konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Co sądzicie o tekście i szczególnie jego ostatnich trzech akapitach:
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,67738,10808848,Pra...

Eurostat przygotowuje co roku ranking wydajności pracowników wszystkich krajów Unii Europejskiej. Uśredniona wartość dla 27 państw Unii wynosi 100 proc., tymczasem produktywność Greków w 2010 roku była od niej tylko o 7 punktów procentowych (p.p.) niższa. Drudzy na liście najdłużej pracujących Europejczyków - Czesi - mają wydajność znacznie niższą, bo wynoszącą o 24 p.p. poniżej średniej. Bułgarzy wypadają jeszcze gorzej - ich produktywność to aż 58,4 p.p. poniżej średniej dla Unii.

Jak wypadają Polacy? Niezbyt dobrze. Choć spędzamy w pracy bardzo dużo czasu, nasza produktywność to tylko 33,3 p.p. średniej.

Najlepiej w tym zestawieniu wypadają Luksemburczycy "wyrabiając" prawie 172 proc. unijnej normy. Co ciekawe, to oni zajmują ostatnie miejsce listy najdłużej pracujących Europejczyków. Etatowcy spędzają bowiem w pracy tylko 40,5 godziny, zaś średnia dla wszystkich pracowników wynosi tylko 37 godzin tygodniowo.

Dla chcących w pigułce i po angielsku: http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/dec/08/eu...
Dane statystyczne: http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/dec/08/eu...

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

serio Jurek?
Nie przejmuj sie zbytnio statystyka :))
Obywatele Luxemburga, nie pracuja wiecej niz inni ...
Tylko maja ciut lepsze zarzadzanie ... :)

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Ja się nie przejmuję ;-) Ja się pytam, co o tych danych sądziecie - zajmując się zarządzaniem ;-)
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Pisałem o tym w innym wątku i komentarz forumowiczów był taki, że mam nie obrażać ciężko pracujących Polaków...

Jednak liczby nie kłamią.

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Ireneusz Adamczyk:
Pisałem o tym w innym wątku i komentarz forumowiczów był taki, że mam nie obrażać ciężko pracujących Polaków...

Może link do tamtych argumentów?
Beata Michalska

Beata Michalska HOMESTUDIO
Nieruchomości

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

A ja się zgadzam, moje obserwacje potwierdzają, że w większości "ciężko pracujący Polacy" są mało wydajni (za nim zaczniemy prace pojawia się kawa, plotki z koleżanką, przeglądanie Internetu, załatwianie prywaty itp., itd.). Ale nie to jest najgorsze? Najgorsze jest to, że tego nie widzimy i uważamy, że jesteśmy tacy świetni ;-) i o zgrozo... zapracowani! Z takim przekonaniem, daleko nie zajdziemy (jako społeczeństwo), szczęśliwie to dobry czas dla jednostek wybitnych, lub zwyczajnie pracowitych.
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Jerzy B.:
Ireneusz Adamczyk:
Pisałem o tym w innym wątku i komentarz forumowiczów był taki, że mam nie obrażać ciężko pracujących Polaków...

Może link do tamtych argumentów?

Wklejam - mam nadzieję, że będzie to możliwe do odczytania.
Ireneusz Adamczyk:
Krzysztof G.:

To jest nadużycie. Jak można łączyć fakt niższej wydajności pracowników w Polsce z ich domniemanym brakiem zaangażowania. Taka relacja prawdopodobnie istnieje (logika) aczkolwiek nie może uzasadniać podanej rozbieżności w wydajności, a więc i nie nadaje się do tego tematu jako argument.

Niskie zaangażowanie nie jest domniemane. Jest zmierzone. Pisałem już o tym powyżej:
zastanawia mnie, czy gdyby istniało wyższe zaangażowanie, to przyrost wydajności byłby szybszy?

Wydaje mi się, że mimo wszystko zaangażowany pracownik pracuje wydajniej.

