Ignacy M.

Ignacy M. Właściciel IGHT
s.c./Labnatek

Temat: Pełnomocnictwo

Witam
Jakie dane dotyczące pełnomocnika powinno zawierać pełnomocnictwo, żeby nie budziło żadnych zastrzeżeń? Czy oprócz imienia i nazwiska wystarczy numer dowodu osobistego czy trzeba też podać adres zamieszkania lub adres firmy, w której pracuje?
Z góry przepraszam za pytanie o takie podstawy i dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Temat: Pełnomocnictwo

Rozumiem, że chodzi o połnomocnictwo do dokonywania czynności w postępowaniu o zamówienie.
Moim zdaniem samo imię i nazwisko pełnomocnika są wystarczające. Natomiast nie zaszkodzi z ostrożności podać nr dowodu osobistego, ewentualnie adres.
Takie pełnomocnictwo nie powinno budzić wątpliwości zamawiającego ale na to nigdy nie ma gwarancji.
Istotny też jest zakres pełnomocnictwa, czasem jest ujęty wąsko (np. do złożenia oferty) i wtedy mogą powstać problemy ( np. gdy pełnomocnik wniesie protest).
Beata J.

Beata J. przede wszystkim
mama ;)

Temat: Pełnomocnictwo

W większości pełnomoctnictw z jakimi miałam doczynienia stosuje się zapis ... legitymujący sie dowodem osobistym o numerze..- polecam umieścic tę informację a poza tym można napisać o jakie postępowanie dokładnie chodzi, moja kancelaria stosuje również zapis mówiący , że to konkretne pełnomocnictwo upoważnia do udzielania kolejnych- (tak dla awaryjnych sytuacji:)
pozdrawiam.
Ignacy M.

Ignacy M. Właściciel IGHT
s.c./Labnatek

Temat: Pełnomocnictwo

Dziękuję za odpowiedzi.
Chodziło mi właściwie tylko o dane pełnomocnika.
Jeśli chodzi o opis zawsze piszę pełną nazwę postępowania wraz z numerem, a oprócz informacji, że pełnomocnik reprezentuje spółkę w postępowaniu, wymieniam wszystkie czynności (zgłoszenie udziału, korzystanie ze środków ochrony prawnej, podpisanie i złożenie oferty i podpisanie umowy). Zakres pełnomocnictwa był raz (na szczęście w przypadku konkurencji) powodem wykluczenia wykonawcy.
Alicja T.

Alicja T. księgowa, analityk
finansowy

Temat: Pełnomocnictwo

Jeśli chodzi o opis zawsze piszę pełną nazwę postępowania wraz z numerem, a oprócz informacji, że pełnomocnik reprezentuje spółkę w postępowaniu, wymieniam wszystkie czynności (zgłoszenie udziału, korzystanie ze środków ochrony
prawnej, podpisanie i złożenie oferty i podpisanie umowy).

Ja mam bardziej ogólne, bez numeru konkretnej sprawy: " pełnomocnictwo (...) do reprezentowania Spółki we wszystkich postępowaniach z zakresu zamówień publicznych."

Spotkałam się także (ale w innej spółce) z zapisem w KRSie o prokurencji dla osoby zajmującej się zamowieniami publicznymi; w opisie odpowiedzialności z prokury były ujęte wszystkie czynności z zakresu postępowania przetargowego - jako oferenta.

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

niestety, takie pełnomocnictwo ogólne nawet jak przejdzie przez zamawiającego, to na pewno zostanie zakwestionowane przed KIO.

ciekawy jest ten casus z prokurą, nigdy się z czymś takim nie spotkałam. może być przydatne ale i niebezpieczne dla spółki, gdyż prokury nie można ograniczyć i tak naprawdę ten prokurent ma uprawnienie do reprezentowania spółki we wszystkich sprawach.

pozdrawiam :)
AR
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

Niezgodzę się. Jeżeli mocodawca upoważnia do reprezentacji w postępowaniach o zamówienie publiczne, to upoważnia pełnomocnika do dokonywania w jego imieniu czynności danego rodzaju. Takie pełnomocnictwo upowazniałoby do podpisania i złożenia oferty. Nie upoważniałoby natomiast do złożenia protestu lub odwołania, te czynności nie są dokonywane w ramach "zamówienia publicznego" - ale to już inna kwestia.

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

pelnomocnictwo "do reprezentowania w post. o udz. zam. publ.)jak najbardziej upowaznia do zlozenia protestu, bo to czynnosc prawnomaterialna tak jak cale postepowanie o udz. zam. publ (w odroznieniu od post. odwolawczego). moznaby o tym ksiazke napisac :)Anna Rudowald edytował(a) ten post dnia 20.11.07 o godzinie 22:43
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

Myślę, że można by polemizować. Ale zwrócę tylko uwagę na orzeczenia wyrok ZA UZP/ZO/0-329/07, UZP/ZO/0-323/05, UZP/ZO/0-471/05. Wskazują one, że do wniesienia protestu potrzebne jest pełnomocnictwo rodzajowe.

