Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska pracownik w dziale
zamówień
publicznych,
administracja pu...

Temat: Pytanie do ekspertów- roboty budowlane

Witam wszystkich.
Mam dużą wątpliwość co do zamówienia na roboty budowlane. Zamówienie dotyczyło robót na terenie działki A i B (w uproszczeniu). Przedmiotem zamówienia są między innymi roboty drogowe i roboty budowlane związane z oświetleniem. Cała dokumentacja projektowa (przedmiary, projekt budowlany, Specyfikacje Techniczne etc) dotyczyła jednakże większego zakresu robót - obejmujące większy teren - działka C. Zamawiający jednak objął przetargiem wyłącznie działkę A i B ze względu na szacowane koszty i posiadane środki finansowe. Fakt ten był wyraźnie określony w warunkach przetargu: SIWZ oraz wzorze umowy.
Złożono 7 ofert i żadna z nich nie została odrzucona. Zamawiający wymagał podania ceny ryczałtowej za wykonanie zamówienia. Każdy z wykonawców mógł dołączyć kosztorys do oferty (nie było to obowiązkowe). W efekcie 5 ofert jest z kosztorysem a 2 bez.
W trakcie realizacji robót okazuje się jednak że Wykonawca nie doczytał w SIWZ że zamówienie dotyczy węższego zakresu i realizuje zamówienie zgodnie z dokumentacją projektową - a zatem na działce A, B i C. Dla zamawiającego jest to korzystna sytuacja ponieważ za daną cenę ryczałtową otzyma większy zakres robót. Co można zrobić w takiej sytuacji aby wykonawca wykonał ten większy zakres zamówienia - skoro tak zadeklarował (wynika to z kosztorysu który był dołączony nieobowiązkowo do oferty). Ewentualnie czy na etapie wykonywania robót można obniżyć cenę umowną do zakresu objętego przetargiem - cena to przecież istotny element umowy. Problem polega na tym że na etapie sprawdzania ofert przez komisję przetargową kosztorysy nie były szczegółowo analizowane ze względu na ich fakultatywność - jednak wszystkie kosztorysy wskazują na fakt błędnego zinterpretowania zakresu robót przez wykonawców startujących w przetargu.
pozdrawiam
Tomek Srokosz

Tomek Srokosz Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Pytanie do ekspertów- roboty budowlane

Ja uważam, że w tym postępowaniu nie ma zgodności pomiędzy siwz i umową (węższy zakres) a ofert ( szerszy zakres). Co z tym się wiąże:
1. art. 140 ust. 1 musi być tożsamośc pomiędzy zobowiązaniem z oferty a umową ( tu tego brak. Tożsamośc w tej sytuacji dotyczy tylko realizacji inwstycji na działkach A i B a nie C.
2. art.140 ust. 3 umowa podlega unieważnieniu w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte w siwz. W tej sytuacji wykracza zdecydowanie poza. Wieć umowa podlega uniewaznieniu w zakresie wykraczającym poza przedmiot ( a przedmiot jest opisany i w siwz i w umowie).
3. art. 14 uPzp i art.632 k.c. mówi tylko o zwiększeniu ryczałałtu a contrario zmniejszenie ma rację bytu.

Podsumowując uważam, że:
- roboty wykraczające poza działki A i B powinny być wyłączone i zlecone na przykład jako zamówienie uzupełniające ( o ile zostały takie zamówienia przewidziane) a skoro jest kosztorys obniżyłbym wynagrodzenie o te pozycje.
- problem pojawi się również na tle art. 144 bo zmieniamy wynagrodzenie i to ryczałtowe więc jest to zmiana istotna.

Może ktoś inny ma lepszy pomysł?
Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska pracownik w dziale
zamówień
publicznych,
administracja pu...

Temat: Pytanie do ekspertów- roboty budowlane

Niestety nie przewidziano zamówień uzupełniających. Problemem, moim zdaneim, jest fakt że te kosztorysy były fakultatywne. Miały one służyć zamawiającemu w trakcie późniejszej realizacji umowy. Faktem jest również to że dwóch wykonawców nie dołączyło kosztorysu i zamawiający nie ma wiedzy czy i ci wykonawcy błędnie zinterpretowali zakres zamówienia. Przy kosztorysie zawsze liczy się dla nas oferta natomiast kosztorysy czytamy tylko wówczas gdy wynagrdozenie jest kosztorysowe i wykonawca ma obowiązek załączenia kosztorysu ofertowego do formularza oferty. Nawet wówczas gdybyśmy- jako zamawiający połapali się że wykonawcy wycenili większy zakres zamówienia (z kosztorysu) - nie mieliśmy prawa odrzucać takich ofert ponieważ opieraliśmy się na ryczałcie a kosztorys był fakultatywnym dokumentem - niewiążącym. Wykonawca - firma budowlana niestety zaczęła od czytania dokumentacji projektowej i SIWZ potraktowała pobieżnie. Dla zamawiającego to szansa na duże oszczędności - ale nie wiemy jak rozwiązać ten problem w sposób zgodny z p.z.p. bo ta ustawa nas blokuje w tym postępowaniu kompletnie..
Tomek Srokosz

Tomek Srokosz Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Pytanie do ekspertów- roboty budowlane

Zdaje sobie sprawę z oszczędności jakie Zamawiający mógłby uzyskać ale według mnie złamane są dwa przepisy art. 140 ust. 1 i ust. 3 uPzp. Wychodzi na to że każdy Wykonawca mógł wyceniać coś innego a w siwz zakres jest ograniczony. Nie łamie się przepisu art. 140 ust. 3 uPzp zmniejszając zakres ale zwiększając jak najbardziej.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Pytanie do ekspertów- roboty budowlane

Tomek Srokosz:
Nie łamie się przepisu art. 140 ust. 3 uPzp zmniejszając zakres ...
Ale łamie się wtedy 140.1 ;)))
Tomek Srokosz

Tomek Srokosz Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Pytanie do ekspertów- roboty budowlane

:)))

Następna dyskusja:

te same roboty budowlane na...




Wyślij zaproszenie do