Maciej W. Menedżer
Paweł
Rybak
Dyrektor
Zarządzający
Operacyjny
Temat: najważniejsze cechy menadżera
skuteczność
Robert
G.
Wspieram i pomagam,
skype coach
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Skuteczność nie jest dobra. Lepsza efektywność. Bo skutecznośc określa to czy osiągnęliśmy cel, a efektywność dodatkowo uwzględnia to jakim kosztem, jakie nakłady ponieśliśmy by go osiągnąć.
Mariusz
Kierstein
Skilled Sales
Development Manager
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Robert G.:
Skuteczność nie jest dobra. Lepsza efektywność. Bo skutecznośc określa to czy osiągnęliśmy cel, a efektywność dodatkowo uwzględnia to jakim kosztem, jakie nakłady ponieśliśmy by go osiągnąć.
Ja bym to jeszcze doprecyzował, bo wielu myli te pojęcia i często odruchowo używa ich zamiennie (sam się czasami na tym łapię ;)
Skuteczność określa zero-jedynkowo czy osiągnęliśmy cel. Nie mówi nam jednak nic o tym jakim kosztem i czy w ogóle było warto? Podam przykład z mojej bajki, handlowiec dostał target na przyniesienie umów kredytowych na 1mln w lutym i przyniósł, ba nawet 200tys na górkę! Osiągnął cel czyli jest skuteczny! PH zarobił, manago zarobił, wyszscy są szczęśliwy... czyżby? W kolejnym m-cu posypały się reklamacje z tyt. "wprowadzania klientów", naciągania danych o dochodach itp. w błąd co bank kosztowało 1,2mln + dodatkowe koszty, łącznie 1,5mln. Z punktu widzenia zarządu "efektywność kosztowa" tego procesu sprzedaży była ujemna. Co więcej, pojawiły się też koszty związane ze złym wizerunkiem czyli utrata wielu potencjalnych klientów + koszty kampanii reklamowej w celu odbudowy wizerunku.
Efektywność, to pojęcie wywodzące się z ekonomii (skuteczność, to określenie z mowy ogólnej bodajże) i to kolejna różnica. Efektywność również odnosi się do zrealizowania celu, ale przy spełnieniu postawionych równoległych założeń, np. kosztowych i/lub jakościowych. Co z tego, że PH dowiózł budżet skoro drugie tyle wydał na paliwo? (ujemna efektywność kosztowa). Jednak jeśli dzięki jego działaniom firma w kolejnych okresach zyska intratne kontrakty i wielu nowych "grubych" klientów, to może jednak ten PH jest efektywny? (wydatki na paliwo okazują się inwestycją, kwestia odpowiedniej perspektywy czasowej). Takim wyrazistym przykładem trzymania się kurczowo efektywności kosztowej są niestety przetargi publiczne, patrz historia z Covec i wiele innych...
Tutaj pojawia się wspólny mianownik jakim jest pożądany przez firmę wynik na koniec okresu rozliczeniowego (czyli przy uwzględnieniu np. zdarzeń jednorazowych jak te wspomniane w powyższym przykładzie koszty reklamacji): przychód ze sprzedaży, zysk operacyjny, zysk netto oraz ROI. Tak naprawdę jednak, to czy firma i jej działania są efektywne oceni rynek, inwestorzy, niech żyje C/Z ;) Weźmy chociażby np. taką Bogdankę, która opublikowała właśnie raport fin za 2012 - rekordowe wydobycie, zyski itd. wow! a jednak kurs poleciał mocno w dół...
Miłego wieczoru i sorki za mały OT ;)
Krystian
N.
Menadżer Jakości,
Green Belt
Temat: najważniejsze cechy menadżera
herbata - jak sama nazwa wskazuje powinna być mocna i gorąca - tak samo z menadżerem - najważniejsze jego cechy są już wg mnie tu opisane z mały zastrzeżeniem, że 3 poniższe punkty wypisałbym w całkowicie odwrotnym porządkuDorota Wojnar:
Kreowanie Wspólnej Wizji, Rozwijanie i Zwiększanie Uprawnień Kadry, Budowanie Zespołów i Partnerstwo
jak mamy dobrą ekipę - możemy góry przenosić (i spać spokojnie w domu, gdy nasi ludzie pracują na 3 zmianie;)
Marek
Bisztyga
Analityk
biznesowo-systemowy
IT / Architekt
Rozwiązań IT...
