Anna
Morawska
menager HR zawsze
robię to co lubię i
robię to skutecznie
Temat: NEPOTYZM w korporacji
Stosunki pracy w polskich organizacjach odzwierciedlają wzorce z XVI wiecznego folwarku, w stylu „podjąć pana za kolana” (wg. prof. Hryniewicza z UW na podstawie badań przeprowadzonych w polskich firmach w XXI wieku ).Na podstawie bieżacych badań w opracowaniu przedstawione są wyniki, które prowadza do następujących wniosków: kierownik to pan, dziedzic, wódz. Pracownik to parobek, chłop pańszczyźniany, dziewka służebna.
Wśród szefów dominują postawy wodzowskie, autorytarne lub – w najlepszym przypadku – biurokratyczne. Kierowanie wodzowskie odwołuje się do dyskrecjonalności, jest emocjonalne i mało przewidywalne. Przypomina to opowieści z dawnych folwarków, gdzie pan lub ekonom był despotą, często nieprzewidywalnym, ale można go było udobruchać podejmując pod kolana, co ulubieńcy i lizusi wykonują z oddaniem każdego dnia.
Stąd też wynika akceptacja nepotyzmu prezesa.
W środowisku XVI wiecznego folwarku innowacje z prawdziwego zdarzenia będą tępione, czyli totalnie straci na tym sama organizacja. Zapewne będą wprowadzane protezy inowacji, które pozwolą tylko na obudowanie się hierarchi pionowej np. zespół, który mogły dobrze działać w strukturze poziomej z ustalonymi zasadami, które sa przestrzegane przez wszystkich, dzielony jest na mniejsze komórki, po to aby stworzyć kolejnych kierowników,... ,kierowników.
Teraz moja dygresja, mam w oczach obrazek jak pracownica uklękła przed koordynatorką (straciłam do nich szacunek) - teraz już wiem, że to było z wdzięczności dziewki służebnej za to, że dziewczynę bez studiów zgodziła się wziąć do zespołu.