konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Krzysztof S.:
Czy się stoi czy się leży 1500 się należy. Nastawienie pracownika PRL-u

Swoją drogą, też uważam, że Polska powinna mieć swoją kulturę organizacyjną, ponieważ inne są nas uwarunkowania kulturowe i społeczno-ekonomiczne. Inne kraje też.
Ja bym wymienił:
- większy kontakt wyższej kadry menadzerskiej z pracownikami niższego szczebla spotkania integracyjne oczywiście nie przy kieliszku, ale np. przemówienia, listy do pracowników ect.
Tego typu działania nie sprawdzają sie w praktyce, listy i przemówienia sa traktowane jako "trucie z góry", zdecydowanie bardziej efektywny jest kontakt bezpośredni zwłaszcza z bezposrednim przełożonym
- Równe traktowanie pracowników, miałoby to na celu stworzenie modelu takiego zarządzania żeby każdy pracownik czuł się równy wobec drugiego na tym samym szczeblu, w polskich przedsiębiorstwach na pewno i na całym świecie zdarza się takie zjawiska jak lepsze traktowanie jednego pracownika (zazwyczaj w mniejszych firmach)
Bo nawet na równych stanowiskach jeden pracownik jest lepszy i oferuje tzw "wartosć dodaną" do swojej pracy, a inny nie. "Urowniłowkę" już przerabialismy.
- Zmniejszenie wpływów związków w strukturach firmy, uważam, że związek zawodowy powinien wtedy interweniować, kiedy któryś z członków związku zostanie bardzo źle potraktowany lub łamie się prawa dot. Bezpieczeństwa (można tutaj dodać, że czasem związki zawodowe mogą interweniować, kiedy wykorzystuje się pracowników)
Popieram!
- rozwinąć sieć informacji na temat kondycji firmy – na przykład tworząc portal firmowy tylko dla pracowników i informując o zdarzeniach i sytuacji firmy.
Portale firmowe są ok, pod warunkiem przekazywania prawdziwych informacji, a nie zawsze tak jest, niestety.
- fajnie by było żeby pracownicy uświadomili sobie, że czasem należy się trochę poświęcić dla sprawy ( niższe zarobki przez jakiś czas) żeby potem korzystać i się rozwijać - może edukacja.
Nie, zmiana systemu wartosci i myslenia.To sie nie stanie od razu.
- Zrozumienie przez przedsiębiorców (małych firm wykorzystujących siłę pracy fizycznej), że pracownik to nie jest tylko maszyna do pracy i przyjmowania poleceń, ale myśląca istota.
Oj, nie kazdy, zapewniam Cię.Do niektórych pracowników trzeba stosować wyraźne polecenia i to DUŻYMI literami.
Jeżeli to pracodawcy zrozumieją oczywiście niektórzy,
zaczną stosować systemy motywacyjne i zniknie może nie całkiem, ale szeroko wszystkim znane, że prywaciarz to ktoś, kto chce nas tylko wykorzystać.
Pracuję w prywatnej firmie (zawsze pracowałam).Nie czułam się wykorzystywana:)))(albo wykorzystywanie było starannie zakamuflowane, i nie mogłam tego rozpoznać)
Krzysztof S. edytował(a)
ten post dnia 21.03.08 o godzinie 15:14

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Bardzo mi miło, że zainteresowała się Pani moim tekstem, nie mam jeszcze zbyt wielkiego doświadczenia w zarządzaniu praktycznie teoretyczne, na razie I rok studiów.
Odnośnie kontaktów z menadżerami wyższego szczebla to chodzi mi o to żeby był to zabieg integracyjny i forma zainteresowania pracownikiem.
Odnośnie poświęcania się pracowników w firmie (oczywiście w małym stopniu). Proponuje pani Zmianę systemu wartości i myślenia – to być może przez edukację dałoby się załatwić.
Z wykorzystywaniem pracowników, niestety w Polsce jest duży problem, ponieważ uważam, że niektórzy pracodawcy wykorzystują zła sytuację pracownika żeby wydusić z niego więcej. Pewnie słyszała Pani o dzisiejszym Tayloryźmie.Krzysztof S. edytował(a) ten post dnia 21.03.08 o godzinie 20:29
Marek Kubiś

