Marcin Duchnowicz

Marcin Duchnowicz Główny specjalista
ds. zamówień
publicznych

Temat: Postępowanie zakończone niepodpisaniem umowy

Potrzebuję jakichś komentarzy, artykułów, orzeczeń dotyczących zakończenia postępowania niepodpisaniem umowy. Chodzi o sytuację, w której Zamawiający nie korzysta z możliwości, jakie daje mu art. 94 ust. 3 ustawy PZP ("Zamawiający może" - uprawnienie fakultatywne). Umowa z pierwszym wybranym Wykonawcą nie może być podpisana, bo osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy przebywają na zwolnieniach lekarskich, a zaproponowana pierwsza możliwa data podpisania umowy koliduje z terminem realizacji, który - gdyby Zamawiający wyraził zgodę na to przesunięcie - przeszedłby na kolejny rok budżetowy.
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Postępowanie zakończone niepodpisaniem umowy

Umowę może podpisać pełnomocnik - nawet do chorego można pojechać po podpis na pełnomocnictwie (na umowie też).
Ale licząc, że nie podpisujesz umowy to kończysz postępowanie bez zawarcia umowy. Postępowanie zakończyło się wyborem najkorzystniejszej oferty. W protokole ZPw miejscu, gdzie podaje się dane o zawarciu umowy podajesz informację o tym, że umowa nie została podpisana.
Bernadeta Podraska

Bernadeta Podraska radca prawny,
Kancelaria Radcy
Prawnego Bernadeta
Podraska

Temat: Postępowanie zakończone niepodpisaniem umowy

Trochę mnie dziwi, że Wykonawca pozostawia okręt bez sternika i nie zostawia żadnych pełnomocnictw do działania. W jakiej formie Wykonawca prowadzi działalnośc gospodarczą? Przejrzałabym się jeszcze raz wszystkie osoby umocowane do działania oraz udzielone pełnomocnictwa. W ostatecznośći można skorzystać z art.103 par.1 kodeksu cywilnego.W przypadku podpisania umowy przez osobę nieumocowaną ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, uprawnioną w imieniu której umowa została zawarta, co mogą uczynić uprawnione osoby po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Przy podpisywaniu umowy można wyznaczyć termin na dołączenie stosownego pełnomocnictwa.
Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych złożenie samego podpisu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą na zwolnieniu lekarskim pod umową, /której wzór należało zaakceptować na etapie złożenia oferty przy założeniu,że taki sporządzono w SIWZ/ nie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego.
Kończąc postępowanie nie zawarciem umowy należałoby rozważyć ewentualne roszczenia odszkodowawcze. Jeżeli w wyznaczonym terminie wybrany wykonawca odmówi podpisania umowy tj, nie podpisze umowy w wyznaczonym terminie wykonawca ponosi skutki niepodpisania umowy/ utrata wadium,jeżeli było przewidziane/Jeżeli Wykonawca chce podpisać umowę ale nie ma odpowiedniego reprezentanta nie mamy do czynienia z odmową podpisania umowy. Jeżeli Zamawiającemu zależy na wydaniu środków w tym roku proponuję zawrzeć umowę. Jeżeli w umowie wpisano osobę odpowiedzialną za realizację umowy i nie jest to chory reprezentant wykonawcy to wydaje się, iż wykonanie umowy nie powinno byc zagrożone.

Bernadeta Podraska
Pozdrawiam i zapraszam do mojego bloga : zamowienia-publiczne.netBernadeta Podraska edytował(a) ten post dnia 13.12.12 o godzinie 21:45
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Postępowanie zakończone niepodpisaniem umowy

Zamawiający nie może podpisać umowy z Winy Wykonawcy, więc i w tym przypadku należy zatrzymać wadium. Ja bym wezwał do podpisania umowy w terminie 3 dni. To problem Wykonawcy by mieć osobę, która może podpisać umowę. Jak nie podpisze, zatrzymać wadium.
Kolejnego nie wybieramy, jeśli nie chcemy, w protokole informacja, że umowy nie zawarto. Nie ma konieczności podejmowania innych czynności.



Wyślij zaproszenie do