Krzysztof C.

Krzysztof C. Ubezpieczenia,
odszkodowania,
doradztwo,
zarządzanie.

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Witam
Szukam jakiejś interpretacji do PZP do następującej sytuacji:
Podmiot podlegający Ustawie PZP chce ubezpieczyć swoich pracowników na życie. Płatnikiem składki ubezpieczeniowej będą pracownicy, natomiast sam podmiot będzie jedynie negocjował warunki ubezpieczenia i po potrąceniu składki każdemu pracownikowi bedzie przelewał co miesiąc składkę do zakładu ubezpieczeń.
Wartość składki wyniesie powiedzmy 15.000 EUR
Czy w związku z tym, podmiot jest zobowiązany do przeprowadzenia przetargu ?
- Jeśli tak to dlaczego ?!
- Jeśli nie to dlaczego ?!
Tomasz Wylandowski

Tomasz Wylandowski Właściciel, Ekspert
CRM

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Dzień dobry.

Ja niestety nie spotkałem się z takową interpretacją, ale mogę się podzielić swoimi uwagami.

Jeżeli składkę będą płacić pracownicy to nie zachodzą przesłanki do stosowania ustawy, ponieważ Zamawiający jest tylko dysponentem a nie właścicielem środków pieniężnych.
Uruchamiając taki program (ubezpieczeń na życie dla pracowników) dobrze jest mieć zgodę pracownika na włączenie do takiego programu (ktoś może nie chcieć lub może mieć swoje własne ubezpieczenie).

Problemem może być sytuacja, w której Zamawiający zwiększa podstawę wynagrodzenia (tak, aby wartość netto wypłaty się nie zmieniła) w przypadku, gdy pracownik nie chce przystąpić do programu. Problemem może być w tym wypadku równość według prawa. Jeżeli wszyscy dostają podwyżkę, zeby zrekompensować składkę, to Ci co nie zostali włączeni do programu także powinni.

Jeżeli podwyżka ma zrekompensować składkę dla ubezpieczyciela to trzeba to racjonalnie wyjaśnić, gdyż może zajść podejrzenie nieracjonalnego dysponowania srodkami publicznymi i narażanie SP na utratę jakiejś części dochodu. Dobrym rozwiązaniem jest uzasadnienie o bardzo dobrych wynikach finansowych i w zwiazku z tym "niewielka podwyżka dla pracowników sie należy :)". Jeżeli przedsiębiorstwo jest dotowane z budżetu, to trzeba uzasadnić to jeszcze inaczej.

No ale ekspertem w tym zakresie to nie jestem :)

Pozdrawiam,

Tomek.

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Ubezpieczenie nie bedzie finansowanec ze srodkow publicznych, tylko z prywatnych pieniedzy pracownikow.

Nie stosujemy Ustawy Pzp.
Szymon Pszczółka

Szymon Pszczółka prawnik, wykładowca,
trener

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Ośmielę się twierdzić, że co do zasady w przypadku zamówień publicznych decydujące znaczenie ma to, kto jest stroną umowy, a nie - kto za nią płaci...

Problem ubezpieczeń grupowych jest niestety "trudnorozwiązywalny" na gruncie Pzp.

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Powyższe ubezpieczenie jest zawierane przez firmę z upoważnienia pracowników, zatem stroną finansującą przedsięwzięcie są pracownicy. Jak wspomnial jeden z forumowiczow zakład jest jedynie dysponentem środków, a nie ich właścicielem.
Szymon Pszczółka

Szymon Pszczółka prawnik, wykładowca,
trener

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Nie ma Pan racji.

Pochodzenie środków nie ma na gruncie Pzp wpływu na powstanie obowiązku stosowania przepisów tej ustawy (wyjąwszy art. 3 ust. 1 pkt 5 i 6).

Opłacanie zamówienia przez zamawiającego było przesłanką do stosowania poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych, zgodnie z definicją zamówienia zawartą w art. 2:
"Art. 2.
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:(...)
4) zamówieniach publicznych - zwanych dalej także "zamówieniami", należy przez to rozumieć OPŁACANE PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO usługi, dostawy lub roboty budowlane wykonywane przez dostawców lub wykonawców,"

W definicji zawartej w obowiązującym obecnie Prawie zamówień publicznych takiej przesłanki już nie ma:
"Art. 2.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:(...)
13)zamówieniach publicznych - należy przez to rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane."

Mówiąc krótko: nie ma znaczenia, czy to zamawiający opłaca zamówienie. Obowiązek stosowania ustawy powstaje w każdym (co do zasady) przypadku, gdy podmiot wskazany w ustawie (czyli: zamawiający) zawiera umowę odpłatną. W umowie ubezpieczenia grupowego pracodawca jest ubezpieczającym - a więc stroną umowy, a umowa ma niewątpliwie charakter odpłatny. Jeżeli pracodawca jest zamawiającym w rozumieniu Pzp - udziela w ten sposób zamówienia publicznego.

Dwie uwagi. Po pierwsze: nie twierdzę, że jest to rozwiązanie sensowne (wprost przeciwnie). Twierdzę natomiast, że takie jest prawo. Po drugie: to, że nikt w praktyce nie zawiera umów ubezpieczenia grupowego w trybie Pzp nie oznacza, że taki obowiązek nie istnieje.

Cały problem wynika z nieodpowiedniej implementacji postanowień dyrektywy 2004/18/WE. Nie piszę "nieprawidłowej", bo my oczywiście możemy mieć prawo bardziej restrykcyjne, niż wymagają tego dyrektywy. Pytanie tylko: po co? Pytanie jest szczególnie aktualne choćby właśnie w kontekście przedstawionego problemu...

...ale to już temat na zupełnie inną dyskusję.Szymon Pszczółka edytował(a) ten post dnia 03.10.07 o godzinie 20:28
Krzysztof C.

Krzysztof C. Ubezpieczenia,
odszkodowania,
doradztwo,
zarządzanie.

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

No więc tak jak myślałem, temat jest niestety trudny w świetle obecnych zapisów pzp. Zresztą zdania wśród praktyków (podonie jak tutaj) też są podzielone. Pytanie tylko, czy zamawiający może się jakoś bronic przed zarzutem niestosowania ustawy, czy też raczej jest skazany na przegraną ?
Szymon Pszczółka

Szymon Pszczółka prawnik, wykładowca,
trener

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Oczywiście - bronić się można, a nawet - trzeba :)

Kilka pomysłów "na gorąco": w przypadku jednostek sektora finansów publicznych może się np. okazać, że ze względu na brak zaangażowania środków publicznych - mimo naruszenia dyscypliny nie będzie odpowiedzialności... (argument z art. 26 UoOzNDFP). Poza tym jest jeszcze argument z art. 23 ust. 1: "Nieświadomość tego, że działanie lub zaniechanie stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych, nie wyłącza odpowiedzialności, chyba że nieświadomość była usprawiedliwiona." Skoro nikt przetargów na ubezpieczenia grupowe nie robi...

Oczywiście - lepiej jest problem ominąć niż się w niego pakować a potem dzielnie bronić się przed zarzutami. Co prawda nie czuję się ekspertem od ubezpieczeń, ale zgłębiając podobny temat dowiedziałem się ciekawej rzeczy. Otóż ubezpieczyciele byli skłonni zawrzeć umowę ubezpieczenia grupowego studentów niekoniecznie na wniosek uczelni (co moim zdaniem powoduje obowiązek zastosowania Pzp) lecz nawet na wniosek grupy studentów. Uczelnia nie jest wtedy stroną umowy - i sprawa czysta, nie ma zamówienia publicznego (pozostaje jednak problem inkasowania składek). W przypadku zakładu pracy wniosek mogłaby złożyć np. organizacja związkowa.

Dorzucę jeszcze pewien argument za tezą przedstawioną w poprzednim poście i jednocześnie potwierdzający, na ile sprawa jest skomplikowana. Fragment informacji ze stron internetowych MNiSzW (10.05.2006):
http://www.nauka.gov.pl/mein/index.jsp?place=Lead08&ne...

"Komunikat w sprawie ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów i studentów

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów (studentów) - w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm) - nie ma statusu ubezpieczenia obowiązkowego.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 ww. ustawy ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczypospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie uczniów (studentów) od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) ma zatem charakter dobrowolny. O przystąpieniu do tej formy ubezpieczenia, a także o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego decydują sami zainteresowani. Odmowa zawarcia umowy ubezpieczenia i płacenia składek z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków nie może rodzić dla uczniów (studentów) jakichkolwiek skutków ze strony szkoły (uczelni).

Umowa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zwykle jest zawierana z zakładem ubezpieczeń przez ucznia (studenta) - ubezpieczenie indywidualne albo przez szkołę (uczelnię) - ubezpieczenie grupowe. DO ZAWIERANIA UMÓW PRZEZ SZKOŁĘ LUB UCZELNIĘ STOSUJE SIĘ PRZEPISY USTAWY PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.). Przy czym należy zaznaczyć, iż dokonywanie wyboru zakładu ubezpieczeń powinno odbywać się przez szkołę lub uczelnię w porozumieniu z samorządem uczniowskim lub studenckim."

Czyli: zróbcie przetarg, a na dodatek uzgodnijcie wynik z samorządem studenckim :) Ciekawe, nieprawdaż?Szymon Pszczółka edytował(a) ten post dnia 06.10.07 o godzinie 13:59
Zofia Gajewska

Zofia Gajewska zamówienia
publiczne,
Politechnika
Krakowska

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

można skorzystać z opini prawnej UZP w tej sprawie pt' wybór brokera ubezpieczeniowego ..... " Pan Szymon ma racje, pod uwage bierze się fakt czy mamy doczynienia z umowa odpłatną cywilnoprawną.

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

niestety też drążylam ten temat. warto zwrócić uwagę na fakt, ze zasadą jest stosowanie ustawy pzp. w niej jasno zdefiniowano zamówienie publiczne. Od tego są oczywiście wyjątki ale jak wiadomo wyjątek nie może być interpretowany rozszerzająco.
Krzysztof C.

Krzysztof C. Ubezpieczenia,
odszkodowania,
doradztwo,
zarządzanie.

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Szymon P.:
... DO ZAWIERANIA UMÓW PRZEZ SZKOŁĘ LUB
UCZELNIĘ STOSUJE SIĘ PRZEPISY USTAWY PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.). Przy czym należy zaznaczyć, iż dokonywanie wyboru zakładu ubezpieczeń powinno odbywać się przez szkołę lub uczelnię w porozumieniu z samorządem uczniowskim lub studenckim."

Czyli: zróbcie przetarg, a na dodatek uzgodnijcie wynik z samorządem studenckim :) Ciekawe, nieprawdaż?

Niezłe ;-)))
No cóż, taka GMINA !!!

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Czy coś się zmieniło w kwestii przetargów na ubezpieczenia zbiorowe pracowników?
Ubezpieczenia nie fundowane przez zakład ale opłacane przez pracowników poprzez potrącanie składek z pensji.

Znalazłem to:
http://www.rp.pl/artykul/422396,353054_Polisy__grupowe...

pozdrawiam
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Wiesław A.:

http://www.rp.pl/artykul/422396,353054_Polisy__grupowe...
Dobry artykuł, choć z jednym się nie zgadzam - że (zacytuję):

"-Co jednak, jeśli jakiś urząd czy spółka Skarbu Państwa zapragnie przeprowadzić przetarg na zakup ubezpieczenia grupowego finansowanego w całości z kieszeni pracowników?

-Uważam, że będzie to niezgodne z prawem, ponieważ tu nie chodzi o środki publiczne."

i że w związku z tym wymagałoby to zmian obowiązującego prawa. Równie logiczną wydaje się taka konstrukcja, w którym przetarg jest jednak rozgrywany (aby uzyskać lepsze warunki), ale urząd jest jedynie organizatorem przetargu, działającym z upoważnienia i na rzecz faktycznych zamawiających, czyli swoich pracowników. PZP mówi o pewnych sytuacjach, w których jego stosowanie jest konieczne, ale nie ma zakazu, żeby stosować go również w innych sytuacjach. Co najwyżej nie należałoby się w tym momencie bezpośrednio odwoływać do jego zapisów, ale sformułowania użyte w przetargu mogłyby być "przypadkowo" identyczne.

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Znalazłem jeszcze że Komisja Europejska potwierdziła stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie uznania za zamówienie publiczne umów grupowego ubezpieczenia na życie.....

"Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych na rzecz pracowników jest udzieleniem zamówienia publicznego. Opinia w tej sprawie została zamieszczona na stronie internetowej UZP w 2009 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wystąpił do Komisji Europejskiej z zapytaniem dotyczącym prawidłowości uznania - w świetle dyrektyw unijnych odnoszących się do zamówień publicznych - za zamówienie publiczne umów grupowego ubezpieczenia na życie finansowanych ze składek pracowników.
Pismem z dnia 31 marca 2010 r. Komisja Europejska udzieliła odpowiedzi, która potwierdza stanowisko UZP odnośnie obowiązku stosowania dyrektyw unijnych przy zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia pracowników. Zdaniem Komisji „(…) umowy grupowego ubezpieczenia na życie zawierane przez zamawiającego na korzyść pracownika, na podstawie których zamawiający zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia ubezpieczycielowi, stanowią zamówienia publiczne w rozumieniu prawa UE. Zważywszy, że umowy ubezpieczeniowe wymienione są w załączniku IIA do dyrektywy 2004/18/WE, stosują się do nich w pełni szczegółowe przepisy art. 23-55 tej dyrektywy, o ile ich szacunkowa wartość przekracza odpowiednie wartości progowe”. Stanowisko to w konsekwencji przesądza o obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do udzielania zamówień na ww. usługi ubezpieczeniowe."

http://www.noweprzetargi.pl/index.php?mod=page&kat=1&i...
Jan Cofała

Jan Cofała ślusarz mechanik

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Rozumiem, że w związku z Orzeczeniem Trybunału z dnia 15 lipca 2010 r. w sprawie C-271/08 dotyczącej pracowniczego ubezpieczenia emerytalnego pracowników komunalnej służby publicznej, kwestia konieczności zastosowania prawa zamówień do ubezpieczeń na życie została przesądzona?

Jeszcze przed jego opublikowaniem Związek Miast Polskich zajmował się tą sprawą stojąc na (racjonalnym jako mi się wydawało) stanowisku, że nie mamy do czynienia z zamówieniem publicznym. Podpierał się przy tym np opinią RIO w Gdańsku http://www.zmp.poznan.pl/dane/czerwiec-10/ubezpieczeni... czy też przywoływał opinie Pana Marka Jankowskiego http://ubezpieczenia-mrj.pl/ który ma opracowany kompletny model zawierania umowy z pominięciem procedur:) (nie wiem na ile po przywołanym wyżej orzeczeniu jego stanowisko jest aktualne).

No i pytanie na koniec: czy Wy szykujecie się do podpisania takiej umowy? Jeśli tak, to rozważacie zorganizowanie przetargu, czy będziecie próbować innych sposobów?

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Można zauważyć zwiększoną liczbę ogłoszeń w BZP oraz UOPUE w zakresie ubezpieczeń osobowych i to niejako wskazuje kierunek. Co do samego orzeczenia to nie dotyczy ono ubezpieczeń osobowych a funduszy emerytalnych (coś na kształt PPE). Warto podkreślić, że dotyczy niemieckiego stanu prawnego, tak więc nie można bezpośrednio przekładać na nasz stan prawny. Tak się jednak stało. Ba można nawet powiedzieć, że to orzeczenie w kwestii zdefiniowania odpłatności jest sprzeczne z wcześniejszymi orzeczeniami Trybunału:)
Z doświadczenia powiem, że te postępowania są zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż klasyczne postępowania na ubezpieczenia majątkowe a sam fakt funkcjonowania wybranej oferty mało zależy od zamawiającego.
Elżbieta Gnatowska

Elżbieta Gnatowska
http://e-zamowienia.
blogspot.com/

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Jan Cofała:
Rozumiem, że w związku z Orzeczeniem Trybunału z dnia 15 lipca 2010 r. w sprawie C-271/08 dotyczącej pracowniczego ubezpieczenia emerytalnego pracowników komunalnej służby publicznej, kwestia konieczności zastosowania prawa zamówień do ubezpieczeń na życie została przesądzona?