Taki też jest pogląd w Niemczech, gdzie dokładnie sprawdzono zależności pomiędzy zaangażowaniem a aspektami funkcjonowania zawodowego. W dodatku dokładnie policzono straty z tytułu pracowników niezaangażowanych idące w miliardy euro rocznie. Polecam artykuł.

http://www.p-soft.pl/pageart.php?badanie_gallupa.html

Proszę zejść na ziemię i nie obrażać ciężko pracujących Polaków, którzy jednak po przeniesieniu do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Dani, Belgii czy Holandii nagle okazują się bardziej efektywni niż obywatele tych krajów (ci sami ludzie!).

Proszę mi wierzyć, że stąpam po ziemi mocno. I daleko mi do obrażania kogokolwiek.

Podam tylko jeden przykład tej "ciężkiej" pracy. Niedawno czytałem raport jakiejś jednostki kontrolnej, która analizowała L4 kobiet w ciąży. Standardem okazuje się branie wielomiesięcznego zwolnienia przed rozwiązaniem - z luźnym związkiem z faktycznym stanem zdrowia kobiety.

Jak Pan sądzi - taki proceder wpływa na wydajność ogólną, czy nie?

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Chciałem Wam zwrócić uwagę na pewne zastrzeżenie, które jest do przeczytania w pliku ze statystykami (wersja angielska i na szybko przetłumaczona google translatorem poniżej):

Gross domestic product (GDP) is a measure for the economic activity in an economy. It is defined as the value of all goods and services produced less the value of any goods or services used in their creation. GDP per hour worked is intended to give a picture of the productivity of national economies expressed in relation to the European Union average. If the index of a country is higher than 100, this country level of GDP per hour worked is higher than the EU average and vice versa. Basic figures are expressed in PPS, i.e. a common currency that eliminates the differences in price levels between countries allowing meaningful volume comparisons of GDP between countries. Expressing productivity per hour worked will eliminate differences in the full-time / part-time composition of the workforce.

Produkt krajowy brutto (PKB) jest miarą aktywności gospodarczej w gospodarce. Jest ona definiowana jako wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych pomniejszoną o wartość towarów lub usług wykorzystywanych do ich wytworzenia. PKB na godzinę pracy ma dać obraz wydajności gospodarek krajowych wyrażone w stosunku do średniej w Unii Europejskiej. Jeśli wskaźnik danego kraju jest wyższa niż 100, to na poziomie kraju PKB na godzinę pracy jest wyższa niż średnia w UE i odwrotnie. Podstawowe dane są wyrażone w PPS, czyli wspólnej waluty, które eliminuje różnice w poziomach cen między krajami co pozwala na znaczące wielkościowe porównania PKB między krajami. Wyrażając wydajności na godzinę pracy będzie wyeliminować różnice w pełnym wymiarze czasu pracy / w niepełnym wymiarze czasu skład siły roboczej.

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

"Zaangażowany pracownik pracuje wydajniej" - myślę, że z takim stwierdzeniem nikt nie będzie dyskutował.

Ograniczanie jednak dyskusji o wydajności Polaków do zaangażowania i czasu pracy to znaczne uproszczenie.

Czytając niektóre wypowiedzi mam wrażenie, że powróciła jakaś moda na samobiczowanie, rozdzieranie szat i twierdzeń typu "jacy to my jesteśmy źli, a inni wspaniali".
Miałem okazje tak obserwować jak i współpracować z osobami z różnych krajów, moim zdaniem nie ma wielkich różnic. Podstawową może jest taka, że Polacy często potrafią pracować w trudnych warunkach więc jeżeli nagle "lądują" w normalnych nagle ich wyniki pracy są zdecydowanie lepsze.

Liczby nie kłamią, ale ich interpretacja to co innego :-) dlaczego tak łatwo zapominamy, że na wynik (w tym przypadku rozmawiamy o produktywności) wpływa też całe otoczenie ?
Systemy zarządzania, poziom wynagrodzenia, oddziaływanie urzędów, drogi ... tych elementów jest mnóstwo

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Ocenę produktywności pracujących Polaków warto zacząć od oceny produktywności szefów. To szef planuje, koordynuje, rozlicza z efektów swoich pracowników. Wystarczy, że zawiedzie jeden z tych czynników i produktywność zespołu spada. Jeszcze dochodzą tzw. miękkie umiejętności, chociażby umiejętne motywowanie pracowników. Jeśli podda się analizie umiejętności organizowania czasu pracy własnej szefa, to może się okazać, że to szef nie potrafi zarządzać swoim czasem pracy i co się z tym wiąże nie jest efektywny. Taki szef potrafi zdezorganizować pracę innym i w efekcie zmniejsza efektywność organizacji/zespołu, którą zarządza.
Przyjrzyjmy się zatem szefom firm i osobom zarządzającym w Polsce.

