Katarzyna
Janota-Kowalczyk
Prawnik - Główny
spec.ds.zamówień
publicznych, Miejski
Oś...
Marcin
Ludziejewski
Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp
Temat: Problem z organizacją imprezy
A dlaczego "tylko im można zlecić tę usługę"?konto usunięte
Temat: Problem z organizacją imprezy
Zakładam, że firma cateringowa ma podpisaną z teatrem umowę na wyłączność. Nikt inny nie może serwować posiłków na terenie teatru.Spróbuj dogadać się z teatrem, że zapłacisz im za całość jako za usługę artystyczną a oni zapewnią catering.
Poza tym nie bardzo widzę sens sumowania wszystkich cateringów i traktowania ich jako jedno zamówienie.
Katarzyna
Janota-Kowalczyk
Prawnik - Główny
spec.ds.zamówień
publicznych, Miejski
Oś...
Temat: Problem z organizacją imprezy
Tak teatr ma podpisaną umowę na wyłączność. Chyba właśnie zrobię tak jak napisałeś bardzo dziękuje. Zainteresowała mnie jednak druga część:) jak to nie widzisz sensu sumowania usług cateringowych? Jeżeli w planie mam usługi cateringu, które przekraczają 14.000 służą temu samemu celowi. np. realizacji projektu systemowego UE to na jakiej podstawie mam je traktować jako odrębne zamówienie?konto usunięte
Temat: Problem z organizacją imprezy
Katarzyna JANOTA-KOWALCZYK:
Jeżeli w planie mam usługi cateringu, które przekraczają 14.000 służą temu samemu celowi. np. realizacji projektu systemowego UE to na jakiej podstawie mam je traktować jako odrębne zamówienie?
A czy jesteś w stanie jakoś te usługi zaplanować i udzielić zamówienia jednemu wykonawcy w ramach jednego postępowania? Chodzi o to, czy ewentualny podział zamówienia będzie podziałem sztucznym dokonanym w celu obejścia przepisów ustawy?
Katarzyna
Janota-Kowalczyk
Prawnik - Główny
spec.ds.zamówień
publicznych, Miejski
Oś...
Temat: Problem z organizacją imprezy
Większość zamówień jestem oczywiście wstanie zaplanować np. wiem że w ramach budżetu UE mam 150000 zł netto na żywienie podczas różnych spotkań uczestników projektu. Są też takie zamówienia które wiem że będą w danym roku lecz nie znam terminu, ilości itp.osób korzystających z usługi. Z góry więc zakładam że udzielę zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego. Dzielę więc zamówienia nie obchodząc ustawy bo stosuje tryb. Myślę że to racjonalne rozwiązanie.Szymon Kubacki Adwokat
Temat: Problem z organizacją imprezy
Katarzyna JANOTA-KOWALCZYK:
Większość zamówień jestem oczywiście wstanie zaplanować np. wiem że w ramach budżetu UE mam 150000 zł netto na żywienie podczas różnych spotkań uczestników projektu. Są też takie zamówienia które wiem że będą w danym roku lecz nie znam terminu, ilości itp.osób korzystających z usługi. Z góry więc zakładam że udzielę zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego. Dzielę więc zamówienia nie obchodząc ustawy bo stosuje tryb. Myślę że to racjonalne rozwiązanie.
W ustawie Prawo zamówień publicznych brak jest definicji co to jest zamówienie.
Art. 32 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.
ust. 2. Zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości.
ust. 4. Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych albo udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia.
O istnieniu jednego zamówienia świadczą trzy następujące okoliczności, które powinny wystąpić łącznie (opinia UZP pt.: ‘Szacowanie wartości i udzielanie zamówień objętych projektem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej” – http://uzp.gov.pl):
1) tożsamość przedmiotowa (gdy zamówienie ma obejmować przedmiot tego samego rodzaju lub o tym samym przeznaczeniu),
2) tożsamość czasowa (gdy możliwe jest udzielenie zamówienia w tym samym czasie)
3) tożsamość wykonawcza (gdy zamówienie jest możliwe do wykonania przez jednego wykonawcę).
Z kolei orzeczenie ETS z dnia 5 października 2000 r. w sprawie C-16/98 określa wskazówki, jakie winny być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu niedozwolonego podziału zamówienia:
1) czas wszczęcia postępowań o udzielenie zamówienia,
2) warunki udzielenia zamówienia,
3) podmiot będący zamawiającym,
4) gospodarczy lub techniczny rezultat zamówienia.
Na podstawie art. 32 ust. 1 PZP można sformułować moim zdaniem trafną, definicję zamówienia. Otóż, z zamówieniem mamy do czynienia dopiero wtedy gdy możemy ustalić wynagrodzenie potencjalnego wykonawcy.
Z kolei, to wynagrodzenie jest możliwe do ustalenia dopiero wtedy gdy znamy istotne elementy przedmiotu zamówienia np.: termin, wielkość zamówienia oraz inne istotne elementy cenotwórcze. Dopiero bowiem po ustaleniu istotnych elementów zamówienia (cenotwórczych) jest możliwa wycena.
A zatem, nie jest zamówieniem planowana kwota do wydania, ale jest nią kwota przeznaczona na realizację już zdefiniowanego w pewnym czasie przedmiotu zamówienia.
Z kolei, konieczne jest także nierozdzielanie zamówień, które naturalnie są ze sobą związane (w celu uniknięcia zarzutu dzielenia zamówienia) tj. przestrzeganie trzech wytycznych Urzędu Zamówień Publicznych określonych w cytowanej wyżej opinii:
1) tożsamości przedmiotowej,
2) tożsamości czasowej
3) tożsamości wykonawczej.
Konkluzje. Przedstawiony wyżej stan prawny oraz moje rozważania moim zdaniem mogą być brane pod uwagę przy określaniu czy w przypadku danego zamówienia (jakiejkolwiek usługi tutaj: cateringowej) mamy do czynienia z koniecznością stosowania ustawy PZP.
W opisanym stanie faktycznym nie ma takiej konieczności. Pzdr
Podobne tematy
-
Zamówienia publiczne » Co tak naprawdę jest ofertą- problem omyłek rachunkowych. -
-
Zamówienia publiczne » Poważny problem Polskie piekiele absurdy -
-
Zamówienia publiczne » problem z podpisaniem umowy ... -
-
Zamówienia publiczne » problem z kwotą brutto jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć -
-
Zamówienia publiczne » wykazanie wiedzy i doświadczenia- problem -
-
Zamówienia publiczne » duzy problem z przetargiem -
-
Zamówienia publiczne » Problem - Unieważnienie czynności zamawiającego zgodn z... -
-
Zamówienia publiczne » problem z podpisem -
-
Zamówienia publiczne » Sprawozdanie finansowe - 3 lata / problem z 2011r. -
-
Zamówienia publiczne » problem z uzupełnionym pełnomocnictwem -
Następna dyskusja: