Temat: Praca inżynierska - "Zastosowanie japońskich metod...
Tak długo przymierzałem się do w miarę sensownego komentarza że Pan Marcin zdążył już podziękować.
Nie jestem jednak pewien czy uczynił to z pobudek potwierdzających jego pełne zadowolenie z komentarzy, stąd jeszcze kilka moich słów.
Śledząc z zamiłowania standardy jakości czyli jak głosi jej formuła, że „jest to formalna, pisemna definicja najlepszej wiedzy i metod pracy, rozpoznana oraz opisana w dowolnym momencie aby najlepiej spełniać wymagania Klienta” , dopiero teraz zrozumiałem, że jest inaczej i z tego powodu powinno mi być wstyd.
Już prawie wszędzie uświadamiają mnie że JAKOŚĆ to stosowanie się do
Kodeksu Lean Manufacturing gdzie jego podstawowym zadaniem to
„ odchudzanie produkcji, a sprostanie temu zadaniu to - co zrobić, aby jak najmniej włożyć w wytworzenie produktu i jak najlepiej spełnić wymagania klienta ? ”.
Najlepiej to realizują inni azjaci (chińczycy) którzy ostatni wyraz „klienta” zastąpili słowem „producenta”.
Czytam przy okazji w materiałach jednej z firm szkoleniowych:
„ I właśnie tym zajmuje się szeroko rozumiane pojecie Lean Manufacturingu. Jak widać, jest to bardzo szeroka definicja odchudzania produkcji,
z którą wiąże się praktycznie niekończąca się praca nad usprawnianiem procesu. Oczywiście cel,
czyli 0% strat jest nie do osiągnięcia, ale nawet przy
0,5% strat mamy nad czym pracować (kłania się pojęcie Kaizen, czy też koła postępu PDCA).”
Współczuję Ci Marcinie, bo tak ogólnie podany temat - Praca inżynierska - "Zastosowanie japońskich metod zarządzania produkcją do usprawnienia procesów" może prowadzić na manowce JAKOŚCI przy braku ścisłego zdefiniowania poniższych pojęć -
czy to wskazania, metody czy już narzędzia ?.
Według wspomnianej cytatem instytucji szkoleniowej -
wszystko to NARZĘDZIA !!! :,
... 5S, 5M, 5 Why, Andon, Balanced production, Benchmarking, Cell manufacturing, Chaku-Chaku, Constraint, Employee Empowerment, FMEA, FTA, Functional Layout, Gemba, Gembutsu, Hijari KYT, Heijunka, Hoshin Kanri, Diagram Ishikawy, Jidoka, Just in Time, Kaikaku, Kaizen, Kanban, Lead Time, Muda, Mura, Muri, QCD(M), Pareto Diagram, PDCA, Pitch, Poka-yoke, Mistake proofing, Push Flow, Pull Flow, SMED, Standardowa Praca, Standardowe Operacje ,Takt-Time ,Throughput Time ,TPM ,TQC (TQM) ,VSM ,Visual Control....
W tym momencie pozostaje mi tylko życzyć powodzenia, a wszystkim propagatorom i wyznawcom rzeczywistej JAKOŚCI zajęcie się jej zapewnianiem w organizacji, pozostawiając jej zarządzanie tym którzy dobrze czują się przy wspomaganiu jakości powyższymi narzędziami.
Przeproszam wielu za moją niestosowność i może bezsensowność komentarza, ale jak mawiają „starożytni” rosjanie – „ ja tak cztoby podierżat razgawor ”.
Ten post został edytowany przez Autora dnia 03.04.15 o godzinie 00:44