Julia Kowalska Kierownik, handel
Witold
F.
Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...
Temat: wymóg zatrudnienia na umowę o prace po nowelizacji
Jak zwykle wylano dziecko z kąpielą. Wymóg skierowany do wykonawcy, aby pracownik/pracownicy byli związani umową o pracę jest mglisty, bez żadnego doprecyzowania. Stawianie przez zamawiającego takiego wymogu w SIWZ, tak ad hoc, bez żadnej refleksji co ma niby z tego wynikać jest błędne. Istotą wymogu zatrudnienia na umowę o pracę powinien być charakter zamówienia. Innymi słowy odpowiedź na pytanie, z jakich powodów takie zatrudnienie może być wymagane. Czy pracownik na umowie-zleceniu wykona zamówienie w inny sposób niż pracownik na umowę o pracę?Ergo: Zamawiający chyba przesadził przy tego rodzaju zamówieniu i jeśli stan faktyczny pozwala, to na upartego taką konstrukcję SIWZ można poddać ocenie zgodności, może nie tyle z literalnie brzmiącym przepisem, co z tzw. duchem ustawy, celowością takiego wymogu.
Niemniej jednak, skoro już to sobie idzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podać jednego pracownika na umowie o pracę a resztę na umowach cywilnoprawnych.
Witold
F.
Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...
Temat: wymóg zatrudnienia na umowę o prace po nowelizacji
Tu masz bardziej rozbudowane wyjaśnienie wątpliwości:"(...)W świetle art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (p.z.p.), zamawiający może żądać od wykonawców jedynie dysponowania osobami o określonych kwalifikacjach, czy uprawnieniach, bez konieczności wykazywania faktu zatrudniania ww. osób, na podstawie stałych umów o pracę. Za słusznością tego stanowiska jednoznacznie przemawia aktualne orzecznictwo KIO oraz stanowisko Głównej Komisji Orzekającej.
W wyroku GKO z dnia 15 września 2008 r., wydanym na podstawie poprzedniego stanu prawnego, ale zachowującym aktualność zapadłym w sprawie o sygnaturze akt DF/GKO/4900/38/36/08/1580 wskazano, iż „gramatyczna wykładnia art. 22 ust. 1 pkt 2 p.z.p., jednoznacznie wskazuje na możliwość spełnienia warunku w przypadku dysponowania własnymi pracownikami, jak również poprzez uzupełnienie potencjału osobowego w ramach umów cywilnoprawnych. Zapisu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, stawiającego wykonawcy wymóg dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zadania, nie należy rozumieć jako konieczność zatrudnienia przez wykonawcę określonej ilości osób, niezbędnej do wykonania zadania, na podstawie umowy o pracę. Gdyby bowiem wolą ustawodawcy było postawienie takiego warunku, to z pewnością wyraźnie by go zapisał poprzez użycie zwrotów takich jak: „pracowników”, „zatrudnionych na umowę o pracę”. Skoro w ustawie użyto zwrotu „dysponują (...) osobami zdolnymi do wykonania zadania”, to znaczy, że chodzi tu o możliwość wykorzystania do realizacji zadania określonej ilości osób (fachowców), ale niekoniecznie pracowników”.
Ponadto nie sposób nie zwrócić uwagi także na treść art. 26 ust. 2b ustawy p.z.p., w którym stwierdzono, że Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
Jak wynika z powyższego, nie istnieje podstawa prawna do wprowadzenia wymogu polegającego na tym, że osoby zaangażowane w realizację zamówienia były zatrudnione na umowie o pracę na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy.(...)"
Podobne tematy
-
Zamówienia publiczne » Usługi z art. 5 po nowelizacji - katalog -
-
Zamówienia publiczne » Termin na udzielenie odpowiedzi (po nowelizacji) -
-
Zamówienia publiczne » poszukiwany specjalista ds ZP na umowę zlecenie -
-
Zamówienia publiczne » Włącz się już dziś w prace nad nowelizacją Pzp! -
-
Zamówienia publiczne » oznakowanie w świetle nowelizacji PZP -
-
Zamówienia publiczne » Rażąco niska cena po nowelizacji -
-
Zamówienia publiczne » nowy projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych -
-
Zamówienia publiczne » Komentarz do ustawy po ostatniej nowelizacji -
-
Zamówienia publiczne » PRZED I PO NOWELIZACJI PZP -
-
Zamówienia publiczne » art. 6a po nowelizacji -
Następna dyskusja: