konto usunięte

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

Witam,
zastanawiam się nad efektywnością kompletacji zamówień w regałach wysokiego składowania za pomocą wózka systemowego - dla jakich produktów użycie tej metody jest najbardziej sensowne, o jakiej klasie rotacji. Kompletacja zamówień na poziomie sztuk (nie kartonów lub palet). Czy ktoś chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami z tym systemem, powiedzieć o plusach i minusach ...
Jacek Nowak

Jacek Nowak Potrzebujesz
zreorganizować
magazyn, logistykę
:layout, p...

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

Jeżeli masz na myśli wózek, w którym operator jest unoszony - to te wózki mają jedną wadę: po uniesieniu operatora bardzo powoli się przemieszczają poziomo. Do kompletacji sztuk raczej się nie nadaje, bardziej do kompletacji kartonowej. Aby przyspieszyć przemieszczanie, operator musi opuścić platformę i dopiero wtedy się przemieszczać w miarę szybko. Wózek ma zastosowanie do produktów w wielkościach kartonowych i małej rotacji. Przy kompletacji wymagającej dużych przemieszczeń zdecydowanie szybciej wychodzi zastosowanie wózka bocznego (powolny).
Takie jest moje doświadczenie.
I jeszcze jedno - próbowałem odsprzedać taki używany wózek (zakupiony przez poprzednie szefostwo) - sprawa praktycznie niemożliwa.Jacek Nowak edytował(a) ten post dnia 08.09.11 o godzinie 23:37

konto usunięte

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

Dzięki, dokładnie chodziło mi o taki właśnie wózek z unoszonym operatorem
np
http://www.jungheinrich.com.pl/pl/pl/index-pl/produkty...
Typ ETX, Akumulatorowy wózek systemowy wysokiego składowania z obrotową karetką wideł

A jaki wózek dokładnie masz na myśli mówiąc o wózku bocznym?
Generalnie w tym pytaniu jest drugie dno, jak mając ograniczoną powierzchnię "rozmnożyć" miejsca poboru towaru z którego można dokonywać kompletacji. Myślałem o tym aby "pójść w górę" i za pomocą wózka podobnego do przedmiotowego dokonywac kompletację sztukową bezpośrednio z górnych poziomów regałów, ale jako że chodzi o kompletację towarów średniorotujących i na sztuki, to raczej wózek systemowy o który pytałem nie wydaje się być dobrym pomysłem...

konto usunięte

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

Kwestia jak masz ułożony magazyn i jak system lokuje towar. Jeśli są to palety z jednym asortymentem,pełne wrzucasz na regał, rozformowane już na podłogę pod regałem - sztuki wybierasz z podłogi pełne stacki z półek. Tak działa LFS i Synaptic.
Wózek systemowy w tym przypadku jest niepotrzebny długo jeździ - moim zdaniem to taki zastępnik magazynu automatycznego, a na regale masz niezły "sajgon" trudno to później opanować(z mojego doświadczenia). Kwestia wolumenu... Jeśli już musisz korzystać z rozwiązania pt. pojedyncze sztuki to tylko regał piętrowy z podestami i przenośnikami - rolkowymi, windami itp., jednak rozumiem, że takiego rozwiązania brak?Piotr R. edytował(a) ten post dnia 09.09.11 o godzinie 00:10
Michał B.

Michał B. Kierownik Magazynu

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

To zależy o ile poziomów w góre chcesz rozszerzyć kompletację towaru, jeśli chcesz pobierać towar z pozimów od 0 do poziomu 2 to możesz spróbowac z wózkami kompletacyjnymi np. takimi jak ten:

http://www.toyota-wozkiwidlowe.pl/400/opus-ose100ose100w/

U mnie w magazynie się sparwdzają.
Jesli byś się decydował na wózki właśnie takiego typu to proponuję tylko i wyłącznie wynajem, przy kupnie takiego wózka lub wózków po kilku latach uzytkowania napewno będziesz miał problem aby sprzedać taki wózek.

Ps. Mozesz też sparwdzić oferte firmy Linde, model V8-02 odnośnie wózków kompletacyjnych model V8-02.
Marek W.

Marek W. Doradztwo
logistyczne,
zarządzanie zapasami

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

Jeżeli problemem jest brak miejsca na towary detaliczne to możesz spróbować kompletacji dwustopniowej (http://www.qsort.biz/dict_kompletacja_dwustopniowa.php) albo multipickingu (http://www.qsort.biz/dict_kompletacja_multi_picking.php), aby zmniejszyć (czasem nawet znacząco) sumaryczną długość drogi kompletacji. Dzięki temu wolny wózek Ci nie przeszkadza (a przynajmniej nie tak bardzo). W ramach obniżania znaczenia wolnej pracy na wysokości możesz spróbować zrobić analizę ABC/XYZ pod tym kontem i zredukować czas ruchu z podniesionym masztem

Ponadto jak ktoś tu poradził możesz przerobić parter i pierwsze piętro w regałach na półki i wrzucać tam drobnicę, której zapas będzie wyżej.

Możesz spróbować wykombinować antresolę na ostatnim piętrze regałowym, wrzucać na antresolę towar widłakiem, a tam go rozwozić pieskiem.

Przyznam, że pomysłów na rozwiązanie problemu może być wiele i należących do różnych klas. I przyznam również, że często się stykam z takimi czy podobnymi problemami i z reguły optymalne rozwiązanie jest zupełnie inne niż się początkowo wydaje - rozejrzyj się wśród pomysłów z zupełnie innych klas.

Temat: Kompletacja z wózka systemowego

Dzień dobry Panie Piotrze
Nie wiem jaki sposób kompletacji ostatecznie Pan wybrał, ale wózki systemowe w opisanym przez Pana układzie powinny kompletować towary o najniższej rotacji, ewentualnie w przypadku marginesu czasowego można myśleć o prekompletacji pozycji średniorotujących i buforowaniu ich w strefie szybkorotującej.
Popatrzy przez pryzmat magazynów automatycznych (układnicowych): towary szybko i średnio rotujące są składowane na regałach kompletacyjnych, towary o najniższej rotacji są transportowane do stanowisk Goods to Man.
pozdrawiam
pzd

Następna dyskusja:

Kompletacja zamówień




Wyślij zaproszenie do