Temat: plany zamówień na 2017 r

witam, czy ktoś zastanaial się nad planami postępowań o zamówienia na rok 2017 ? Mianowicie czy ma on obejmować zamówienia do 30 000 euro czy nie? Opinie słyszałam skrajne a więc , że nie i podobno jest jakaś opinia UZP a inni twierdzą że tak . Prawdę mówiąc skłaniam się do tej drugiej . Dlaczego? Po pierwsze tryb oraz wyłączenie na podstawie art. 4.8 pzp ustala się na podstawie szacunkowej wartości zamówienia...natomiast w art. 13a nie ma nic na ten temat - mówi on o "orientacyjnej wartości zamówienia" i "trybie bądź innej procedurze udzielania zamówienia publicznego" zatem skoro tylko mniej wiecej określamy cenę (pewnie zazwyczaj będzie to kwota przeznaczona w budżecie) to tak naprawdę zamawiający nie ma prawa ustalać czy coś będzie poniżej czy powyżej 30 000 euro - zatem uzasadnienia że ustawy nie stosuje się do zamówień poniżej 30 000 euro nie miało by tu racji bytu. Według mnie zatem zamawiający ma obowiązek zamieszczać na stronie internetowej plan wszystkich zamówień - planowanych umów odpłatnych między zamawiającym a wykonawcą na dostawy, usługi i RB jeśli prowadzi postępowanie. co o tym myślicie?

konto usunięte

Temat: plany zamówień na 2017 r

Z godnie z art. 4 pkt 8 ustawy (PZP) nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro. W związku z powyższym art. 13a ustawy PZP ma zastosowanie wyłącznie do konkursów i zamówień o wartości równej lub powyżej 30 000 euro. Ustawodawca posłużył się sformułowaniem orientacyjnej wartości zamówienia, ponieważ na etapie przyjęcia budżetu lub planu finansowego Zamawiający może nie dysponować (często tak jest) opracowanymi wartościami szacunkowymi - zgodnie z PZP.

Temat: plany zamówień na 2017 r

Tak też słyszałam ten pogląd ale mnie nie bardzo przekonuje. Z tego co Pan pisze nic nie wynika a w zasadzie sam sobie Pan zaprzecza z jednej strony pisze że poniżej 30 000 e nie stosuje się ustawy a potem że nie ma jeszcze wystarczających danych do szacowania zgodnie z PZP.
Na etapie planów nie mamy szacunkowej wartości zamówienia zatem nie wiemy czy stosować czy nie ustawę. Dlatego też według mnie np szacowanie wartości zamówienia następuje w oparciu o przepisy ustawy a nie regulaminy i daltego tez może być zasadne objęcie planem rówineż innych zamówień. Nie uważa Pan że niestosowanie ustawy nie jest kategoryczne. Mamy np przepisy kolizyjne dotyczące zamówień do których ma i nie ma zastosowania ustawa, zasady które się stosuje itp.

konto usunięte

Temat: plany zamówień na 2017 r

Plan zamówień publicznych, o którym mowa w art. 13a ustawy PZP dotyczy wyłącznie konkursów i zamówień publicznych, które nie są wyłączone z reżimu stosowania ustawy PZP.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamawiający na własne potrzeby, opracował plan zamówień publicznych dla wszystkich wydatków.

Temat: plany zamówień na 2017 r

Wg mnie należy wyraźnie odróżnić "Plany postępowań" od "Planów zamówień"
Zachęcam do zapoznania się z wpisem jaki popełniłem na Blogu SzuKIO.pl dotyczącym omawianego tu zagadnienia.
https://szukio.pl/blog/marcin-kalmus/planowanie-zamowie...

konto usunięte

Temat: plany zamówień na 2017 r

Panie Macieju, zgadzam się całkowicie.
Mariusz Stasiak Vel Stasek

Mariusz Stasiak Vel
Stasek
IOD/DPO, Auditor ISO
27001:2017, Audytor
wewnętrzny, Proj...

Temat: plany zamówień na 2017 r

Z wiedzy i informacji jakie posiadam potwierdzam poglądy Pana Marcina, przy czym warto zauważyć, że aby ustalić czy zamówienie przekracza (tożsame zamówienia) wartość określoną w art. 4 pkt. 8 należy uwzględnić wszystkie planowane zamówienia w skali jednostki zgodnie z tym co napisała Pani Ioanna Bebe. Bez jakiegokolwiek "zsumowania" takich zamówień dość ciężko określić czy taki próg jest przekroczony czy nie, szczególnie w przypadku dużj jednostki o rozbudowanej strukturze organizacyjnej.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.09.16 o godzinie 11:00

Temat: plany zamówień na 2017 r

Mariusz S.:
aby ustalić czy zamówienie przekracza (tożsame zamówienia) wartość określoną w art. 4 pkt. 8 należy uwzględnić wszystkie planowane zamówienia w skali jednostki zgodnie z tym co napisała Pani Ioanna Bebe.

