Temat: Pozorne złożenie odwołania...
Garść uwag na gorąco.
Do końca nie ma zgody. Co do zasady WSZYSCY mają społeczny obowiązek zawiadamiania o popełnieniu przestępstwa. OBOWIĄZEK prawny zawiadamiania dotyczy tylko i wyłącznie przestępstw z art. 240 KK.
Art. 240. § 1. KK Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 118a, 120-124, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166, 189, 189a § 1, art. 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Z tego punktu widzenia należy zwrócić uwagę na Art. 234 KK Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Tym samym ok., zawiadamiamy ale gdy mamy pewne informację i wiedzę. Nie ma tak, że prokurator wszystko zweryfikuje a my jesteśmy czyści.
Natomiast z punktu widzenia PZP to patrząc na środki ochrony prawnej należy stwierdzić iż Art. 7 ust. 3. PZP Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy. Czy złożenie samego odwołania wywołuje podjecie decyzji korzystnej? Nie powinno, ponieważ Zamawiający powinien działać zgodnie z prawem. Jak podejmuje jakąś decyzje to zasadnie jak nie to również na podstawie przepisów prawa. Zamawiający nie powinien zachowywać się jak chorągiewka tzn.: w zależności od tego czy mu ktoś złoży odwołanie czy nie. Tym samym postępowanie Zamawiającego, który dopuszcza do uchybienia tej zasadzie, można rozpatrywać z punktu widzenia art. 296 KK.
Art. 296. § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jak mówił prokurator Wyszyński? dajcie mi człowieka a paragraf się na niego znajdzie...
Szymon Kubacki edytował(a) ten post dnia 03.12.10 o godzinie 16:22