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Dzień Dobry wszystkim dyskutantom.Włączam się „w toku” dyskusji więc może mi to umknęło.
Dyskutujecie o (a) cechach (b) charakteru (c) menedżerów.
A czy ktoś z dyskutantów zdefiniował pojęcie „charakter” ?
Przydałoby się również zdefiniować pojęcie „menedżer”.
Wtedy będzie można coś powiedzieć o "cechach."
Z góry przepraszam, jeśli próbuję „ wyważyć już otwarte drzwi”.
Tomasz
P.
usługi/produkcja/spr
zedaż
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Wypada każdą z dyskusji zacząć od definicji.
Albert
M.
użyteczny menadżer:
zwiększam zyskowność
przedsiębiorstw
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Jeśli miałbym wybrać jedną cechę, byłaby to prawdopodobnie:UMIEJĘTNOŚĆ "ŚLIZGANIA SIĘ TAM, GDZIE KRĄŻEK BĘDZIE, A NIE BYŁ"
Cytat z legendy hokeja Kanadyjczyka Wayne`a Douglasa Gretzky`ego
Serdecznie pozdrawiam
Beata
Madyńska
dyrektor, PKO Bank
Polski
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Albert M.:
Jeśli miałbym wybrać jedną cechę, byłaby to prawdopodobnie:
UMIEJĘTNOŚĆ "ŚLIZGANIA SIĘ TAM, GDZIE KRĄŻEK BĘDZIE, A NIE BYŁ"
Cytat z legendy hokeja Kanadyjczyka Wayne`a Douglasa Gretzky`ego
Serdecznie pozdrawiam
Bardzo mi się to podoba:) Świetne, krótkie porównanie a jakie obszerne i pobudzające wyobraźnie
pozdrawiam
Anna
Nowak
CREATOR MARKI -
Strategie
rekrutacyjne,
Kreacje marketing...
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Z pewnością silna motywacja, skierowanie na cel i niesamowita zawziętość :-)oczywiście umiejętność komunikacji ze współpracownikami
"dla managerów nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia"
są wciąż głodni wiedzy i pełni pomysłów..
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Ireneusz Adamczyk:
Dwudziestoletnie badania McClelland-a/McBer-a jasno wskazują, jakie kompetencje (a może wręcz talenty?) powinni mieć skuteczni menedżerowie. Najwyżej na liście są dwie pozycje: wywieranie wpływu oraz zorientowanie na osiągnięcia. Kolejnych dziewięć ma dużo mniejszą rangę.
Moim zdaniem nie ma tu znaczenia, czy jest to XIX czy XXI wiek.
Dwudziestoletnie, a więc już historyczne, oznaczające jakieś cechy, które WTEDY mogły przyczyniać się do ich sukcesów. Historyczne, a więc też uwarunkowane społecznie, politycznie, technologicznie i tak dalej - to wszystko bez zmian? Zatem szukasz czynników uniwersalnych, odpornych na szeroko rozumiany kontekst i upływ czasu? Moim zdaniem to czy jest wiek XIX, czy XXI może jednak mieć znaczenie. Na podstawie badań zwłaszcza tzw. longitudinalnych możemy co najwyżej powiedzieć, że takie oto cechy zdające się wspomagać skuteczność charakteryzowały menedżerów w czasie objętym badaniami. Jak słyszę, jacy POWINNI być skuteczni menedżerowie, to coś we mnie krzyczy i prostestuje. Oto są wśród nas tacy, co wiedzą - dlaczego więc sami nie są tymi skutecznymi menedżerami i tak przy okazji przypadkiem zupełnie milionerami czy miliarderami, tylko pozostają konsultantami czy doradcami, pouczającymi innych jacy pownni być dla odniesienia sukcesu? Właściwie postawione pytanie wg mnie brzmi tak: Jacy są współcześnie skuteczni menedżerowie? Co ich charakteryzuje? Z uwzględnieniem bardzo szerokiego kontekstu ich działania. I pewnie nie dwie kluczowe cechy, tylko może cały pakiet współwystępujących ze sobą cech czy kompetencji, albo swoisty profil osobowy? I kolejne pytanie - czy podobny profil kompetencji będzie w przyszłości podobnie przydatny w osiąganiu skuteczności działania? W każdej sytuacji i w każdej dziedzinie?