Marek Kubiś programista c#

Temat: Polski model zarządzania

Aleksandra Kalinowska:
Marek, ciekawy wątek...
Artur Kucharski:
Marek bardzo ciekawy problem ... gratuluje wątku.
Dariusz Toma:
Pozwolę się włączyć w bardzo fajny temat ..
Pozwólcie, że te ciepłe słowa skieruję do Piotra Krauze, który na sąsiednim wątku użył tego określenia. Piotrze to do Ciebie. Ja tylko powiedziałem SPRAWDZAM. ;-D
Artur Kucharski:
DO rzeczy:
Faktycznie stworzenie "polskiego" modelu zarządzania to kusząca propozycja pytanie czy możliwa do realizacji.
A czy stać nas na nie poszukiwanie rozwiązania?
Czy bedąc w pracy, albo po tylu latach integrowania się z innymi krajami nadal mamy tak wyraziste cechy polskie co kiedyś.
Arturze, a co powiesz jak zaproponuję oderwanie się od naszych cech charakteru i spojrzenie na to z punktu widzenia naszych problemów do rozwiązania?
Krzysiek słusznie zwracasz uwagę na elementy dla Polaków wyjątkowe (szczególnie z relacjami), jednakże uważam, że w pracy szczególnie sie one zacierają.
No właśnie, mądrego i tumana, flegmatyka i choleryka, pracowitego i lenia, zapewne znajdziemy pod każdą szerokością i długością geograficzną.
Kolejny element, odnosze wrążenie, że model zarządzania winien być stworzony do kierowania LUDŹMI w różnych sytuacjach zawodowych - a nie do kierowania POLAKAMI w różnych sytuacjach.
Hmmm, .. ale jeżeli państwo Polskie ma istnieć, to .. hmmm?
Polak czy Niemiec, czy Francus w warunkach zawodowych będzie się zachowywał podobnie - pytanie jakie ma cechy. (mam nadzieje, że się jasno wyraziłem). Specyfika polska (np. emocjonalność) to element o którym warto pamiętać, ale nie jestem przekonany czy to tak ważna cecha, która wyamaga stworzenia nowego modelu.
Ale czy Polski model zarządzania powinien się do tego odnosić? Czy może raczej do zastanej sytuacji gospodarczej, politycznej, społecznej i do próby odpowiedzi, jak w warunkach, kraju postsocjalistycznego, z niezbyt dobrymi relacjami z sąsiadami, z dużą emigracją wartościowych ludzi, zarządzający powinni kierować przedsiębiorstwami aby polacy byli narodem bogatym i szczęśliwym?

