konto usunięte

Temat: Zaginiona oferta

Posiadam mailowo potwierdzony protokół z otwarcia ofert, w którym nie uwzględniono mojej oferty. Posiadam także dowód nadania listu poleconego oraz tzw zwrotkę, z której jasno wynika, iż oferta dotarła na czas.
Zamawiający najpierw twierdzi, że nie ma oferty, następnie,po jakieś godzinie, że się znalazła, otwiera ją (ponoć komisyjnie) 5 dni po terminie otwarcia(!) i wzywa do uzupełnienia dokumentów.
Dla mnie to po prostu "kryminał" a jednak się stało.
Na razie wszystko opiera się o rozmowy telefoniczne, dałam czas do jutra a potem zacznę pisać...
Ofertę oczywiście uzupełniłam...
Bardzo proszę o komentarze.
Krzysztof Łabędź

Krzysztof Łabędź Specjalista ds.
Zamówień
Publicznych, Aspen
Sp. z o.o.

Temat: Zaginiona oferta

wow niezła sytuacja :) przyznam, że nie spotkałem się z czymś takim - nawet nie wiem jak to nazwać.
Cokolwiek by się nie działo dalej proszę pamiętać żeby na wszystko co się ustala telefonicznie mieć poparcie na papierze.
Leszek Chmielewski

Leszek Chmielewski Chmielewski &
Partnerzy Kancelaria
Prawna

Temat: Zaginiona oferta

Witam Pani Małgorzato,

W mojej opinii postępowanie przetargowe podlega unieważnieniu.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 PZP otwarcie ofert jest jawne i następuje bezpośrednio po
upływie terminu na ich składanie, z tym, że dzień, w którym upływa termin składania ofert
jest dniem ich otwarcia. Jeżeli otwarcie ofert nastąpiło, tak jak Pani pisze, 5 dni po upływie terminu składania ofert, to moim zdaniem ewidentnie nastąpiło naruszenie ww. art. 86 ust. 2 PZP. Dodatkowo czynność otwarcia ofert jako czynność faktyczna w postępowaniu przetargowym nie może być ponowiona.

Tym samym zachodzą przesłanki do unieważnienia postępowania przetargowego na podstawie art. 93 ust. 1 pkt. 7 PZP: zamawiający unieważnia postępowanie, jeżeli obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem ;-)
Pozdrawiam
Leszek Chmielewski

Obrazek
- Zobacz mnie na GoldenLine i na http://www.kancelariachmielewski.pl/
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Zaginiona oferta

A czy Twoja oferta, Małgorzato, była najkorzystniejsza?

konto usunięte

Temat: Zaginiona oferta

Serdecznie dziękuję za porady. Tak też sprawę przedstawiłam Zamawiającemu- jeszcze myśli, choć szanse na porozumienie są nikłe. Niestety to przetarg poniżej 30 tys a zatem UZP sprawą się nie zajmie. Zamierzam jednak wystąpić do Instytucji Pośredniczącej, gdyż to projekt UE a tutaj najwyraźniej naruszone zostały zasady: równości, przejrzystości i jawności.
Wniosek jest jeden: mały przedsiębiorca, małe możliwości: niestety nie widzę innych instytucji,które sprawę mogą badać.
Moja oferta nie była"pierwsza" w kolejce, lecz nie zawsze wygrywa ostatecznie " ten pierwszy". Irytuje mnie takie traktowanie przez Zamawiających; rożnych przypadków miałam w ZP sporo, zwykle z poczuciem bezsilności odpuszczam ale zdarza mi się walczyć...
Pozdrawiam i raz jeszcze dziękujęTen post został edytowany przez Autora dnia 01.07.14 o godzinie 16:26
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: Zaginiona oferta

To zrób psikusa zamawiającemu i wystąp z żądaniem zwrotu kosztów związanych z przygotowaniem oferty. Ciekawe jak będzie reagował :)
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Zaginiona oferta

A ja nie jestem pewien, czy w tym przypadku jest przesłanka do unieważnienia postępowania... Co innego, jeśli oferta byłaby najtańsza. Oczywiście jest to poważne naruszenie fundamentalnych zasad, ale... Ja osobiście unieważniłem postępowanie w takim przypadku, tylko u mnie, to nie otwarta została najtańsza oferta...
Leszek Chmielewski

Leszek Chmielewski Chmielewski &
Partnerzy Kancelaria
Prawna

Temat: Zaginiona oferta

Co do ewentualnej konieczności unieważnienia takiego postępowania.

Można założyć (sytuacja hipotetyczna), że oferta nie otwarta w terminie będzie ofertą w drugiej kolejności najkorzystniejszą w postępowaniu. Zmawiający nie unieważnia postępowania (po wystąpieniu do tego przesłanek), wybiera wykonawcę z ofertą najkorzystniejszą i zaprasza go do zawarcia umowy. Z różnych przyczyn wybrany wykonawca jednak nie zawiera umowy z zamawiającym (np. nie wniesie zabezpieczenia należytego wykonania umowy albo po prostu się rozmyśli). Czy w tej sytuacji zamawiający winien udzielić zamówienia ofercie sklasyfikowanej na drugiej pozycji, czyli ofercie otwartej 5 dni po terminie otwarcia ofert? Czy w tej sytuacji zamawiający może/winien już unieważnić postępowanie?
Moim zdaniem postępowanie jest obarczone wadą na tyle istotną, że zamawiający winien je unieważnić zaraz po zaistnieniu przesłanek, bez czekania na dalszy rozwój sytuacji w postępowaniu.

