konto usunięte

Temat: Zobowiązanie o udostępnieniu

Witam wszystkich,

wiem, że problem art. 26 ust. 2b PZP był dość mocno maglowany na forum, nie mniej u mnie podczas sprawdzania wniosku pojawiło się w tym zakresie coś z czym do tej pory się nie spotkałem.

Mianowicie:
1. W postepowaniu wniosek składa Konsorcjum dwóch firm A i B.
2. W wykazie RB wykazują się doświadczeniem podmiotu trzeciego X wraz z "referencjami",
3. Do wniosku załączają zobowiązanie o udostępnienia WiD ale nie od podmiotu trzeciego X tylko innego podmiotu Y.
4. Dalej, we wniosku znajduje się kolejne zobowiązanie do udostępniania WiD podmiotu X poświadczone za zgodność z oryginałem, z którego treści wynika, że udostępnia WiD itd dla podmiotu Y i jednocześnie upoważnia podmiot Y do dalszego udostepnienia tej WiD dla Wykonawcy który będzie uczestniczył w postepowaniu.

Nie ukrywam, że mam zgryz. Nie mniej uważam, iż nie jest to dopuszczalne chociażby nawet ze względu literalnego brzmienia art. 26 ust. 2b PZP tzn. w treści wprost wsakane jest iż, przedstawia pismene zobowiązanie tych podmiotów....

Może ktoś z Was miał podobną sytuację.

Pozdrawiam

Grzegorz

konto usunięte

Temat: Zobowiązanie o udostępnieniu

Ależ bzdura, pogubiłam się w tych X-ach i Y-ach.

Jeżeli podmiot AiB wspiera się zasobami podmiotu X to ten podmiot daje zobowiązanie,
ponieważ on i tylko on udostępnia swoją wiedzę i doświadczenie do tematu przetargowego.

Zobowiązanie może być pośrednie lub bezpośrednie udostępnienia zasobów.

Bezpośrednie - działają jako podwykonawcy
Pośrednie - wiedza techniczna, porady, kontrole i wizyty na budowie.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Zobowiązanie o udostępnieniu

Mam trochę inne zdanie. Wg mnie charakter zobowiązania nie ma tutaj żadnego znaczenia, ponieważ cała czynność prawna jest wg mnie nieważna i tak należy rozpatrywać tę sprawę. Art. 26.2b mówi bowiem, że wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu innych podmiotów, co wg mnie nie jest równoważne z poleganiem na wiedzy i doświadczeniu podmiotu, który nie posiada tej wiedzy i doświadczenia a jedynie "dysponuje" nimi (w dodatku pozornie). I jak najbardziej będzie tu miał zastosowanie przepis art. 58.1 i 58.2 KC o nieważności czynności prawnej dokonanej celem ominięcia przepisów ustawy lub sprzecznej z zasadami współżycia społecznego.
Bartosz Dowojna

Bartosz Dowojna Specjalista ds.
Komunikacji i
Rozwoju, Project
Manager

Temat: Zobowiązanie o udostępnieniu

Czyli wychodzi na to, że podmiot Y jest swojego rodzaju pośrednikiem między firmą X a Konsorcujm może inaczej, swego rodzaju pełnomocnickiem, który ma prawo zaciagać zobowiązania w imieniu firmy X, a co za tym idzie udostepniać WiD tego podmiotu. W takim przypadku wydaje się, że skoro firma Y działa jako pełnomocnik firmy X i zgodnie z tym co Pan napisał, "(...) X udostępnia WiD itd dla podmiotu Y i jednocześnie upoważnia podmiot Y do dalszego udostepnienia tej WiD dla Wykonawcy który będzie uczestniczył w postepowaniu (...)" to może jednak jest to dopuszczalne. A czy na upoważnieniu wydanym przez X dla Y jest mowa o tym konkternym postepowaniu, czy ogólnie dotyczy ono wszystkich postepowań w którym X mo odpowiednie doświadczenie i mogłoby udzielić referencji??



Wyślij zaproszenie do