Temat: Przejęcia przedsiębiorstw jako przedsięwzięcia projektowe

Witam,

Piszę pracę magisterską o roboczym tytule „Przejęcia przedsiębiorstw jako przedsięwzięcia projektowe”. Jeżeli mam być dokładny to tak naprawdę od jakiegoś czasu niewiele napisałem. Mam problem ze znalezieniem odpowiednich przykładów praktycznych. Przeszukałem już sporo publikacji oraz stron internetowych tak o tematyce przejęć jak i projektów jednak trudno jest znaleźć cokolwiek co by łączyło te dwa zagadnienia a przecież nie wydają się one sobie bardzo odległe. Przeciwnie, zdają się mieć wiele wspólnych cech – same etapy procesu przejęcia są bardzo zbliżone do tych z realizacji projektu. Niestety nie czuje się specjalistą w żadnej z tych dziedzin, dlatego bez pomocy i odpowiednich przykładów wątpię, żeby udało mi się samemu napisać tę pracę.

Stąd mój post – potrzebuje przykłady przejęć, w których wykorzystywano elementy metodyk zarządzania projektami, może ktoś z Państwa miał okazję uczestniczyć w tego typu projekcie albo zna ludzi, którzy znają ludzi, którzy uczestniczyli i chętnie podzieliliby się swoją wiedzą? Będę zobowiązany za wszelkie wskazówki, linki, namiary na firmy bądź ludzi albo inne informacje, które mogłyby mi pomóc. Zapraszam do dyskusji tutaj oraz będę wdzięczny za prywatne wiadomości tutaj lub na mojego maila konrad.alfawicki[małpa]op.pl

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

PS. Identyczne wiadomości zamieściłem na wszelki wypadek również w innych grupach z tej tematyki.

konto usunięte

Temat: Przejęcia przedsiębiorstw jako przedsięwzięcia projektowe

Ciebie interesują nazwiska, nr telefonów, lokale kontaktowe z konkretnych akcji czy jak się jedno ma do drugiego?

Na to pierwsze to raczej trudno będzie liczyć, natomiast co do drugiej kwestii to przejęcie można rozpatrywać jako program. Każdy z poszczególnych etapów procesu przejęcia / mergeru to jest od kilku do kilkunastu osobnych lub powiązanych ze sobą projektów - zależnie od wielkości organizacji, zakresu przejęcia (tylko perspektywa finansowa, właścicielska czy też np. merger technologii, linii produktów, oferty itd.).

W dużym uproszczeniu, z mojego doświadczenia, to wygląda to tak:

1) Ustalenie wspólnych celów strategicznych pomiędzy dwoma organizacjami, identyfikacja potencjalnych wygranych i ryzyk związanych z podjętym krokiem, podjęcie decyzji: go-not-go. Inicjacja programu.

2) Identyfikacja zakresu przejęcia w obszarach: finansowo-prawnym, biznesowym,organizacyjnym, operacyjnym (procesy), technologicznym (jeśli występuje). Inicjacja albo podprogramów dla każdego z obszaru lub projektów, zależnie od skali.

No, a dalej to już typowa PMowa robota :) Projekty są zarządzane lokalnie, raportowane w ramach głównego programu. Zakończenie poszczególnych projektów, konsolidacja osiągniętych celów w każdym z obszarów -> zakonczenie programu, analiza post-mortem (jeśli anyone cares) i budzimy się w nowej, lepszej rzeczywistości :)

Temat: Przejęcia przedsiębiorstw jako przedsięwzięcia projektowe

ok – tym razem pozwolę sobie na więcej luzu – praca magisterska napisana i obroniona – temat jak dla mnie do zamknięcia

na zakończenie chciałbym jeszcze podziękować wszystkim, którzy wspomogli mnie dobrymi radami, materiałami i mądrymi słowami – moja praca może nie wyszła tak jak ją początkowo planowałem ale chyba nigdy tak nie jest – trzeba się przystosowywać do tego co się ma - koniec końców jestem z niej zadowolony

ponadto - dla wszystkich tych, których interesuje ta tematyka lub będą mieli kiedyś podobny problem – pozwolę sobie podać tytuły dwóch publikacji, które chyba najbardziej pomogły mi przy pisaniu:

Rankine D., Howson P. (2008): Przejęcia: Strategie i procedury, PWE, Warszawa – książka, która w dosyć przystępny sposób opisuje ogólnie całą transakcję przejęcia i jej kolejne etapy – zwraca również uwagę na najczęściej popełniane błędy i sposoby jak się przed nimi ustrzec

Trocki M., Sońty-Drączkowska E. red. nauk. (2009): Strategiczne Zarządzanie Projektami, Bizarre, Warszawa, rozdział 6. - Kołodziejczyk: Fuzje i przejęcia jako przykłady programu projektów – rozdział książki, który koncentruje się na jednym z najważniejszych etapów transakcji przejęcia tj. integracji

ps. w razie czego, to szukam pracy
Bartłomiej Filipek

Bartłomiej Filipek knowledge sharing

Temat: Przejęcia przedsiębiorstw jako przedsięwzięcia projektowe

Fuzje to jeden z tematów poruszonych na ostatnim Webinarium w kontekście metody wdrożeniowej AIM, o której mówił Don Harrison - autorytet w dziedzinie zarządzania zmianami.
Zapis tego Webinarium dostępny jest pod TYM adresem.
Udało się znaleźć sposób na wyeliminowanie wszelkich opłat dla chętnych. Konieczna jest jedynie krótka rejestracja ;)



Wyślij zaproszenie do