Jak najbardziej została przesądzona.
Trzeba się dostosować do stanowiska, które UZP zajmował od dość dawna.
Elżbieta Gnatowska

Elżbieta Gnatowska
http://e-zamowienia.
blogspot.com/

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Jan Cofała:
Rozumiem, że w związku z Orzeczeniem Trybunału z dnia 15 lipca 2010 r. w sprawie C-271/08 dotyczącej pracowniczego ubezpieczenia emerytalnego pracowników komunalnej służby publicznej, kwestia konieczności zastosowania prawa zamówień do ubezpieczeń na życie została przesądzona?

Jak najbardziej została przesądzona.
Trzeba się dostosować do stanowiska, które UZP zajmował od dość dawna.
Mariola Pacanowska

Mariola Pacanowska właściciel, Mariola
Pacanowska

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Wiesław A.:
Znalazłem jeszcze że Komisja Europejska potwierdziła stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie uznania za zamówienie publiczne umów grupowego ubezpieczenia na życie.....

"Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych na rzecz pracowników jest udzieleniem zamówienia publicznego. Opinia w tej sprawie została zamieszczona na stronie internetowej UZP w 2009 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wystąpił do Komisji Europejskiej z zapytaniem dotyczącym prawidłowości uznania - w świetle dyrektyw unijnych odnoszących się do zamówień publicznych - za zamówienie publiczne umów grupowego ubezpieczenia na życie finansowanych ze składek pracowników.
Pismem z dnia 31 marca 2010 r. Komisja Europejska udzieliła odpowiedzi, która potwierdza stanowisko UZP odnośnie obowiązku stosowania dyrektyw unijnych przy zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia pracowników. Zdaniem Komisji „(…) umowy grupowego ubezpieczenia na życie zawierane przez zamawiającego na korzyść pracownika, na podstawie których zamawiający zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia ubezpieczycielowi, stanowią zamówienia publiczne w rozumieniu prawa UE. Zważywszy, że umowy ubezpieczeniowe wymienione są w załączniku IIA do dyrektywy 2004/18/WE, stosują się do nich w pełni szczegółowe przepisy art. 23-55 tej dyrektywy, o ile ich szacunkowa wartość przekracza odpowiednie wartości progowe”. Stanowisko to w konsekwencji przesądza o obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do udzielania zamówień na ww. usługi ubezpieczeniowe."

http://www.noweprzetargi.pl/index.php?mod=page&kat=1&i...

Zdaniem Komisji „(…) umowy grupowego ubezpieczenia na życie zawierane przez zamawiającego na korzyść pracownika, na podstawie których zamawiający zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia ubezpieczycielowi, stanowią zamówienia publiczne w rozumieniu prawa UE. Zważywszy, że umowy ubezpieczeniowe
z reguły zawierane są przez agentów lub przedstawicieli Towarzystw zamawiający nie płaci wynagrodzenia ubezpieczycielowi , a więc ta interpretacja odpada. Taka sytuacja zachodzi w przypadku kiedy robi to broker

Temat: Ubezpieczenia na życie a zamówienia publiczne

Gwoli ścisłości i sprostowania. Jeśli płaci składkę agentowi, bądź przedstawicielowi to rzecz jasna płaci ubezpieczycielowi. Taki sam mechanizm ma zastosowanie w przypadku, w którym w postępowaniu występuje broker. Broker nie pobiera wynagrodzenia od ubezpieczającego, płatność następuje na rachunek zakładu ubezpieczeń. Usługa brokera pozostaje zatem dla zamawiającego bezpłatna.



Wyślij zaproszenie do