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Ireneusz Adamczyk:Piękne wierzenia - statystyka, a więc adres do metody "naukowej". Oto wg modelu kształtujemy lub rekrutujemy menedżerów wszystkich szczebli - czyli jacy powinni być - i statystycznie jakaś część z nich osiągnie sukces, a więc będzie skutecznie realizowała cele i osiągała ponadprzeciętne wyniki. A może jako właściciel nie mam ochoty płacić za taką statystykę? Co wtedy?
Są potrzebne. Przynajmniej wiadomo co jest, a co nie jest istotne statystycznie. Dzięki temu jest też dostępny model, na którym można oprzeć np. budowę wymagań co do danego typu stanowiska, a nie wymyślać z sufitu.
Wymagania na danym stanowisku wg modelu? No to to jest dopiero z sufitu, bo osobiście wolałbym jednak z analizy i opisu charakteru i specyfiki pracy na tym stanowisku w konkretnych realnych warunkach. To jednak wymaga pomyślenia, a model jak stereotyp niestety z tego wysiłku zwalnia. Choć ułatwia, przyspiesza, upraszcza...
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Tadeusz W.:
Umiejętność identyfikacji i rozwiązywania problemów.Bez psychologizowania
:)
Dodałbym coś jeszcze, chyba za Druckerem (rozwiązanie problemu przywraca jedynie stan poporzedni, wykorzystanie okazji daje szanse rozwoju) - czucie szans i umiejętność podejmowania decyzji, a właściwie posługiwania się decyzjami.
Marek
Bisztyga
Analityk
biznesowo-systemowy
IT / Architekt
Rozwiązań IT...
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Trudno mi zgodzić się z tezą, że istnieje jakiś jeden , uniwersalny zestaw „cech charakteru” menedżera. Jeszcze raz postuluje podjęcie próby zdefiniowania pojęcia „charakter” , aby można było stosować pojęcie „cech”.A co by było gdyby przyjąć definicję Mariana Mazura ze wszystkimi jej konsekwencjami , że charakter to „zespół sztywnych właściwości sterowniczych systemu autonomicznego”, jakim niewątpliwie jest człowiek. Dalsze rozważania można by opierać na jakichś trwałych i konkretnych podstawach.
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Rafał Chwaliński:
wykorzystywać każdego predyspozycje i umiejętności, by efektywnie znaczyło dobre wykorzystanie umiejętności pracownika, oraz przewidywanie konsekwencji podejmowanych decyzji jak i umiejętne rozwiązywanie problemów przez dobry dobór narzędzi jak i osób.
Może dla kogoś to oczywiste prawdy, lecz dla wielu managerów to nie osiągalna umiejętność.
Wykorzystywać umiejętności zamieniłbym tylko na "znaleźć zastosowanie dla umiejętności", czyli wykorzystanie w sensie spożytkowania, a nie eksploatacji. Z tym przewidywaniem konsekwencji decyzji do jednak myślenie życzeniowe, bo nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Możemy jedynie z grubsza oszacować skutki decyzji i brać za nie odpowiedzialność, no i szybko reagować i nawet zmieniać decyzje, jeśli są nietrafione. Ach, gdybyśmy posiadali taką zdolność przewidywania konsekwencji decyzji ... to byłoby jednak jak z przewidywaniem przyszłości, nieprawdaż?