Produktywność to pochodna efektywnego zarządzania firmą, zespołami ludzi (współpracowników).

Motywacja to klucz do efektywności pracowników. Ile organizacji posiada odpowiedni system motywacyjny? Zakładając, że działa zasada Pareto, możemy szacować, że w 20 % przedsiębiorstw. W pozostałych 80 % system nie funkcjonuje. System to jedno, a kultura organizacyjna firmy, to drugi istotny czynnik wpływający na motywację pracobiorców.
Spróbujmy też ocenić poziom agresji i niezadowolenia ludzi w firmie.
W prywatnych firmach pracownicy spędzają w pracy czas dłużej niż to wynika z potrzeby i regulaminów, przepisów Kodeksu Pracy. Skoro już siedzą przy komputerach z konieczności (bo szef przypomniał sobie po południu o ważnym zadaniu), to w ciągu dnia przejrzą zasoby internetu, może jakaś okazyjna aukcja, handelek ,żeby dorobić. Czas ucieka przy komputerze, a praca może poczekać.
Gdyby dane statystyczne dokładniej określiły produktywność odrębnie dla przedsiębiorstw produkcyjnych odrębnie dla usługowych i handlowych, to z pewnością dane będą rozbieżne.

Mentalność społeczeństwa, to ważny element wpływający na zaangażowanie pracownika. Najtrudniej zmienić mentalność ludzi. To długotrwały proces wymagający zaangażowania i determinacji od kierowników wszystkich szczebli. I nie tylko ...

Według mnie, odpowiedzialny pracownik na każdym szczeblu, to klucz do zwiększenia produktywności.

Jak widać, to bardzo złożone zagadnienie, któremu powinni dobrze przyjrzeć się socjolodzy i psycholodzy.

Janusz
Arkadiusz Nowiński

Arkadiusz Nowiński Business English

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Kluczem do efektywności, moim zdaniem, jest po prostu delegacja i przekazanie pracownikowi możliwie jak największej odpowiedzialności. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale w znacznej mierze sprawdzone (również przeze mnie). Ludzie, okazuje się, nie są głupi kiedy mają dużą odpowiedzialność i kiedy mogą podejmować własne decyzje, bez ciągłej inwigilacji szefa. Sami sobie świetnie potrafią poradzić w trudnych sytuacjach. Ja stosuję właśnie taką zasadę i mam zadowolonych klientów, a przecież o to w biznesie chodzi.

Mało kto lubi jak ktoś mu ciągle siedzi nad głową i gada, że ma coś robić tak czy siak. Stara prawda. Najlepszym motywowaniem pracowników jest odczepienie się od nich :) i wspieranie ich oraz doradzanie tylko w ostateczności. mam częste wrażenie, że jakoś nasi menadżerowie mają z delegowaniem problem. Ciekawe dlaczego?

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Jerzy B.:
Produkt krajowy brutto (PKB) jest miarą aktywności gospodarczej w gospodarce. Jest ona definiowana jako wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych pomniejszoną o wartość towarów lub usług wykorzystywanych do ich wytworzenia. PKB na godzinę pracy ma dać obraz wydajności gospodarek krajowych wyrażone w stosunku do średniej w Unii Europejskiej. Jeśli wskaźnik danego kraju jest wyższa niż 100, to na poziomie kraju PKB na godzinę pracy jest wyższa niż średnia w UE i odwrotnie. Podstawowe dane są wyrażone w PPS, czyli wspólnej waluty, które eliminuje różnice w poziomach cen między krajami co pozwala na znaczące wielkościowe porównania PKB między krajami. Wyrażając wydajności na godzinę pracy będzie wyeliminować różnice w pełnym wymiarze czasu pracy / w niepełnym wymiarze czasu skład siły roboczej.

