Temat: Klimat w pracy
Dobry klimat tworzy dobra komunikacja. Dobra komunikacja to komunikacja szczera i otwarta - brak strachu przed powiedzeniem tego, co nam leży na sercu, zarówno wobec szefa, jak i kolegów z zespołu. Przy okazji warto, żeby szef nie był postrzegany jako "szef", ale jako lider i mentor zespołu, jego integralna część i ziomek, z którym idzie się na piwo i piłkarzyki. Jego autorytet nie powinien być formalny, lecz oparty na kompetencjach i charyzmie (wizja, energia, entuzjazm, zaangażowanie, konsekwencja, odpowiedzialność)
Dobrą komunikację można zaprojektować poprzez ustalenie i konsekwentne egzekwowanie pewnych zasad. Przykładowo model kontroli i rozliczania zadań opierający się na trzech prostych pytaniach:
- co zrobiłeś od ostatniego przeglądu prac / pytanie o progress
- co zamierzasz zrobić do kolejnego przeglądu prac
-
co utrudnia wykonywanie pracy w sposób efektywny - jeśli na te pytanie padają szczere i pogłębione odpowiedzi, komunikacja jest sprawna i będący jej pochodną klmat takoż
Unikamy sytuacji, w której członkowie teamu są pozbawieni prawa do wypowiadania własnych opinii, dzielenia się uwagam, wątpliwościamii i refleksjami z managementem. Nie ma nic gorszego niż bezmyślne wykonywanie poleceń - team musi czuć, a najlepiej wiedzieć i być przekonanym o ich słuszności. Jeśli traci to przekonanie - informuje o tym. Wyraża swoje racjonalnie uzasdnione wątpliwości, zgłasza propozycje korekt, a my bierzemy je pod uwagę i korygujemy kierunek. Nazywam to systemem wczesnego ostrzegania i instytucjonalną gwarancją siły przebicia:)
Zarządzanie przez choas - tak - twórczy chaos i samorganizacja sprzyjająca kreatywności, przy bezwzględnej świadomości wyznaczonych celów. Przy czym droga do celu powinna być najeżona regularnymi checkpointami.
Podsumowując: jeśli zespół daje feedback, a my bierzemy go pod uwagę - mamy dobry klimat.
Bartosz Kramek edytował(a) ten post dnia 13.04.08 o godzinie 20:40