Oczywiście - żeby stwierdzić czy do danego zamówienia ze względu na jego wartość ustawy sie nie stosuje, należy najpierw zastosować przepisy ustawy dotyczące zasad ustalania wartości tegoż zamówienia ;)

Temat: plany zamówień na 2017 r

powiem szczerze jestem rozczarowana . Aby wprowadzić przejrzystość zamówień publicznych należałoby "upublicznić" wszystkie planowane zamówienia. Byłoby to na pewno z korzyścią dla wykonawców. Choć zamawiający bronią się przed rozliczaniem z każdego grosza. Po części rozumiem.

Temat: plany zamówień na 2017 r

Ioanna B.:
Choć zamawiający bronią się przed rozliczaniem z każdego grosza. Po części rozumiem.

A ja nie, dlaczego mają się bronić? To publiczne pieniądze, choć niektórzy o tym zapominają...

Rewolucją będzie dopiero wprowadzenie elektronizacji zamówień. Zegar tyka nieubłaganie, 2018 rok nadejdzie szybciej niż sie wydaje znakomitej większości zamawiających, że o UZP nie wspomnę.
Jawność będzie powszechna i "online-owa" Małe zamówienia też w to wcześniej czy później wejdą bo inaczej nie da się nad tym zapanować...

Temat: plany zamówień na 2017 r

owszem ale to będzie i tak dotyczyć tylko zamówień powyżej 30 000 euro .
Bronią się bo to dodatkowa praca - uzasadnić że chce pan to czy to bo jest "lepsze" czasami jest trudne i zabiera dużo czasu choćby z uwagi na to że urzędnicy nie znają się na parametrach technicznych albo elementach wpływających na to że dany produkt jest lepszy. Związane to jest też po części z wykonawcami którzy często przedstawiają kupione (np. w Chinach) certyfikaty , które tak naprawdę nic nie poświadczają
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: plany zamówień na 2017 r

Marcin K.:

Oczywiście - żeby stwierdzić czy do danego zamówienia ze względu na jego wartość ustawy sie nie stosuje, należy najpierw zastosować przepisy ustawy dotyczące zasad ustalania wartości tegoż zamówienia ;)
Ale nawet jeśli ktoś pochyli się nad tym paradoksem, i tak często nie wie, jak to zrobić. Przykład - szacowanie wartości zamówienia energii, jeśli się nie wie, które elementy płaconych rachunków mogą (i powinny) zostać objęte przetargiem, a które nie, i to w sytuacji, gdy niektórym się wydaje, że istnieje monopol na jej przesył. A nawet trudno dojść do tego, czy to prawda, czy wręcz przeciwnie, bo jest zupełnie inaczej rozwiązane w różnych branżach, nawet gdy są regulowane tym samym Prawem Energetycznym (odmienne zasady dla dostaw prądu i gazu).

W takiej sytuacji wręcz wyjątkowo wypadałoby się pochwalić, że wprowadziliśmy usługę, która może Wam w tym szacowaniu pomóc :
http://multiaudyt.pl/?p1=98

Żeby jednak nie było, że uprawiam tu jakąś formę reklamy bez konsekwencji, umówmy się, że w przypadku kontaktu przez GoldenLine udzielimy 10% zniżki w stosunku do wielkości podanych w zleceniu (do pobrania na dole strony). W zamian proszę jedynie o uszanowanie faktu, że wszystkich klientów nie będziemy w stanie obsłużyć, głównie z powodu ograniczonego przecież terminu. Niestety, nie ma tak, że w związku ze zmianą przepisów przybywa nam w firmie fachowców... Na tę chwilę, do końca roku starczy nam jeszcze "mocy przerobowych" tak jeszcze na góra dziesięć jednostek samorządu terytorialnego (jeśli to wyrazić w szpitalach, nieco więcej :)). A i to jeszcze kwestia ich lokalizacji, wielkości, a nawet pogody, bo najczęściej jednak trzeba dojechać.

Następna dyskusja:

Komentarz do Ustawy Prawo Z...




Wyślij zaproszenie do