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

Jeżeli chodzi o arbitrów to, z własnego doświadczenia w występowaniu przed arbitrami wiem, że co skład to nowa linia w orzecznictwie, więc nie byłabym taka pewna co do polegania na opiniach zawartych w orzeczeniach.
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

Uważam podobnie - i dlatego staram się trzymać najbardziej bezpiecznej wersji. Jezeli do protestu zalaczysz pelnomocnictwo do wnoszenia protestow - masz swiety spokoj. Jezeli natomiast zalaczysz pelnomocnictwo do reprezentowania w zam publ. - no to trzeba bedzie napisac ksiazke. Napewno znalazloby sie orzeczenie o odmiennej tresci. Uwazam jednak, ze nie ma co kusic losu - czy jezeli sa wyroki, ze kopia odwolania bez zalacznikow powoduje odrzucenie odwoalani i wyroki przeciwne tej teorii to oznacza, ze nie doloczysz do kopii odwolania zalacznikow?? Pomimo absurdalnego uzasadnienie tego pogladu nie da sie zaprzeczyc, ze istnieje - co wiecej przewaza.
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

zreszta jest wyrok SO w Warszawie V Ca 1820/02

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

wiadomo, że najlepiej trzeba być w zamówieniach jasnowidzem i przewidywać wszelkie możliwe rozwiązania i dlatego przyznaję rację, jak się napisze, że pełnomocnictwo ma w zakresie składania protestów jest bezpieczniej.
O różnych cudach w orzeczeniach arbitrów można przeczytać;-)

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

pełnomocnictwo do reprez. w post. o zam publ. jest pelnomocnictwem rodzajowym, do wniesienia protestu- już szczegolne. zgadzam sie z Wami co do wyroków ZA. czasami jednak przychodzi klient i jest w takiej czy innej sytuacji, trzeba go jakos wybronic :)
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

nie - pelnomocnictwo szczegolne jest do okreslonej czynnosci - wiec jezeli np. napisano by "do wniesienia protestu w postepowaniu nr ........" - rodzajowe zas to jezeli okreslamy rodzaj czynnosci. Pelnomocnictwo szczegolne jest do okreslonej/danej czynnosci, a nie do dokonywania czynnosci danego rodzaju.

Jezeli pelnomocnictwo jest do reprezentowania wykonawcy w post o zam. publ. to upowaznia do czynnosci okreslonych w dziale II Pzp, ktory okresla czynnosci, ktore wykonawcy podejmuja w ramach post. o zam. publ. Jezeli natomiast upowazniamy kogos do skladania protestow w imieniu wykonawcy, to okreslamy rodzaj czynnosci - protesty.

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

moim zdaniem wnoszenie protestów miesci się w zakresie czynności dokonywanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. jest czynnoscia tego samoego rodzaju co np. zlozenie oferty, zapytania itd itp. jest to typowa, zwyczajna czynnosc pr. dokonywana w ramach istniejącego między stronami stos. matarialnpr. nie widzę ani jednego powodu, dla ktorego mialaby byc zakwalifikowana inaczej. oczywiscie zupelnie innaczej ksztaltuje ocena odwolania czy skargi.Anna Rudowald edytował(a) ten post dnia 23.11.07 o godzinie 17:31
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

Ale jednak post. o zam. publ zostało uregulowane w dziale II Pzp a srodki ochrony w dziale VI Pzp i z tego powodu czesto ZA i SO wywodza, ze wnoszenie srod. ochrn. prawnej nie miesic sie w ramach czynnosci wykonywanych w post. o zam. publ.

Mozna porownac to do pelnomocnictwa do podpisania umowy np. zlecenia. Chociaz wydawaloby sie, ze w pelnomocnictwie upowazniajacym do zawarcia umowy zlecenia miesci sie umocowanie do ustalenia jako wlasciwego do rozstrzygniecia sporow sadu polubownego, to orzecznictwo jest wlasciwie jednomyslne, ze tak nie jest. Do ustanowienia sadu polubownego jako wlasciwego do rozstrzygniecia sporu trzeba osobnego umocowania (moze ono byc oczywiscie zawarte w tym samym dokumencie). Prawo ustanowienia s polubownego jako wlasciwego nie wynika bowiem z regulacji dot. umowy zlecenia. np. wyr SN III CZP 8/02