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Ireneusz Adamczyk:
Prowadzić ludzi ku lepszej przyszłości. To nie ma nic wspólnego z zarządzaniem, będącym domeną menedżerów.
Liderzy nie realizują celów - oni je wyznaczają. :) Menedżerowie są od ich realizowania.
W zasaazie do całego wątku liderskiego.
W dużej mierze podzielam to wierzenie. Możemy się umówić, że lider nadaje kierunki zorientowane na cele ogólne, wyznacza kurs, menedżer nawiguje i kieruje działaniami. Jest to zgodne z moją koncepcją menedżera, jako pełniącego funkcje usługowe wobec swoich ludzi, bo to w końcu oni wypracowują wynik, a więc menedżer jest od tego, żeby optymalnie organizować i ułatwiać wykonanie zadań. Zderzenie myślowe z menedżerami uwielbiającymi pławić się w blasku swojej władzy.
Tyle, że liderzy też nie do końca wyznaczają cele. Pokazują cele (wizja), ale ich akceptacja i motywacja do realizacji (bez manipulacji) przez wykonawców to inna bajka. Dlatego też najbardziej odpowiada mi definicja lidera w wykonaniu Druckera, który powiadał, że podczas swojej 50-cioletniej pracy spotykał różnych przywódców, mendżerów - mądrych i głupich, wykształconych i niewykształconych, szczodrych i skąpych, odważnych i tchórzliwych, itd. itp., a tylko jedna jedyna rzecz jego zdaniem odróżniała zawsze liderów od nieliderów - liderzy mieli zwolenników. Jaki wniosek? Jeśli chcesz wiedzieć czy jesteś liderem, czy nie - obejrzyj się za siebie i spójrz czy ktoś za tobą podąża. A więc chce iść i dojść tam, dokąd ty sam zmierzasz.
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Czeslaw Kowalczyk:
Jan Pawel Miedzik:tak ale w innej grupie, ktos trafnie zauwazyl, ze (cytat)
Dla mnie najwazniejsza cecha managera jest umiejetnosc znajdowania ludziom pracy do ktorej sie najlepiej nadaja.
"wiekszosc ludzi, to lenie, niezdary, nie nadajace sie do zadnej pracy. A pracuja, bo nie ma lepszych ..."
Wiec moze nie zadajmy znow od kogos, rzeczy niemozliwych :)Wtedy wiele problemow, ktore manager nie umiejacy powyzszego musi rozwiazac, nie pojawia sie.
Tak, trafnie? To piękny przykład wierzeń, tym razem w odniesieniu do tzw. natury człowieka. Jakoś pasuje do starej koncepcji Kierownika typu X i Y McGregora. Tutaj to przykład wierzeń kierownika typu X: "trzymam ich za mordę, rozkazuję, dyscyplinuję i nękam kontrolami, jak ktoś się nie sprawdza zastępuję go kimś innym, bo ludzie tacy są: leniwi, tępi, unikają pracy, nie chcą się uczyć, szukają roboty łatwiejszej niż spanie, oszukują i kradną". Cudzysłów oznacza tu ramki przykładowej argumentacji, nie cytat z McGregora, ale oddaje ducha wierzenia typu X.
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Tomasz B.:mądry menadżer jest mądry mądrością swoich ludzi,
Nie łudźmy się bowiem, że wszyscy pracownicy mają na uwadze dobro korporacji. Gdyby bowiem tak było, to zbędna byłaby rola menadżera.
Zastanówmy się, dlaczego niektóre zespoły są lepsze od innych?
ale to na nim de facto pozostaje dokonanie ostatecznego wyboru sposobów realizacji zadań.
A każdy mendżer to niby ma na uwadze dobro korporacji czy innej firmy? Zwykle kręci swoje lody, zwłaszcza w korporacji, zwłaszcza kontraktowy. No, ale konflikty interesów interesariuszy sa naturalne przecież w biznesie. Sęk w tym, jak są rozwiązywane.
