Temat: Planowanie auditu wewnętrznego

Witam,

po ostatnim audicie ISO 9001:2008 LA Dekry wpisał następującą niezgodność: nie zaplanowano auditu wewnętrznego dla procesów doskonalenia (8.5) i nadzorowania zasobów kadrowych (6.2) - nie zastosowanie ww. procesów w planie audytów (nie ujęcie). Konieczna jest tym samym korekta planu audytów wewnętrznych. Nie do końca pozostaje jednak dla nas jasne czy mają być w takim razie audytowane obydwa procesy z osobna i kto zarazem czy też kwestie te można rozłożyć po części po innych audytowanych obszarach/procesach, które zwykliśmy audytować czyli:
- realizacja zleceń / dział sprzedaży,
- gospodarka materiałowa / zakupy,
- magazyn,
- utrzymanie ruchu,
- nadzór nad aparaturą kontrolno-pomiarową,
- nadzór spawalniczy,
- proces produkcyjny.

Proszę o jakąś podpowiedź i uwagi.

Z góry dzięki..

Pozdrawiam

Temat: Planowanie auditu wewnętrznego

Witam

Trzeba ustanowić osobę lub osoby odpowiedzialne za doskonalenie i za zasoby kadrowe i przeprowadzić u nich audyt.
Wygląda na to, że nie macie Państwo takich procesów wyodrębnionych.
Z doskonaleniem to jest trochę trudniej bo należy jednoznacznie zdefiniować na czym te doskonalenia w Państwa firmie polega - a to już możliwości jest naprawdę wiele - całe morze można powiedzieć.
Jarosław Kostecki

Jarosław Kostecki Ekspert Koordynator
ds Jakości i
Procesów, Orange
Polska

Temat: Planowanie auditu wewnętrznego

a w którym miejscu norma mówi, że mają być w planie audytów ujęte wszystkie procesy?
jak również norma nie mówi, że mają być wyodrębnione procesy doskonalenia. mają być prowadzone takie działania.
Sugerowałbym zmianę firmy certyfikującej ;-)
Izabela Chociszewska

Izabela Chociszewska Europe Central
Sustainability
Manager

Temat: Planowanie auditu wewnętrznego

Witam;

Aby dobre zinterpretować to zagadnienie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czemu przprowadzamy audyt i czemu służą jego wyniki. Mianowicie ma on służyć ukazaniu że system zarządzania jest zgodny z zaplanowanymi ustaleniami oraz jest właściwie wdrożony i utrzymywany.
Faktycznie nie ma wzmianki, że wszystkie procesy mają być audytowane jednak skoro są częścią systemu a mamy ocenić jego skuteczność to logiczne jest że muszą być sprawdzone (jest też możliwe że w instrukcji przedsiębiorstaw dot. audytu jest wzmianka, że audytuje się wszystkie procesy).

Musi sobie Pan odpowiedzieć na pytanie czy procesy rozwoju i zasobów są wyodrębnione i czy mierzy Pan ich efektywność. Jeśli tak to audyty mogą być prowadzone bezpośrednio w tych działach. Patrząc na proces kadrowy/HR-owy z reguły audyty są delegowane do tego działu i nie prowadzi się sprawdzenia poprzez przeglad działań w innych obszarach, jednak jest to możliwe.
Co do rozwoju, są organizacje które mają wydzielone komórki rozwojowe, jednak mimo to obserwuje się skutecznośc tego procesu w innych obszarach i działaniach, w tym jak najbardziej na produkcji, konstrukcji czy nawet w obszare zarządzania. Z tym że sam proces nadzoru nad usprawnieniami i jego skuteczność może Pan sprawdzić tylko z właścicielem tego procesu (jeśli istnieje).

Pozdrawiam
Izabela Chociszewska

Temat: Planowanie auditu wewnętrznego

6.2 - zasoby kadrowe faktycznie jest dobrowolny i tylko od dobrej woli przedsiębiorstwa zależy czy obejmie audytem ten proces czy nie.
Zdecydowanie zalecane audyty prowadzić w jak największej ilości procesów.
Jednak to firma sama decyduje jaki jest zakres wdrożonego systemu.

Są jednak obszary, których wyłączyć nie wolno albo przynajmniej wyłączenie niedozwolonego obszaru musi zostać tak zinterpretowane aby przekonać Audytora, że u Nas ten obszar po prostu nie występuje. Tylko, że zinterpretować w ten sposób doskonalenie to może być dosyć trudne.
Szczerze mówiąc nigdy się nie spotkałem - ale może jest to możliwe - niczego nie można wykluczyć.



Wyślij zaproszenie do