Rafał
S.
Jeśli mogę Ci pomóc,
pozwól mi zrobić to
teraz, gdyż może...
Temat: Idea "pieniądza zastępczego"
Kryzys.Słowo spędzające wielu ludziom sen z powiek. Ludzie coraz mniej kupują, spada sprzedaż, spada produkcja, rośnie bezrobocie. Jedno napędza drugie po spirali w dół.
Brakuje pieniędzy nie tylko na finansowanie inwestycji ale także obrotu handlowego. W wielu firmach brakuje też środków na podatki czy pozostałe opłaty. Pozyskanie środków finansowych jest coraz trudniejsze i droższe.
Ale przecież podobne sytuacje już się zdarzały. Jak ludzie sobie poradzili wtedy?
1919 rok
Powstaje Stowarzyszenie Wymiany Wära jako realizacja ekonomicznej teorii Silvio Gesella, handlowca i teoretyka finansowego, który sformułował teorię pieniądza jako państwowej usługi dla obywateli. John Maynard Keynes, znany
1920 Schwanenkirchen, Bawaria, Niemcy
Właściciel zamkniętej od dwóch lat kopalni decyduje się na wykorzystanie na szeroką skalę „pieniądza zastępczego” jakimi były kwity Wära. Górnicy otrzymawszy wypłatę w kwitach – wykorzystali je na zakupy w lokalnych sklepach. Właściciele sklepów płacili nimi zaopatrując się w hurtowniach. Hurtownie płaciły Wära producentom. Ci z kolei, borąc pod uwagę spore zapotrzebowanie na węgiel w procesach produkcji – kupowali za kwity węgiel w kopalni.
Już po kilku miesiącach działania lokalnej współpracy zlikwidowane zostało bezrobocie, ludzie pospłacali długi a cały region rozwijał się dynamicznie.
W przeciągu kolejnych 10 lat do systemu przystąpiło ponad 2000 korporacji.
1933 rok Wörgl,Austria
W oparciu o zdeponowaną w banku kwotę 32.000 szylingów – burmistrz miasta Wörgl – wraz z pozostałymi przedstawicielami władz miasta – podejmuje decyzję o emisji „szylingów znaczkowych.
Podobnie jak w Niemczech, całość opierała się na wzajemnej współpracy. Jedynie poczt i stacja kolejowa odmówiły akceptacji lokalnej waluty.
W przeciągu 13 miesięcy spadła niemal do zera. Zrealizowane zostały zarówno inwestycje zaplanowane jak i zrealizowano wiele nowych.
Mieszkańcy zaspokoiwszy swoje potrzeby płacili czynsze i podatki z wyprzedzeniem – co spowodowało ogromny wzrost dochodów miasta. Wkrótce projekt został przedstawiony zainteresowanym przedstawicielom prawie 200 miast.
Pozytywnym elementem tych dwóch przypadków było to, że obie lokalne waluty były oprocentowane ujemnie. Oznaczało to że na koniec miesiąca, każdy kto zostawał z kwitem w ręce, musiał zakupić znaczek wartości 1% by był on dalej ważny. Powodowało to że w niektórych przypadkach obrót „pieniądza zastępczego” był kilkanaście razy większy niż narodowa waluta.
Do pozytywów należy też dodać że pozwalało to na tworzenie wartości dodanej dla całego regionu i wszystkich jej mieszkańców, nie zaś produkowanie pustego pieniądza bez pokrycia.
Smutnym elementem wspólnym dla obu tych przypadków była interwencja banku centralnego i przy pomocy różnych działań – likwidacja obu inicjatyw. Łatwo sprawdzić czym to się zakończyło: powrót bezrobocia i kryzysu. Wiadomo też co było dalej.
Niejednokrotnie doświadczając negatywnych skutków kryzysu zastanawiamy się nad rozwiązaniami zamkniętymi w ramach finansowej dominacji banków i instytucji z nimi związanych.
Czasem by rozwiązać problem – trzeba postąpić tak jak w łamigłówce gdzie mamy połączyć 9 kropek czterema liniami bez odrywania ręki. Chcąc rozwiązać je poprawnie – należy linię poprowadzić szerzej niż narysowane kropki…
Czy mamy możliwość podjęcia działań tak jak w Wörgl ?
Tak. I to zgodnie z prawem.
Co dzięki temu będziesz mógł zrobić?
Zabezpieczyć obrót handlowy
Zlikwidować lub zminimalizować „kredyt kupiecki”
Stworzyć dla swoich klientów kredyt obrotowy z prowizją 1%
Finansować rozwój firmy jak obligacjami
Elastycznie podejść do terminów płatności – zabezpieczając sobie płatności
Finansować inwestycje samorządowe
Przykładem takich działań i otwartości na idee finansowe jest Szwajcaria, która ma oficjalnie zarejestrowane 3 waluty: frank szwajcarski oraz 2 waluty lokalne.
Kto nie wierzy – niech sprawdzi.
Co o tym sądzicie?