Temat: unieważnienie - przekroczona kwota
Masz taki wyrok :
wyrok KIO z 2010-03-02 KIO/UZP 41/10
2. W sytuacji otrzymania oferty proponującej cenę wyższą, niż kwota upubliczniona przez zamawiającego zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający winien dokonać oceny formalnej takiej oferty pod kątem spełniania przesłanek zawartych w art. 89 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. W razie ustalenia, że oferta nie podlega odrzuceniu, obowiązkiem zamawiającego jest dokonanie jej oceny merytorycznej pod kątem ustalonych w SIWZ kryteriów oceny. Jeśli zamawiający w wyniku przeprowadzonej oceny uzna za najkorzystniejszą ofertę oferującą cenę wyższą niż, kwota którą zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia, winien dokonać jej wyboru. Dopiero w razie ustalenia, że cena takiej oferty przekracza kwotę przeznaczoną przez zamawiającego na realizację zamówienia, która nie musi być tożsama z kwotą, ogłoszoną przez zamawiającego przed otwarciem ofert, prawidłowym działaniem zamawiającego będzie unieważnienie postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Masz też taki :
wyrok KIO z 2009-05-19 KIO/UZP 580/09
http://uzp.gov.pl
1. Podanie do publicznej wiadomości i ujawnienie kwoty przeznaczonej na finansowanie zamówienia ma na celu zapobieżenie bezzasadnemu i arbitralnemu unieważnianiu postępowań o udzielenie zamówienia. Zamawiający, składając oświadczenie w sprawie kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na finansowanie zamówienia zobowiązuje się przyjąć ofertę najkorzystniejszą pod warunkiem, że zaoferowana cena nie przekroczy podanej przez niego wysokości środków.
2. Użycie przez ustawodawcę odmiennych sformułowań - w art. 93 ust. 1 pkt 4 „zamawiający może przeznaczyć” i w art. 86 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych „zamawiający zamierza przeznaczyć” - stwarza możliwość dokonywania zmian finansowych w okresie między datą otwarcia ofert a datą rozstrzygnięcia postępowania o zamówienie publiczne. Przepisy ustawy dopuszczają możliwość bieżącego reagowania, również po otwarciu ofert, na zachodzące zmiany sytuacji finansowej jednostki przeprowadzającej postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
3. Kwota podana bezpośrednio przed otwarciem ofert może ulec zarówno zwiększeniu jak i zmniejszeniu w stosunku do pierwotnych, podanych bezpośrednio przed otwarciem ofert możliwości finansowych zamawiającego.
Czyli oczywiscie tam gdzie chcesz możesz zwiększyć, zwłaszcza jak chodzi o drobne kwoty, tam gdzie nie chcesz , nie musisz. I nie musisz sie z tego tłumaczyć wyykonawcy ;
wyrok KIO z 2009-03-24 KIO/UZP 281/09
http://uzp.gov.pl
Wykonawca nie ma skutecznego prawa domagania się od zamawiającego zwiększenia środków finansowych na zamówienie, o które się on ubiega. Tym samym - w postępowaniu odwoławczym - brak jest podstaw do przeprowadzania w tym zakresie postępowania dowodowego, na okoliczność, czy zamawiający posiada wolne środki finansowe, które powinien przeznaczyć na objęte przedmiotem sporu zadanie.
Oczywiście zawiadamiasz o ttym n podstawie 93 ustęp 3 pzp :
O unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający zawiadamia równocześnie wszystkich wykonawców, którzy:1) ubiegali się o udzielenie zamówienia - w przypadku unieważnienia postępowania przed upływem terminu składania ofert,2) złożyli oferty - w przypadku unieważnienia postępowania po upływie terminu składania ofert- podając uzasadnienie faktyczne i prawne