Czy poszukiwanie tych odpowiedzi nie stworzy nam samo przez się polskiego modelu zarządzania?
reasumując, uważam, że niezbędne jest modyfikowanie "modelu zarządzania" nie jego zmiana. Skoro się sprawdza po co kombinować?
Nie ma sprawy, właśnie o to chodzi. Proponuję kombinować po to, aby sprawdziło się także w warunkach polskich. Tym samym podpisuję się pod tym
Dariusz Toma:
uważam, że zdecydowanie powinniśmy czerpać wzorce z doświadczonych rynków, studiować sposoby zarządzania i je próbować wdrażać u siebie, ale dostosowane do naszej specyfiki.
Czy po dostosowaniu nie będzie można mówić o polskim modelu zarządzania?
Mirek MIRPO Połyniak:
A co to miałby być 'polski model zarządzania'? uwzględniający polską mentalność? ..
polski model zarządzania? ja z czymś takim nie chcę mieć nic wspólnego, tak samo jak z amerykańskim
To co jest dobre dla Niemca, Rosjanina, Amerykanina, niekoniecznie musi być dobre dla Polaka. Tym samym mądrzy ludzie nad Renem, Oką, Tamizą, .., Wisłą mogą głosić sprzeczne wzajemnie ze sobą poglądy na zarządzanie, co nie będzie oznaczało głupoty jednych a mądrości drugich. Będzie oznaczało tylko i aż tyle, że miejsce siedzenia .. . Czy żyjąc w Polsce można się odciąć od polskiego model zarządzania?
Krzysztof Szymborski:
Czasem się zastanawiam czy globalizowanie technik zarządzania nie przyniesie nam szkód takich jak za czasów tayloryzmu, i jestem też ciekawy czy ten szalony wyścig podziału pracy, który jest na świecie np. sprawozdania finansowe obywateli USA są skanowane przez księgowych wysyłane do Indii do Bangaluru tam jest przepisywane i wysyłane w pełni cyfrowe i komputery obliczają potem, i jeszcze kilka takich zabiegów. Wszystko żeby ciąć koszty. Ciekawe czy w przyszłości nie doprowadzi to do spadku wydajności, bo przecież nawlekanie igły w dwie osoby czasem może być trudniejsze niż przez jedną.
No właśnie, choćby wątek cięcia kosztów w warunkach Polskich, tak aby nie było spadku wydajności. Jak to zrobić?
Tadeusz Fojt:
Moim zdaniem istnieje juz polski model zarzadzania.
Podejmiecie się go szczegółowiej opisać?
Aleksandra Kalinowska:
europejski model zarządzania byłby najlepszym rozwiązaniem... jesteśmy w UE...
No ale nie chcemy przecież aby Polska zniknęła z map fizycznych świata. ;-D
Monika Jezierska-Kazberuk:
Do niektórych pracowników trzeba stosować wyraźne polecenia i to DUŻYMI literami.
A jak to ująć w polskim modelu zarządzania?

Pozdrawiam świątecznie i zamieniam się w czytacza. ;-)))

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

zamiast zalosnych prob lansowania polskiej zasciankowsci(sic!), proponowalbym, podobnie jak Mirek. Przyjrzenie sie dokladniej np. modelom, jak skandynawski.

Proporcje oczywiscie w zaleznosci od portfela danego panstwa. Ktory w przypadku Polski, jest juz dosc pokazny (tabelki) ...
a moglby byc duzo lepszy, gdyby nie wspomniane juz tarcia wewnetrzne.

Jak jednak widac, ludzie wola unikac "darmowej" pracy myslowej ...
Marek Kubiś

Marek Kubiś programista c#

Temat: Polski model zarządzania

Czeslaw Kowalczyk:
zamiast zalosnych prob lansowania polskiej zasciankowsci(sic!), proponowalbym, podobnie jak Mirek. Przyjrzenie sie dokladniej np. modelom, jak skandynawski.
Przepraszam ale nie rozumiem. Mogę prosić o rozwinęcie? :-(

Prób lansowania zaściankowości w niczyich wypowiedziach nie widzę, tak jak i sprzeciwu przeciw rzetelnej ocenie innych modeli z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy mikro-, mini-, XL, czy też XXL. :-(

Temat: Polski model zarządzania

Wracając odrobinkę do meritum i przechodząc od dywagacji na temat tego, czy model można stworzyć, czy nie - zacznijmy go tworzyć. A zacząć oczywiście wypadałoby od początku - czyli wartości. Jakie wartości wyróżniają Polaków?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Polski model zarządzania

A ja jestem przeciwniczką bezmyślego małpowania zachodnich/skandynawskich/amerykańskich czy jakichkolwiek innych modeli zarządzania.
Na własnej skórze testowałam i nie podoba mi się i już.