Tak samo czynnosc wniesienia protestu nie miesci sie w ramach pos. o zam. publ., chociaz bezposrednio go dotyczy. Nie zostala bowiem uregulowana w dziale dot. post. o zam. publ. Tak samo umocowanie do reprezentowania w post. o zam. publ. nie daje umocowania do podpisania umowy w sprawie zam. publ. chociaz umowa taka napewno dotyczy zam. publ. i zostala uregulowana w tym samym akcie prawnym. Dlatego m.in. w art. 180 ust. 1 zd. ostatnie umieszczono zapis, ze art. 27 ust. 1-3 stosuje sie odpowiednio - bo art. 27 odnosi sie wylacznie do oswiadczen skladanych w post. o zam. publ, a protest takim nie jest. Przemawia za taka interpretacja nie tylko wykladnia systemowa uPzp ale takze wykladnia zakladajaca racjonalnosc ustawodawcy - po co bowiem nakzaywalby odpowiednie stosowanie art. 27 jezeli ten odnosi sie do wszystkich czynnosci dokonywanych w post. o zam. publ.

Powiem tak, napewno mozna by bronic przedstawianej przez Ciebie tezy, ale stanowisko Twoje nie jest tak oczywiste jak to przedstawiasz.

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

wykładnia systemowa mnie nie przekonuje :>, gdyż np. zamowienia sektorowe uregulowano w dziale III, co nie znaczy, że nie są postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego. Są to kwestie porządkowe. ja bym tu dała prym wykładni logicznej i funkcjonalnej.

zawarcie umowy nie jest czynnością w postępowaniu o udzielenie zam pub, ponieważ stanowi tak definitywnie art. 23 ust. 2

przykład z sądem polubownym bardziej mi pasuje do odwołania niż protestu (niemniej jednak bardzo interesujący)

Biorąc pod uwagę sposób kształtowania się nowej treści art. 180, dochodzę do wniosku, że "stosuje się odpowiednio" dodano ze względów historycznych (kiedyś konieczny był pisemny protest). przyznam jednak, że mocny argument

pewnie nawet sam ustawodawca nie wie, jak to jest w rzeczywistosci :) a ta dyskusja moze przydać się forumowiczom. wiem z doswiadczenia, że obie teorie przechodzą, jak się ładnie uzasadni

pozdrawiam
ania
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: Pełnomocnictwo

;)) Niezgodze sie z Toba, ze wczesniej potrzebny byl pisemny protest. Osobiscie skladalem wczesniej protesty przesylajac je faksem - kiedy ZA zakwestionowalo te mozliwosc poszedlem do SO i wygralem. Poniewaz nie ma zastrzezenia sankcji niewaznosci dla protestu w innej formie niz pisemna - przeslanie go faksem bylo skuteczne. Stosujemy przeciez przepisy kc o formie czynnosci prawnych. Zreszta wydaje mi sie, ze pod koniec obowiazywania starej wersji art. 180 ust. 1 Pzp linia orz ZA byla pod tym wzgledem dosc spojna.

Dodanie ost. zdania art. 180 ust. 1 Pzp wynika wiec raczej z checi jednoznaczengo uregulowania tresci tego artykulu - bo wlasnie podkreslano, ze skoro protest nie jest czynnoscia w ramach post. o zam. publ. to nie mozna stosowac przepisow o formie porozumiewania sie - dlatego go dodano, zeby mozna bylo stosowac art. 27 odpowiednio.

Uwazam zreszta, ze jest logiczne, ze skoro protest jest w innym dziale niz post. o zam. publ. to rzadzi sie nieco innymi prawami. Wykladnia logiczna. Nie wiem zas jaki jest argument z wykladni funkcjonalnej.

Wreszcie rozdzial o zamowieniach sektorowych to art. 132 mowi wyraznie, ze przepisy dzialu stosuje sie do zamowien udzielanych przez zamawiajacych ..... a wiec jest przepis szczegolny, ktory nakazuje stosowac przespisy rozdzialu do post. o zam. publ., w rozdziale o protesscie takiego przepisu nie ma.

Tak, zalezy wszystko od dobrego uzasadnienia, skladu arbitrow i rozkladu pociagow ;)))

pozdrawiam,

Piotrek

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo

ech... te ZA, wypracowaly przez lata dziwną teorię jakoby istniala forma "faksowa" obok pisemnej czy np. notarialnej. a przeciez nie ma takiej formy (w znaczeniu form dokonywania czynnosci prawnych). niestety tą drogą poszla tez nowelizacja pzp. obok "formy" faksowej moze byc np. forma pocztowa ale nie pisemna, bo faksem przesyla sie nic innego jak dokument sporzadzaony w formie pisemnej z tą roznica, ze adresat nie dostaje oryginalu.

w duzym uproszeniu, wykladnia funkcjonalna ma na celu uwypuklenie pozycji i funkcji protestu w post. o udz. zam. pub., ktory jest zwyklym oswiadczeniem (o charakterze informacyjno- roszczeniowym) wykonawcy. protest czesto przyrównuje sie do post. reklamacyjnego, a przeciez pelnomocnictwo do zakupu rzeczy upowaznia do zlozenia reklamacji

pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do