Jan N.

Jan N. Nic dodać, nic ując

Temat: Pytania nowicjusza.

Dzień dobry,

w związku z tym, że zaczynam dopiero stawiać pierwsze kroki jako wykonawca, chciałbym zapytać się o następującą kwestię.
Załóżmy, że zamawiający nie zauważył niezgodności oferowanego towaru ze specyfikacją określoną w SIWZ.
Ogłosił wyniki, złożył zamówienie i podczas odbioru dopatrzył się, że to nie jest to czego oczekiwał.
Czy w takiej sytuacji może nie przyjąć towaru, skoro jest zgodny ze złożonym zamówieniem?
Piotr Z.

Piotr Z. Zarządzanie
sprzedażą B2B

Temat: Pytania nowicjusza.

Oczywiście nie powinien przyjąć czegoś czego nie zamawiał!
Osobną kwestią jest czy OPZ był precyzyjny i jednoznaczny czyli inaczej mówiąc czy w OPZ zostały zawarte wszystkie cechy jakich zamawiający oczekiwał?
Jan N.

Jan N. Nic dodać, nic ując

Temat: Pytania nowicjusza.

Chyba nie bardzo mnie Pan zrozumiał, w pytaniu jest mowa o dostarczeniu towaru, na który zostało złożone zamówienia i wykonawca się z tej kwestii wywiązał. Jedyny problem to to, że zamawiający za późno zorientował się, że to nie jest to czego oczekiwał w przetargu, Tylko czy w związku z niedopatrzeniem zamawiającego, może on po złożeniu zamówienia nie przyjąć towaru. Przecież wykonawca dostarczył dokładnie to co podał w ofercie i na co zgodził się zamawiający, skoro tej oferty nie odrzucił.

konto usunięte

Temat: Pytania nowicjusza.

Pisze Pan SIWZ więc przypuszczam że było to postępowanie prowadzone w trybie ustawy PZP.
Podstawą do realizacji zamówienia jest Umowa. To tam powinien znajdowac sie opis przedmiotu zamówienia lub odniesienie do OPZ . na końcu mogą znajdowac sie załączniki do umowy , które moga np. wskazywac że oferta wykonawcy stanowi integralna częśc umowy w zakresie zgodnym z Umową lub opz. Jeśli z umowy wynika że ma Pań świadczyć co innego niż Pan zaoferował to równiez Pana niedopatrzenie że podpisal Pan taką umowę. Wydaje mi sie , że mozna próbować się wtedy z niej wycofac powołująć sie na zawarcie umowy pod wpływem błędu lub skorzystać z odstąpienia lub rozwiązania umowy jeśli takie możlwości wynikały z samej umowy.
Jeśli natomiast umowa przewidywała że ma Pan świadczyc to co pan zaoferowal w ofercie to moim zdaniem Zamawiający dopóki nie zmieni umowy, wypowie, rozwiąże, odstąpi , uniewazni jest zobowiązany świadczenie przyjąć.
Oczywiście to wszystko też związane jest z OPZ dokonanym przez Zamawiającego czy z opisu tego jasno wynika , że pana oferta nie spełnia wymagań SIWZ.
Kwestia blędnego wyboru przez Zamawiającego natomiast jest wtedy dla Pana sprawą drugorzędną o ile nie wiedział Pan o tym tzn. celowo nie wprowadził Pan w błąd Zamaiwiającego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.08.15 o godzinie 11:06
Jan N.

Jan N. Nic dodać, nic ując

Temat: Pytania nowicjusza.

Chodzi mi o taką sytuację, że ja wszytko podałem co trzeba, nic nie zostało zatajone, tylko komisja źle oceniła ofertę. Wybrała ofertę, która nie spełnia wymagań podanych w SIWZ. Zamawiający ogłosił zwycięzcę, nikt nie protestował, w związku z tym zamawiający zamówił to co zostało podane w ofercie (a co nie jest zgodne z SIWZ). Towar, który został zamówiony, został dostarczony i dopiero wtedy osoba, dla której to było kupowane (a której np. nie było w komisji) zorientowała się, że nie jest to to co było opisane w SIWZ(ale jest to co zostało zamówione, ja dostarczyłem dokładnie to co obiecywałem).

konto usunięte

Temat: Pytania nowicjusza.