Jakie cechy maja Polacy ?
Ano potrafimy stanąc w obronie dyskryminowanych. Umiemy sie bić o czyjąś wolność. Umiemy również walczyć o własną suwereność.
Umiemy sami rozwiązywać swoje problemy ( bez dzwonienia na Hot-Line). Umiemy być sprawiedliwymi sędziami.
Jaki więc problem ? Ano chyba największy to ten, że często przedkładamy własny, mały interesik ponad interes ogółu.
A z innych modeli często wyciągamy to co najgorsze. Dlatego warto chyba myśleć i stosować własne metody - a jeśli już korzystać z innych doświadczeń to tych najlepszych. Oraz to co przystaje do naszej kultury.Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 22.03.08 o godzinie 13:54

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Jak wynika z powyższych wypowiedzi nie jest tak łatwo zdefiniować jaki właściwie jest polski styl zarządzania. Więc nie ma sensu łamać sobie głów nad kompleksową implementacją na polski grunt „lepszych” systemów, stylów, kultur takich jak amerykańskie, japońskie, włoskie, hiszpańskie, francuskie, skandynawskie, itp. To jest też utopia – nic z takiego gadania. Musielibyśmy zacząć od polityki, polityków, wyborów, parlamentu, ustawodawstwa … System skandynawski jest ok., ale do Polski nie przeszczepi się go ot tak – inny grunt.
Piewcom innych kultur, systemów i stylów a zarazem totalnym krytykom Polski i polaków gratuluję emigracji – na ich miejscu zrezygnowałbym z naszego obywatelstwa.
Ja jestem „małym” realistą i dla mnie walka o polski styl zarządzania to walka o interes polskiego przedsiębiorstwa. Nie neguję stylów innych nacji, bo zdarza mi się też z nimi współpracować. Staram się tylko kopiować od nich to co dla mnie i w danej sytuacji jest lepsze.
Generalnie styl zarządzania podzieliłbym na dwie kategorie. Styl zarządzania ludzi i ludźmi, oraz styl zarządzania przedsiębiorstwem. W obu tych kategoriach trzeba tępić polskie „wady”, ale nie znaczy, że działać w interesie obcego, „lepszego” systemu. Tylko … managerowie muszą mieć pro-polskie podejście do zarządzania. A z tym jest jak widać bardzo różnie. Przykładów mógłbym podać …
Toteż, aby realnie oceniać „jakiś tam lepszy” styl zarządzania warto popatrzeć na swoje działania.

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Jednym z najważniejszych teoretyków i praktyków zarządzania na świecie był Karol Adamiecki, to on stworzył jeden z pierwszych modeli zarządzania który przecież mozna nazwać Polskim.
Nie uważam że jeden model jest lepszy drugi jest gorszy należy stosować ten który jest skuteczny, przynoszący najlepsze efekty.

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Krzysztof S.:
Jednym z najważniejszych teoretyków i praktyków zarządzania na świecie był Karol Adamiecki, to on stworzył jeden z pierwszych modeli zarządzania który przecież mozna nazwać Polskim.
Nie uważam że jeden model jest lepszy drugi jest gorszy należy stosować ten który jest skuteczny, przynoszący najlepsze efekty.
W samej rzeczy. :-)
I stosować na wszystkich szczeblach zarządzania.

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Krzysztof S.:
Jednym z najważniejszych teoretyków i praktyków zarządzania na świecie był Karol Adamiecki,
a ja zawsze myslalem, ze Adam Smith :) obecnie zarliwie
i globalnie wdrazany ...
z jakim wynikiem - gesia skora u mnie na sama mysl ...
Nie uważam że jeden model jest lepszy drugi jest gorszy należy stosować ten który jest skuteczny, przynoszący najlepsze efekty.
brawo! Wiec moze sprobujmy ten najbardziej "skuteczny" wypunktowac i wdrazac(??) Mimo ze czesto niezbyt wygodne ...