Dla mnie taka statystyka (korelacja między PKB a czasem pracy ludzi zatrudnionych na etacie) to tak jak liczenie prędkości lotu żółwia morskiego - niby się da, ale z rzeczywistością nie ma to najmniejszego związku.

Na PKB składa się tak wiele czynników - przede wszystkim zasoby i przewagi konkurencyjne państw, a nie praca i efektywność obywateli (już prędzej przedsiębiorczość) - że odnoszenie się do tych danych uważam za zbędne.

Mimo tego nie trzeba przeprowadzać żadnych badań statystycznych, żeby wiedzieć, że typowy obywatel europy zachodniej pracuje wydajniej niż europy środkowo-wschodniej, a z kolei mieszkańcy krajów południowych to już w ogóle mają maniane. Wystarczy pojechać gdzieś na wakacje i poobserwować kulturę. Ale co z tego, skoro południowcy nie mają wielu naszych kosztów (związanych chociażby z zimą), a do tego czerpią ogromne zyski z turystyki, która wcale tak wiele pracy nie wymaga, bo oparta jest o krajobraz. W europie zachodniej jest spora kumulacja kapitału i często dobre instytucje, że o kulturze pracy nie wspomnę. Takich spraw nie da się przeskoczyć zwyczajnie robiąc więcej w pracy albo pracując dłużej - pieniądze/PKB nie biorą się z samej pracy, tym bardziej tylko pracowników na etacie.
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Janusz Grochowski:
Ocenę produktywności pracujących Polaków warto zacząć od oceny produktywności szefów. To szef planuje, koordynuje, rozlicza z efektów swoich pracowników.
Przyjrzyjmy się zatem szefom firm i osobom zarządzającym w Polsce.

Produktywność to pochodna efektywnego zarządzania firmą, zespołami ludzi (współpracowników).

W zupełności się zgadzam! Wracając do tematu wątku - szefowie to też Polacy (najczęściej) :)

Według mnie, odpowiedzialny pracownik na każdym szczeblu, to klucz do zwiększenia produktywności.

To może nie jest aż tak proste, lecz moim zdaniem dobrze oddaje ważność każdego szczebla w ostatecznym wyniku.

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Problemem jest jeszcze szerszy niż sama produktywność szefów. Problemem w większości przedsiębiorstw jest brak umiejętności zaangażowania pracownika w działalność firmy, nieefektywne, o ile w ogóle jakiekolwiek systemy motywacyjne i - coś co zauważyłem w bardzo wielu firmach - ogromna niechęć do dzielenia się przez szefów z pracownikami "szerszą perspektywą". Pracownicy często są trybikami w machinie, elementami projektu lub po prostu wykonują swoje zadania w celu wypracowania jakieś strategii. Problem jest taki, że najczęściej nie znają tej strategii, nie wiedzą dokładnie o co chodzi w projekcie itp. Pokutuje przeświadczenie o tym, że pracownik musi wiedzieć tylko tyle, ile jest mu potrzebne do wykonania swojej pracy.

Tymczasem pracownik, który wie dokładnie, którym elementem układanki jest, ma poczucie ważności i sensu swoich działań, co z kolei motywuje go do lepszego wywiązywania się ze swoich obowiązków.

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Tak "na szybkiego" problem skojarzył mi się z wysiadującymi jaja po godzinach pracownikami. Od razu zaznaczę, że nie robiłam żadnych badań, nie odnoszę się do całości populacji i bazuję wyłącznie na obserwacjach pracowników administracji firm, z którymi miewałam styczność. Widziałam jednak wielokrotnie sytuacje, gdzie w firmie gada się na okrągło o zaangażowaniu pracowników z jednej strony, nie próbując nawet owego zaangażowania czy jego wpływu na wydajność zmierzyć z drugiej (a o systemie motywacyjnym w ogóle nie wspominając). W rezultacie szefowie idą po najmniejszej linii oporu i najwyżej oceniają pracowników najdłużej "wysiadujących" (stosunkowo prosty wskaźnik nadgodzin nie wymaga żadnych analiz), a pracownicy biorą z nich przykład i przyjmują opcję najłatwiejszą - wysiadywanie (zasadniczo wystarczy nauczyć się pracować na jednej tabeli przez cały dzień i umiejętnie przełączać nań przeglądane stronki). Jeśli zjawisko to zatacza szersze kręgi, to cóż się dziwić przytoczonym danym?