Pozdrawiam
Leszek Chmielewski

Obrazek
- Zobacz mnie na GoldenLine i na http://www.kancelariachmielewski.pl/

konto usunięte

Temat: Zaginiona oferta

Tak też myślę. Dla uznania, iż postępowanie ma wadę niemożliwą do usunięcia nie ma znaczenia, kto znajduje się na którym miejscu na liście wykonawców.
A poza tym... po wielu dyskusjach i interwencji u starosty uznano mój punkt widzenia i postępowanie unieważniono.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dyskusję.
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Zaginiona oferta

Rozumiem, że rozważania o wadzie uniemożliwiającej zawarcie umowy niepodlegającej unieważnieniu odnosicie do art. 146 ust. 6 ustawy Pzp i określonej tam kompetencji Prezesa UZP. Przepis wskazuje dodatkowo, że naruszenie przepisów ustawy Pzp musi mieć wpływ lub potencjalny wpływ na wynik postępowania. W takim przypadku można na koniec postępowania w 100% zweryfikować czy naruszenie przepisów miało wpływ na wynik postępowania. Jeżeli oferta najkorzystniejsza nie będzie podlegać odrzuceniu i nie będzie podlegać wykluczeniu wykonawca, który ją złożył to nie ma awantury. Tak samo jeżeli w dalszym etapie wybór padnie na ofertę otwartą później, ale nie będzie jakichkolwiek powodów do sądzenia, że doszło do jakiegokolwiek fałszowania ofert, to nie widzę wpływu naruszenia przepisu o charakterze formalnym na rzeczywisty wynik postępowania. Ale być może jestem odosobniony....

Nie każde moim zdaniem formalne naruszenie jest na tyle poważne, żeby od razu unieważniać przetarg, jak to miało miejsce za czasów ZA.

Pozdrawiam,
Piotrek
autor bloga: http://eurozamowienia.pl
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Zaginiona oferta

I ja się przyłączam do wypowiedzi Piotra ;)
Tomasz G.

Tomasz G. Radca Prawny,
Zamówienia Publiczne

Temat: Zaginiona oferta

Małgorzata S.:
"... Niestety to przetarg poniżej 30 tys ..."
Skoro zamawiający nie stosował PZP do tego zamówienia to żadnego uniewaznienia na podstawie 93 ust. 1 pkt. 7 PZP w związku z art 146 ust 6 PZP Nie może zastosować.

Po pierwsze nalezy dokłanie zweryfikowac warunki zamówienia gdyz jest to postepowanie zgodne z zasadami okreslonymi w art 70(1) - 70(5) kodeksu cywilnego.
M. in:
§ 3. Ogłoszenie, a także warunki aukcji albo przetargu mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści.
§ 4. Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili złożenia oferty zgodnie z ogłoszeniem aukcji albo przetargu są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia, a także warunków aukcji albo przetargu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.07.14 o godzinie 08:32
Leszek Chmielewski

Leszek Chmielewski Chmielewski &
Partnerzy Kancelaria
Prawna

Temat: Zaginiona oferta

Jeżeli prowadzony przetarg był poniżej wartości szacunkowej 30 tyś. euro (zamawiający nie stosował PZP), to zamawiającego nadal obowiązują zasady wynikające z ustawy o finansach publicznych.

Z art. 44 ust. 3 u.f.p. wynika, że wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. W ustawie nie określono progu stosowania tych zasad. W związku z powyższym zamawiający b. często wprowadzają w swoich jednostkach różnego rodzaju regulaminy zamówień (zakupów) do 30 tyś. euro. W powyższej sytuacji warto sprawdzić, czy u danego zamawiającego taki regulamin funkcjonuje i czy w regulaminie przewidziano procedurę na ww. okoliczności (spotyka się regulaminy b. obszerne jak i b. lakoniczne).

Pozdrawiam
Leszek Chmielewski

Obrazek
- Zobacz mnie na GoldenLine i na http://www.kancelariachmielewski.pl/

konto usunięte

Temat: Zaginiona oferta

Zamawiający w dokumentacji przetargowej powołuje się na ustawę pzp. jako podstawę działania w tym przypadku.
Poza tym naruszone zostały zasady jawności, równego traktowania i przejrzystości, które obowiązują w POKL. Czy zatem umowa zawarta z naruszeniem tych przepisów byłaby zgodna z prawem?
Sądzę, że jednak nie ma tutaj znaczenia pozycja nieuwzględnionej oferty.
Pytam hipotetycznie, gdyż jak napisałam wcześniej przetarg już unieważniono.
Poza tym zauważyłam, iż instytucje publiczne w większości organizowanych postępowań powołują się na ustawę pzp. nawet, jeśli zamówienie nie przekracza progu od którego stosowanie jej jest obligatoryjne. Zastanawiam się, czy jeżeli ktoś na ustawę się powołuje, to ma obowiązek bezwzględnego stosowania się do niej....
Co do regulaminów wewnętrznych, tak wiem, iż powinny one być, spodziewam się jednak, iż jako"szaraczek" dostęp do tego typu dokumentów byłby dla mnie zbyt czasochłonny i pewnie trudny.

Następna dyskusja:

Oferta wstępna




Wyślij zaproszenie do