Sławomir Bożenta Menadżer ....
Temat: Wieloletni pracownik
Kasia W.:Witam,
Piotr Dadia:IMHO taki sposób "doceniania" pracownikó jest dobry ale w niektórych branżach. Bo o ile wyobrażam sobie doceniać lojalność pracownika np. w księgowości na stanowiskach gdzie wykonuje się dość powtarzalne czynności, aczkolwiek wymagające dużej precyzji, o tyle nie wyobrażam sobie już takiego programisty gdzie potrzeba nowych wyzwań i nieustannego kształcenia by nie popaść w rutynę.
Jeden z największych amerykańskich koncernów w Polsce w ten sposób docenia swoich pracowników - na pewno strategia jest przemyślana, poza tym jak ktoś przepracował wiele lat w firmie,
to może również oznaczać że jest przydatny, lojalny....dla firmy duży plus.
No, chyba że firma oferuje ścieżkę rozwoju (i pracownik chce tą ścieżką podążać).
Znam firmy, gdzie pracuje się 30-35-40(sic!) lat.
Myślę, że po przekroczeniu jakiejś granicy - już sie nikomu nie chce zmian - to widać w przypadku 50-55-latków którzy od 20 lat pracowali w jednej firmie a nagle dostają wypowiedzenie. To SZOK! Oni nie znają rynku pracy i nie potrafią się na nim odnaleźć. Spójrzcie na pokolenie naszych rodziców - ludzi którzy bardzo często pracowali od skończenia szkoły do emerytury w jednym zakładzie.
Aha, no i rozwiązanie to jest zdecydowanie możliwsze do zastosowania kiedy rynek pracy jest stabilny, firmy nie wyrastają jak grzyby po deszczu i nie kończą działalności w wyniku kłótni w zarządzie.
Zabiorę na chwilę głos w dyskusji,
Kasiu pokaż mi firmę , która zatrudni 50 -55 latka. Ja takiej nie znam . Proszę więc nie pisz , że oni nie potrafią się na nim ( rynku pracy ) odnaleźć. Może w dużych miastach jak Warszawa pracę dostaną ale zaręczam Tobie , że w miastach poniżej 200 000 mieszkańców już nie. Znam wiele , bardzo wiele takich przypadków.Wszystkie programy pt 50 plus i inne ( pomagające w znalezieniu pracy dla 50 latków ) to pic na wodę.
Wracając do głównego wątku, tak naprawdę od pracodawcy zależy jak i czy w ogóle dać takiej osobie dowód uznania za lojalność. Tak samo jak od pracodawcy zależy wydajność tej osoby .Sławomir Bożenta edytował(a) ten post dnia 28.01.10 o godzinie 20:07