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Michał Ksiądzyna:

Dla mnie taka statystyka (korelacja między PKB a czasem pracy ludzi zatrudnionych na etacie) to tak jak liczenie prędkości lotu żółwia morskiego - niby się da, ale z rzeczywistością nie ma to najmniejszego związku.

Na PKB składa się tak wiele czynników - przede wszystkim zasoby i przewagi konkurencyjne państw, a nie praca i efektywność obywateli (już prędzej przedsiębiorczość) - że odnoszenie się do tych danych uważam za zbędne.


Właśnie dlatego starałem się dociec do źródła tej rewelacji przedrukowywanej przez różne periodyki, w tym gazetę wyborczą. I dlatego wrzuciłem uwagę z zestawienia dotyczącą tego, że produktywność tutaj mierzona jest PKB.

Na pierwszy rzut oka gazetowe zestawienia sprawiają, że polski pracownik uznawany jest za kompletnie nieefektywnego. Rzeczywiście, per saldo, praca Polaków nie przynosi dużych efektów. Trzeba jednak zastanowić jaka jest choćby struktura gospodarki Luxemburga. Bo oczywiste jest, że np. produktywność w spekulacji finansowej będzie znacznie wyższa statystycznie niż produktywność w sadzeniu zboża czy pieczeniu chleba...

Dlatego jestem zgodny z Tobą, że porównywanie w ten sposób gospodarek MUSI być prowadzone z zastrzeżeniem różnicy ich struktur, inaczej łatwo skrzywdzić oceną ludzi. Z drugiej strony - niestety źle świadczy o polskiej gospodarce jako całości. ..
Arkadiusz Nowiński

Arkadiusz Nowiński Business English

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

A jaka jest, waszym zdaniem, przyszłość telepracy w naszym kraju? Czy to może się tu rozwinąć? Czy jeszcze nasi zarządzający nie są na to gotowi? Mówię o sytuacji, kiedy ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę, ale w większości pracuje w domu, bo wszystkie czynności biurowe może wykonać tamże. Myślę tu o typowych pracownikach biurowych (nie np. o handlowcach).

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Obserwuję ludzi, którzy 80% lub 100% czasu pracy wyrabiają jako telepraca, i tak od kilku lat. Jest ona dobra dla niewielkiej grupy pracowników i pracodawców. Pozostanie w większości krajów jako niewielka część rynku pracy. Głównie freelance-rzy i zamknięta grupa zawodów. Są to zawody gdzie narzędziem pracy jest urządzenie mobilne (telefon, komputer itp.) lub gdy produkt można wytworzyć w dowolnym miejscu np. program komputerowy, grafikę, opracowanie, tłumaczenie itp.
Przy długotrwałej takiej pracy następuje zerwanie relacji społecznych i menadżer powinien zastosować terapię jak u lekarzy psychologów, sesje odreagowania-budowania więzi społecznych pracownika. Chcąc wykorzystać do maksa możliwości pracownika do realizacji konkretnego zadania nie zastanowimy się co z pracownikiem po jego zakończeniu. Jeżeli budujemy zespół/firmę musimy postępować inaczej.
Piotr K.

Piotr K. "Żyj i daj żyć
innym"

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

tak a'propos czasu pracy:
http://forsal.pl/artykuly/582983,brytyjski_thinktank_p...

w koncu glos rozsadku.Piotr K. edytował(a) ten post dnia 11.01.12 o godzinie 07:25

konto usunięte

Temat: Produktywność i czas pracy Polaków?

Jedna uwaga: co innego czas pracy umysłowej a co innego dla pracy o charkaterze fizycznym. Są zawody, w których skrócenie czasu przekłada się wprost na spadek rentowności branży, oraz takie, w których liczy się kreatywność a ta nie zależy od liczby wprost o liczby godzin w pracy.

Następna dyskusja:

Palenie a czas pracy




Wyślij zaproszenie do