Adam
Kołodziejczyk
Ojcostwo -
zdecydowanie
najambitniejszy
zakres obowiązków
Temat: 2 cechy najgorszego DYREKTORA
Dla Roberta Radonia:1. Według art. 943 § 2. Kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi (art. 943 § 1. K.p.).
2. Mobbing - to termin wywodzący się z języka niemieckiego od wyrazu mobben (po angielsku "workplace bullying"), oznaczające prześladownie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Terminu mobbing w odniesieniu do zachowań występujących w grupach społecznych użył jako pierwszy szwedzki naukowiec Peter-Paul Heinemann (o tym pisał już Daniel Łukasz B.)
3. Międzynarodowa Organizacja Pracy definiuje pojęcie mobbingu następująco: mobbing to obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowanie zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników (...), którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia.
Innymi słowy mobbing to proces przemocy i nękania psychicznego pracownika trwający nie krócej niż sześć miesięcy, stosowany systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu, godzący w godność i osobowość człowieka, naruszający integralność psychiczną i fizyczną.
Ze zjawiskiem mobbingu możemy mieć do czynienia wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą w grupie przez dłuższy czas - w szkole, na wyższej uczelni, w miejscu pracy, w stowarzyszeniach i wspólnotach a także - w rodzinie. Osoba nękana nie ma możliwości obrony, jest narażona na ataki często zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawcy. Działania mobbingowe wywołują lęk związany z utratą zatrudnienia, oraz wpływają na pogorszenie atmosfery i wydajności pracy w przedsiębiorstwie. Narzędzia wykorzystywane w praktykach mobbingowych to zwodzenie, szykany, podstęp i intryga, kłamstwa, plotki, oszczerstwa, zachowania sadystyczne. Celem sprawcy jest zepsucie opinii ofiary i zaszkodzenie jej w sposób, który pozwoli wyeliminować ją z pozycji jaką zajmuje.
4. Mobbing może przyjmować dwie główne formy - przemocy jawnej i przemocy ukrytej. Mobber, czyli sprawca mobbingu (może być nim przełożony, współpracownik lub podwładny), często stosuje przemoc ukrytą, ponieważ nie ma możliwości otwartego agresywnego działania. Bardzo często motywem działania mobbera jest chęć usunięcia rywala (rywali), którego postrzega jako zagrożenie dla siebie. Innym częstym motywem jest chęć "wyżycia się" na kimś, rozładowania własnej frustracji, napięcia, "oddania" innym tego samego, czego doświadczyło się samemu. Mobbing dzieje się przy milczącej zgodzie, obojętności lub aprobacie otoczenia, społeczności w pracy. Nawet najbardziej skrywany mobbing w końcu staje się dla kogoś zauważalny, ponieważ jest on długotrwałym procesem. Tak więc mobbing jest przejawem patologii więzi międzyludzkich w pracy. Czasami ofiara mobbingu staje się "kozłem ofiarnym" - grupa poświęca ją po to, aby zachować "święty spokój", zaspokoić sadystyczne skłonności menedżera lub mieć na kogo "zwalić winę" za różne nieprzyjemne zjawiska w pracy. Mobber zresztą dąży do tego, żeby zepsuć ofierze opinię, aby ludzie ją odrzucili, żeby nie miała żadnego wsparcia.
5. Co może być mobbingiem? Bardzo wiele zachowań w stosunku do ofiary mobbingu, na przykład:
krzyki, wyzwiska, przekleństwa, przedrzeźnianie ofiary
groźby, pogróżki słowne i niewerbalne
upokarzające gesty i spojrzenia lub "traktowanie jak powietrze"
unikanie rozmów z ofiarą i zabranianie jej zabierania głosu
oddzielenie ofiary od kolegów, na przykład "posadzenie" jej w oddzielnym pokoju
obmawianie ofiary, szerzenie plotek na jej temat
naśmiewanie się z narodowości ofiary, jej przekonań religijnych i politycznych, niepełnosprawności, życia prywatnego i innych jej obszarów funkcjonowania lub cech
dawanie do wykonania zadań bezsensownych, obraźliwych, poniżających lub nadmiernie trudnych
nie zlecanie żadnych zadań lub ciągłe zarzucanie nowymi zadaniami
publiczne upokarzanie, krytykowanie wyglądu
zmuszanie do pracy szkodliwej dla zdrowia.
To tylko kilka źródeł, które opisują, że przełożony także mobbuje. I co myliłem pojęcia? I co tylko Pan Artur jest osobą myślącą na tym forum? Tak? - gratuluję! Znalazł Pan swojego Guru...
Miłego i tyle w tym temacieAdam Kołodziejczyk edytował(a) ten post dnia 09.07.09 o godzinie 15:30