Adam
Bulandra
doktor nauk
prawnych, radca
prawny
Temat: rozwiązanie równoważne
Wykonawca zaoferował produkt, w którym wymagano jako części składowej pewnego urządzenia. Wykonawca wpisał w tabeli ofertowej inne urządzenie, opisał czemu nie może zastosować urządzenia żądanego, oraz umieścił uwagę "rozwiązanie równoważne".Rozwiązanie zaproponowane przez Wykonawcę jest rozwiązaniem rzeczywiście równoważnym do żądanego, z tym że składają się na nie dwa urządzenia razem - jedno stosowane przy normalnym funkcjonowaniu (tu wykonawca nie wpisał w ofercie rozwiązanie równoważne do żądanego przez Zamawiającego, gdyż wyposażenie w taki urządzenie było także wymagane w innej rubryce tabeli-warto jednak wskazać, iż tylko najnowszy typ tej klasy urządzeń jest równoważny, natomiast inne typy nie są), a inne przy awaryjnym (tu wpisał właśnie inne rozwiązanie równoważne do urządzenia żądanego, które pracowałoby w trybie awaryjnym).
Zasadniczo użycie urządzenia żądanego przez Zamawiającego w trybie normalnym jest wykluczone przez normy bezpieczeństwa, stąd zaproponowano inne rozwiązanie i opisano je jako równoważne tylko dla awaryjnego trybu działania.
Dla trybu normalnego zastosowano urządzenie żadane przez Zamawiajacego odrębnie, ale najnowszej klasy (zapewniajacej równoważność do omawianego tu urządzenia dodatkowego). Może to brzmieć skomplikowane, ale urządzenie żądane odrębnie zwykłej klasy nie jest równoważne do urządzenia omawianego z normalnym trybie pracy, tj. nie zapewnia takiej funkcjonalności i dokładności. Najnowsze zapewnia i jest w pełni zgodne z normami bezpieczeństwa.
Urządzenie omawiane może być natromiast stosowane w trybie awaryjnym dla zwiększenia dokładności i zapewnienia funkcjonalności przedmiotu zamówienia w razie jego awarii. Do osiągnięcia tego celu zaproponowano więc dodatkowe urządzenie równoważne, również zgodne z normami bezpieczeństwa i lepiej funkcjonujące.
Wykonawca nie opisał w szczegółach zasad działania proponowanego systemu, ale zidentyfikował go za pomocą wskazania systemów i urządzeń.
Zamawiajacy odrzucił ofertę ze względu na brak żądanego urządzenia, bez wezwania do wyjaśnienia treści oferty.
Pytania: czy powinien był wezwać do takiego wyjaśnienia przed odrzuceniem, jeżeli w ofercie wpisano "rozwiązanie równoważne"
czy na etapie odwołania można w sposób szczegółowy opisać i udowodnić, że zastosowane urządzenia są równoważne... Przecież wykonawca nie może bez wezwania samodzielnie uzupełnić oferty o szczegółowy opis dowodzący równoważności, a jednocześnie ma prawo chyba liczyć na fachowość Zamawiającego, który po opisie urządzeń mógłby tą równoważność stwierdzić?Adam Bulandra edytował(a) ten post dnia 25.10.12 o godzinie 15:01