Zespoły są lepsze dzięki menedżerowi? A kto wykonuje robotę na boisku? Nie ma zespołu bez trenera i nie ma trenera bez zespołu. To też kwestia dopasowania, uznania autorytetu, akceptacji wizji, komplementarne umiejętności, wiara w sukces, zaangażowanie i wiele innych.
Menedżer nie tylko dokonuje wyboru - podejmuje decyzje, to moim zdaniem ważniejsze, bo wybór nie musi oznaczać decyzji realizacji, natomiast do decyzji mogę wybrać rzut monetą.
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Tomasz B.:>> 4) W związku z dyskusją nasuwa mi się jeszcze jedna kwestia: co
jest skuteczniejsze, autorytarny czy kolektywny styl zarządzania? Moim zdaniem nie ma czarno-białej odpowiedzi, ale i w jednym i drugim przypadku, ktoś musi podjąć ostateczną decyzję i mieć odwagę taką decyzję podjąć.
Badałem tę rzecz kilkakrotnie w ostatnich dwóch latach w grupach kupców, handlowców, menedżerów sprzedaży - jeden i drugi może być skuteczny w tych samych warunkach. To zależy pewnie od osobistych preferencji i wierzeń menedżera, jego profilu osobowego (predyspozycji) i sposobu dobierania sobie ludzi, ale też przyjętej strategii. Przy czym zarówno zespoły zarządzane przez dominatorów, jak i pracujących kolektywnie menedżerów osiągały podobne, ponadprzeciętne wyniki. Nawet zdziwiła mnie taka zdecydowana polaryzacja na dwa profile osobowe, nazwijmy je tutaj zgodnie z twoimi - autokratyczny i kolektywny. (Autorytarny rezerwuję sobie dla osobowości autorytarnej, czyli zależnej od autorytetu, rezygnującej z własnych przekonań, akceptującej autokratyzm i metody antydemokratyczne, kult siły, wg Adorno).
Zbigniew
Heryng
Psycholog, trener,
coach.
Temat: najważniejsze cechy menadżera
Maciej W.:
Wszystko sie zgadza ! Podpisuję się pod stwierdzeniem dwoma a nawet dwiema rękami. Tylko "urynkowiona "rekrutacja często prowdzi do wyboru niewłaściwych osób.........śledząc ogłoszenia za 5-6 miesięcy pojawia sie ponownie! I gdzie te "mądre" analizy, zestawienia?.......jak zwykle, kiedy nie wiadomo o co chodzi , chodzi o .........i biznes sie kręci.........tylko gdzie w tym wszystkim " najważniejsze cechy menadżera" ?
Trochę rozgoryczenia czytam w twoich wypowiedziach. Staję trochę w obronie rekruterów czy raczej w swojej jako rekrutera. 400 nie miałem, ale po 160 aplikacji tak i z szacunkiem do każdej, wieloetapowe postępowanie i dużo pracy, w skrócie. A celem nie jest najlepszy z nich, wg kryteriów najważniejszych dla menedżera w ogóle, ale optymalnie pasujący do tej oferty, potrzeb firmy, warunków pracy, oferowanego wynagrodzenia itp., więc nie najlepszy wg abstrakcyjnych wskaźników menedżerskich zwykle jest rekomendowany do zatrudnienia, tylko najbardziej odpowiedni i taki, na którego firmę stać. Ale nigdy mierny.
Podobne tematy
-
Zarządzanie » Polskie cechy narodowe a praca -
-
Zarządzanie » Cechy (nie)dobrego menedzera? -
-
Zarządzanie » Cechy lidera -
-
Zarządzanie » 2 cechy idealnego pracownika -
-
Zarządzanie » .. no to jeszcze 2 cechy najgorszego pracownika -
-
Zarządzanie » 2 cechy idealnego menedżera -
-
Zarządzanie » 2 cechy najgorszego DYREKTORA -
-
Zarządzanie » Cechy Dyrektora -
-
Zarządzanie » Jakie cechy pracownika najbardziej wam odpowiadają -
-
Zarządzanie » Praca Menadżera -
Następna dyskusja: