Temat: OMYŁKA PISARSKA czy ODRZUCENIE OFERTY?
Marcin L.:
Krzysztof W.:
I tu się zgadzamy, ale od czego jest wezwanie do złożenia wyjaśnień ?
Krzysztofie - skorzystanie z narzędzia jakim jest wezwanie do złożenia wyjaśnień treści oferty pozbawia nas oczywistości omyłki, to po pierwsze, po drugie narażasz się na zarzut nieuprawnionych negocjacji oferty. Z VAT-em jest taki problem, że zamawiający nie ma żadnych kompetencji do przesądzania, która stawka VAT jest prawidłowa - od tego są Izby Skarbowe i Ministerstwo Finansów.
Osobiście zgadzam się z rzeczoną uchwałą SN (III CZP 52/11) ale tylko w części. Jak wcześniej wspomniałem zamawiający nie jest organem uprawnionym do rozstrzygania o stawce VAT - to po pierwsze. Po drugie - po co w ogóle żądać w ofercie VAT - wymagać ceny brutto oferty, co pozostaje w zgodzie z art. 2 pkt 1 Pzp. Po trzecie VAT dodaje zamawiający przy ocenie ofert a nie wykonawca.
Panie Marcinie,
co do weryfikacji stawki VAT przez Zamawiającego - zależy na jakie orzecznictwo się spojrzy.
Wcześniej dominował pogląd na odrzucenie przy złej stawce VAT np.:
- KIO 588/12 - "niewłaściwe wskazanie kwoty VAT, jako czynnika cenotwórczego, przy sformułowaniu postanowień w SIWZ (...), zobowiązujące wykonawców do podania kwoty podatku VAT z uwzględnieniem stawki obowiązującej w dniu składania ofert, nie podlega poprawieniu na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 2 lub 3 ustawy i stanowi błąd w obliczeniu ceny oferty",
- Wyrok Zespołu Arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych z dnia 5 lipca 2005 r. sygn. akt UZP/ZO/0-1605/05, LEX nr 174610: W rozumieniu powyższego poprawki stawki VAT nie są poprawką omyłki rachunkowej, lecz stanowią zmianę części składowej ceny. Dlatego nie mogą podlegać poprawieniu w trybie art. 88 ustawy - Prawo zamówień publicznych,
- Wyrok Zespołu Arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych z dnia 19 lutego 2007 r. sygn. akt UZP/ZO/0-151/07: Błąd w obliczeniu ceny wynikający z wadliwej stawki podatku VAT należy bowiem do błędów, których nie da się poprawić.
Pośrednio zatem z orzeczeń tych wynika, że Zamawiający stawkę właściwą winien ustalić.
Analogicznie do powyższego wypowiada się SN.
Niemniej jednak w ostatnim czasie stanowisko doktryny i orzecznictwa się liberalizuje:
-Wyrok KIO z dnia 1 marca 2011 r. KIO 313/11: Na marginesie należy stwierdzić, że z treści art. 89 ust. 1 pkt 6 oraz innych przepisów ustawy, nie wynika żaden algorytm „obliczania" ceny z uwzględnieniem obowiązującej stawki podatku VAT i tym samym przepisy prawa same przez się nie ustanawiają normatywnego wzorca prawidłowości obliczania ceny, do którego można odnieść prawidłowość działań wykonawcy w tym zakresie (z konsekwencją odrzucenia jego oferty), (wyrok KIO z dnia 4 stycznia 2011 r. o sygn. akt KIO 2746/10),
- Wyrok KIO z dnia 18 czerwca 2010 r. KIO 1053/10: Zdaniem składu orzekającego Izby, przepis art. 89 ust. 1 pkt 6 ZamPublU stanowiąc o odrzucaniu ofert zawierających błędy w obliczaniu ceny, nie odnosi się do przypadku przyjęcia i zastosowania przez wykonawcę stawki podatku VAT w wysokości nieprawidłowej z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W ustawie ZamPublU brak jest jakiegokolwiek przepisu, który wprost w hipotezie przesłanki odrzucenia oferty odsyłałby do okoliczności zastosowania niewłaściwej stawki podatkowej. Przeciwny pogląd, dominujący zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie sądowym i arbitrażowym dotyczącym zamówień publicznych, opiera się na wykładni przepisu art. 89 ust. 1 pkt 6 ZamPublU prowadzącej do utożsamienia niezgodnego z prawem naliczenia podatku VAT przez płatnika tego podatku z pojęciem błędu w obliczeniu ceny.
Dalej, co do zasady zgadza się, że nie ma obowiązku żądania podania w ofercie stawki VAT, ale jeśli Zamawiający wpisał już taką rubrykę do SIWZ i formularza oferty to ma problem, który musi rozstrzygnąć.
Kwestia będzie nieco prostsza, jeśli Zamawiający w SIWZ i formularzu oferty podał właściwą stawkę VAT albo o VAT nie napisał nic i mówi tylko o cenie jako wartości brutto w rozumieniu ustawy o cenach. Jeśli natomiast zostawił rubrykę na podanie stawki zaczynają się powyższe problemy.
Osobiście na tle wątpliwości w orzecznictwie, jeśli Zamawiający nie podał w SIWZ jednoznacznie stawki VAT, a oczekuje jej podania przez Wykonawcę, a Wykonawca podaje stawkę wadliwą rozważyłbym wszystkie za i przeciw określonego działania w oparciu o stan danego postępowania (np. ilu oferentów, jakie różnice w cenach, jakie ryzyka związane z odrzuceniem lub brakiem odrzucenia tj. czy przetarg powyżej, czy poniżej progu unijnego), ale przede wszystkim przejrzał oferty pod kątem innych uchybień bo tutaj może zdarzyć się tak, że odpowiedź będzie niejednoznaczna i każde rozwiązanie będzie obarczone pewnym ryzykiem (mniejszym lub większym).