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Michał Ksiądzyna:
Wracając odrobinkę do meritum i przechodząc od dywagacji na temat tego, czy model można stworzyć, czy nie - zacznijmy go tworzyć.
dokladnie
jakie wartości wyróżniają Polaków?
wlasnie czytalem w netcie fajna anegdote na temat Polakow na wyspach:
"czym sie rozni ET od Polaka?
Et mowi po angielsku, ma wlasny rower i chce wracac do domu"

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Czeslaw Kowalczyk:
Krzysztof S.:
Jednym z najważniejszych teoretyków i praktyków zarządzania na świecie był Karol Adamiecki,
a ja zawsze myslalem, ze Adam Smith :) obecnie zarliwie
i globalnie wdrazany ...
z jakim wynikiem - gesia skora u mnie na sama mysl ...
Nie uważam że jeden model jest lepszy drugi jest gorszy należy stosować ten który jest skuteczny, przynoszący najlepsze efekty.
brawo! Wiec moze sprobujmy ten najbardziej "skuteczny" wypunktowac i wdrazac(??) Mimo ze czesto niezbyt wygodne ...
Odnośnie Adama Smitha też tak myślałem, teoretycy zarządzania nie właczają go do kanonu prekursorów naukowej teorii zarządzania co prawda o dostrzegł pewne prawidłowości związane z podziałem pracy ale to nie to. Raczej zaimował się wielkościami agregatowymi.Krzysztof S. edytował(a) ten post dnia 22.03.08 o godzinie 15:20

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

W gospodarce industrialnej może mieliśmy szansę na tworzenie polskiego modelu zarządzania, ale obecnie jest przypływ trzeciej
fali - gospodarki informatycznej (epoka wiedzy), nie wiem czy mamy jej na tyle (wiedzy), aby być kompetentnym do tworzenia "polskiego modelu" zarządzania. Może fragment z globalnego bestsellera "Świat jest płaski" pozwoli na nieco inne spojrzenie, na sens tworzenia polskiego modelu.
Cytuję: "Dziewczynki, kiedy byłem mały, moi rodzice mówili mi: <<Tom zjedz obiad, ludzie w Chinach i Indiach umierają z głodu >>. Mam dla was taką radę: Dziewczynki odróbcie lekcje, ludzie w Chinach i Indiach tylko czyhają na wasze miejsca pracy". W płaskim świecie mają szansę je przejąć, gdyż nie ma w nim czegoś takiego jak
"amerykańskie czy polskie miejsca pracy". Są po prostu miejsca pracy, które powędrują do najlepszego, najbystrzejszego, najbardziej wydajnego lub najtańszego pracownika - niezależnie od tego, gdzie mieszka". Osobiście uważam, że wiedza na temat istniejących modeli gospodarki informatycznej i dopasowanie jej do swoich działań jest zadaniem strategicznym. Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

to ja zadam inne pytanie - dlaczego stosowac, a nie tworzyc?

dlaczego w tym naszym pieknym kraju wszystko musi byc nieudolna kopia?

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

a czy ktos juz pomyslal nad tym, ze "miejsca pracy"
i to sensownej(!!) moga pozostac, gdzie sa?
Tak wlasnie zaczeli juz dzialac po czesci Skandynawowie.
I mimo tego (lub tez dlatego ...) maja niedobor pracownikow ...
za godziwa oplata!!

Szkoda ze my sie jeszcze dajemy wodzic zoltasom, "IT ekspertom", czlonkom m .. i
itp. za nos ...

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Krzysztof S.:
to ja zadam inne pytanie - dlaczego stosowac, a nie tworzyc?

dlaczego w tym naszym pieknym kraju wszystko musi byc nieudolna kopia?
:)))
w ogole czemu swiat i nasze zycie, ma byc NIEUDOLNA kopia
OBIECANEGO raju??
Bo jak juz co niektore przyklady krajow wskazuja, ze wcale nie utopia. I niekoniecznie kwestia zamosnosci - vide Nigeria poniekad zamozny kraj. Albo Rosja itp ...

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Rosja.. ktora juz dawno przegonila nas pod wieloma wzgledami.

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

Ww Kraje mają potężne zasoby surowcowe...

konto usunięte

Temat: Polski model zarządzania

pewnie wielu osobom sie naraze, ale Polska jest krajem o naprawde poteznym potencjale... jednak wladze naszego kraju coraz czesciej i coraz bardziej udowadniaja jak ze zlota mozna zrobic gowno.

Następna dyskusja:

Spsoby zarządzania...




Wyślij zaproszenie do