Została zawarta umowa pisemna?
Jan N.

Jan N. Nic dodać, nic ując

Temat: Pytania nowicjusza.

Załóżmy dwa przypadki.
- Tak została
- Nie została podpisana umowa, ale zostało wysłane zamówienie, co wydaje mi się, że zgodnie z przepisami k.c. jest także wiążące dla stron.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Pytania nowicjusza.

Możliwości jest kilka.
1. Jeśli nie została zawarta umowa a Zamawiający jedynie przesłał zawiadomienie o wyborze oferty najkorzystniejszej, to w przypadku jeśli Zamawiający powziął informacje, ze oferta jest niezgodna z SIWZ (Zamawiający to też człowiek i pomylić się może), to dalsze postępowanie jest proste - unieważnienie czynności wyboru i ponowne badanie ofert.
2. Jeśli została zawarta umowa, to sytuacja jest trochę trudniejsza dla Zamawiającego - ja bym próbował unieważnić umowę z tym, że bardziej bym szukał możliwości w KC niż w Pzp (ewentualnie art.. 7 Pzp), bo Pzp na etapie umowy chroni bardziej wykonawców - art. 140.1 Pzp oraz 144, gdzie jest mowa o tożsamości umowy z treścią oferty a nie SIWZ.
3. Można też próbować negocjować warunki ale ze względu na 140 i 144 Pzp może być to trudne (oficjalnie) ;)

konto usunięte

Temat: Pytania nowicjusza.

No tak ale co z art. 139 pzp? Stan mamy taki: nie została zawarta umowa na piśmie , wysłano a jakies zamówienie i Pan Jan dostarczył to co oferował (czy zgodnie z zamówieniem czy tez zgodnie ze swoją ofertą nie wiemy) . Czy zatem zamówienie należy traktować jako pisemną umowę? Ponieważ do czasu aż nie zostanie zawarta umowa w przepisowej formie ma on tylko roszczenie o zawarcie umowy . Mozna rozważać też zwrot poniesionych kosztów. Jeśli przyjać tak jak pisze Pan Marcin, tzn. uznać że umowa nie została zawarta - Zamawiający uniewaznia wybór oferty ponawia tę czynność. W takim przypadku wydaje się że zostanie tylko Pana roszczenie o zwrot kosztów, które pan poniósł odpowiadając na zamówienie ale i tu wydaje mi sie to wątpliwe bo de facto nie było właściwej umowy . Po zleceniu mógł Pan odmówic spełnienie świadczenia do czasu zawarcia umowy. Nie wiem jak w przypadku sporu sądowego sąd by na to spojrzał - w końcy była to transakcja między podmiotami gospodarczymi chyba - więc zakłada się , że mają jakąś podstawową wiedzę w zakresie kontaktów.
Jeśli była zawarta umowa to będe stać przy swoim , że trzeba zobaczyć co jest w samej umowie.Tj. czy jest wpisany przedmiot zamówienia z siwzu czy z Pana oferty. jesli z pana oferty to może sie Pan upierać aby zamawiający przyjął towar i zapłacił jeśli ze siwzu to będzie dla pana większy problem.
Ponadto jeśli mówimy o tym że umowa nie została zawarta a tylko wysłano zamówienie to może być jakies postępwowanie prywatne gdzie nie będą miały zastosowania przepisy ustway PZP tylko kc lub postępowanie z zastosowaniem art. 4 ust 8 pzp.Ten post został edytowany przez Autora dnia 31.08.15 o godzinie 17:44

Następna dyskusja:

dwa pytania




Wyślij zaproszenie do