Temat: Procedura obliczania zdolności procesu
Tomasz G.:
Cp powinno się liczyć dla już "rozwiniętego" procesu. Na początku Pp i Ppk.
Cp i Cpk to wskaźniki zdolności krótkoterminowej, więc powinno się bazować na rozstępach, a nie na odchyleniu standardowym jak w przypadku Cm i Cmk.
Witam,
wydaje mi się że jest nieco na odwrót,
Cp/Cpk - są wzkaźnikami/wytycznymi długoterminowymi
zdolności procesu który monitorujemy np. n próbek zbieranych cogodzinnie przez dany okres czasu (dzień/tydzień/miesiące/lata)
dlatego odchylenie najczęściej liczone jest z rozstępu średniego
Cp - jako zdolność procesu
Cpu - jest to górny wskaźnik
Cpl - jest to dolny wskaźnik
Cpk - jako wycentrowana zdolność procesu, dlatego też Cpk jest definiowane jako wartośc minimalna wzkaźnika Cpl/Cpu i ukazuje nam położenie badanej zdolności pomiedzy granicami zadanej tolerancji.
w związku z tym możemy uzyskać wzkaźnik Cp = 2 (gdzie część wyników będzie na granicy, a nawet poza granicą tolerancji ale bedzie skupiona i stabilna) W takim przypadku możemy mówić o procesie stabilnym, aczkolwiek niekoniecznie wycentrowanym czy "prawidłowym"
O procesie stabilnym/skupionym i zarazem wycentrowanym informuje nas wskaźnik Cpk którego wartość powinna dążyć do = ze wzkaźnikiem Cp, wtedy mówimy o dożeniu do procesu idealnego.
zaś,
Pp/Ppk - są wzkaźnikami/wytycznymi krótkoterminowymi
osiągów procesu który kontrolujemy np. podczas wdrażania nowych procesów produkcyjnych gdzie do analizy pobieramy najczęsciej od 100 do 200 kolejnych próbek - o ile klient nie wymaga inaczej
i tu najczęściej stosuje sie odchylenie standardowe populacji.
Pp - jako osiągi procesu
Cpu - jest to górny wskaźnik
Cpl - jest to dolny wskaźnik
Ppk - jako wycentrowane osiągi procesu, dlatego też Ppk jak wyżej jest definiowane jako wartośc minimalna wzkaźnika Cpl/Cpu i ukazuje nam położenie badanej zdolności pomiedzy granicami zadanej tolerancji.
w tym przypadku analogicznie jak wyżej, o skupionych osiągach procesu informuje Pp, a o centralizacji sosiągów pomiedzy granicami wymagań Ppk
Identycznie wyglada sytuacja dla Cm/Cmk
Oprócz samego wyznaczenia wskaźników Cp/Cpk/Pp/Ppk istotne jest ich porównywanie Ppk i Cpk, i dążenie do tego aby wzkaźnik niższy podnieść optymalizacją procesów do wyższego - najczęsciej Ppk jest wyższe od Cpk.
W tym momencie wyjaśnia to coraz popularniejsze wymagania klientów.
Zwolnienie procesu produkcyjnego PPAP - Analiza Ppk z produkcji przedseryjnej,
Rekwalifikacje produktu/walidacja procesu - Analiza Cpk z całego okresu od zwolnienia PPAP do momentu przedstawiania rekwalifikacji produktu/walidacji procesu.
- tutaj oczywiście mam na myśli specyficzne wymagania klienta, gdzie zostało to ustalone na poziomie APQP, lub w umowie jakościowej etc.
ale to mała dygresja,
Ponadto moim zdaniem idąc w myśl Kaizen,
po tym jak uda nam się wystabilizowac proces, ustalić poza granicami wymaganymi/tolerancji granice ostrzegania rozbieżności procesu powinno sie dążyć (już wewnętrznie) nie tyle do osiągania coraz wyższego wzkaźnika Cpk/Ppk a do ścislego ustabilizowania i wycentrowania procesu w naszych granicach ostrzegania, utworzenia nowych granic ostrzegania, dążenie do stabilizacji w tych granicach .... i tak do momentu idealnego czyli osiągania 100% wyników wartości nominalnej.