Krzysztof Gliński

Krzysztof Gliński ochrona danych
iosobowych, IOD,
ISO, audyt, fundusze
UE

Temat: sumowanie zamówień

Mam pytanie.
Mam w budżecie projektu szkolenia. Łącznie 200 tys. zł, ale nie wiem jakie to będą szkolenia - może być samo prawo jazdy, a może być wszystkiego po trochu. Więcej - szkolenia są realizowane pod indywidualne potrzeby uczestników projektu, a Ci pojawiają się w projekcie pojedynczo. Tak więc raczej nie będę miał zamówienia na np. prawo jazdy za 150 tys. na raz, ale skumulowane w ciągu np. 12 miesięcy szkolenia na to prawo jazdy mogą wynieść 150 tys. No bo jak co miesiąc skapnie mi 2x prawo jazdy C+E, to będę miał co miesiąc 5-6 tys, i się uzbiera.
Jak mam, zgodnie z PZP oszacować wartość zamówienia?
Czy to będą zamówienia powtarzające się okresowo? Wydaje mi się, że tak (zanim zacząłem projekt to nie miałem takich wydatków w instytucji),
A jeżeli tak, to czy za każdym razem szacuje wartość dla danego zamówienia, kumuluje to np. w danym miesiącu, czy może jako powtarzające się okresowo szacuje wartość na podstawie danych historycznych? A jeżeli tak, to czy poprawne będzie podliczanie wartości szkoleń jednego rodzaju i stosowanie ustawy dla szkolenia (i wszystkich następnych), którego wartość skumulowane z zamówieniami udzielonymi będzie przekraczała 30 tys euro...?
A może każde z zamówień szacuję osobno, bez dodawania wartości zamówień już udzielonych (i szacowanie na podstawie planowanych zamówień, jeżeli jakieś mam zaplanowane).

Dodam, że mam dowody na to, że nie wiem jakie szkolenia będę zamawiał (rodzaj szkolenia wynika z dokumentacji jaka uczestnik projektu tworzy wraz z doradcą zawodowym i dzieje się to na bieżąco, w trakcie całego projektu)

Dziękuję

Temat: sumowanie zamówień

Pomocna może być tu opinia UZP: "Udzielanie zamówień publicznych na usługi szkoleniowe"

"Kwestią, która w procesie udzielania zamówień w przedmiocie realizacji usług szkoleniowych, może budzić wątpliwości jest zagadnienie szacowania wartości zamówień obejmujących realizację szkoleń indywidualnych, prowadzonych na postawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. - o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.). Co do zasady szkolenia indywidualne można uznać za zamówienia nieprzewidywalne dla zamawiającego. Urząd Pracy, na którym spoczywa obowiązek ich przeprowadzenia, nie jest bowiem w stanie przewidzieć kto i kiedy zostanie na takie szkolenie skierowany. Z uwagi na okoliczność, iż tematyka szkoleń wybierana jest indywidualnie przez zainteresowanego bezrobotnego w trakcie roku budżetowego, trudno oczekiwać, aby zamawiający uwzględniał te szkolenia przy planowaniu rocznego kalendarza szkoleń. Niemniej jednak nie można wykluczyć, iż zamówienia na szkolenia indywidualne w pewnych okolicznościach będą sumowane z innymi zamówieniami. Obowiązek ten wystąpi w szczególności wówczas, gdy zamawiający w momencie przygotowywania postępowania będzie wiedział o konieczności realizacji takiego samego szkolenia bądź szkoleń, na które zapotrzebowanie złożyli indywidualnie inni bezrobotni. W takim przypadku, wartość ww. zamówień co do zasady winna być ustalona łącznie z zamówieniami na planowe szkolenia grupowe, z uwzględnieniem uwag dotyczących szacowania wartości zamówień poczynionych wyżej. Natomiast, w przypadku, gdy konieczność realizacji szkoleń indywidualnych zaistnieje dopiero w momencie, gdy całe zapotrzebowanie zamawiającego na dane szkolenia zostało zaspokojone poprzez przeprowadzone, stosownie do swoich potrzeb z zachowaniem należytej staranności, postępowania, a w trakcie roku pojawiła się nieprzewidziana wcześniej potrzeba nabycia takich samych lub podobnych usług, zamówienia takie należy traktować jako zamówienia odrębne od udzielonych wcześniej, szacując ich wartość zgodnie z art. 32 ustawy Pzp. "

https://szukio.pl/fragmenty/639
Krzysztof Gliński

Krzysztof Gliński ochrona danych
iosobowych, IOD,
ISO, audyt, fundusze
UE

Temat: sumowanie zamówień

Bardzo pomocna. Dziękuję!

Temat: sumowanie zamówień

a propos łączenia zamówień podobnych .. .nadal chyba obowiązuje opinia UZP tożsamości przedmiotowej , czasowe, wykonawcy ? Interesuje mnie zwłaszcza to jak bardzo szczegółowo przyjąć przeznaczenie przedmiotu zamówienia?
Np. czy toner i drukarke nalezy łączyć? Przeznaczenie podobne - niezbędne do wydruku . Mówimy tu o takich połaćzeniach co do których zakładam że standartowo może to dostarczyć jeden wykonawca. Zakładam że mówimy o planowaniu czyli kupujemy 5 drukarek a papier do nich i jeszcze do innych a no nie zapominajmy jeszcze o kilku tonerach i tuszach do tych co kupujemy i do tych co mamy. Przeznaczenie to samo "niezbędne do druku" - niemniej jednak no nikt nie powie że papier to to samo co drukarka.

Temat: sumowanie zamówień

Ioanna B.:
Interesuje mnie zwłaszcza to jak bardzo szczegółowo przyjąć przeznaczenie przedmiotu zamówienia?
Np. czy toner i drukarke nalezy łączyć? Przeznaczenie podobne - niezbędne do wydruku .

Nie mylmy dóbr komplementarnych z tożsamością przedmiotową. Gdybyśmy przyjęli zasadę sumowania wartości po dobrach komplementarnych do do wartości drukarek należałoby jeszcze doliczyć koszt tonerów, papieru, obsługi i materiałów serwisowych, energii elektrycznej itd. a więc wszystkiego co jest niezbędne do otrzymania wydruku.

Z takich kosztów można jak najbardziej zrobić kryterium oceny, ale ja bym ich w wartości "sprzętu drukującego" nie ujmował ;)

Temat: sumowanie zamówień

Z czymś takim mamy niewątpliwie do czynienia przy zamówieniach na wykonanie obiektu budowlanego - wszystko co składa się na obiekt .
Nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat. Może Panie Marcinie ma Pan gdzieś coś na ten temat? Ja rozumiem - zakup ołówków ale czy długopisy też? a przecież łączy się artykuły biurowe - więc jak to jest?



Wyślij zaproszenie do