Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: Konsorcjum zamawiających ?

Termin "konsorcjum" jest faktycznie nieźle umocowany w ZP, natomiast te jego zapisy dotyczą wykonawców. Tymczasem w związku z modną ostatnio tematyką zakupów grupowych można uznać, że stanowią one przykład analogicznej "współorganizacji", tylko po przeciwnej stronie barykady. Przymierzamy się do uruchomienia takich usług ( http://www.multiaudyt.pl/?p1=94 ), ale mam pewne wątpliwości:

1. Czy w takim przypadku powinny obowiązywać zasady organizacji jak dla konsorcjum (wybór lidera, pełnomocnictwa itp.)?

2. Jeżeli zamawiający chcą wystąpić jako grupa zakupowa, to:

a/ czy wartość przedmiotu zamówienia (i rygory ZP z tym związane) powinna się w takim przypadku liczyć od wszystkich zamówień łącznie, czy dla każdej jednostki odrębnie?

b/ czy każdy powinien zamieszczać na swojej stronie www informacje odrębnie, czy wystarczy, jeśli każdy poda ogłoszenie o zamówieniu z linkiem wskazującym na stronę, na której znajdują się szczegółowe informacje, czyli SIWZ i załączniki?

c/ czy - jeżeli rozwiązanie powyżej uznacie za dopuszczalne - zamieszczanie na tej stronie odpowiedzi na zapytania wykonawców itp. uznacie za spełnienie wymogów PZP, czy każdy na swojej stronie powinien je samodzielnie publikować?

Aktualnie opracowujemy ankietę na temat tej usługi, którą chcielibyśmy przekazać do wypełnienia, w związku z tym kolejne wątpliwości:

3. Chcielibyśmy, aby osoba ankietowana mogła (jeśli zechce) pozostać anonimowa, co najwyżej z rozróżnieniem typu osoba od ZP/decydent - zależy nam na opiniach każdej ze stron. W jakiej formie w takim razie ją wdrożyć? Przecież przesłanie wypełnionego formularza faksem czy mailem identyfikuje osobę od razu. Czy z kolei - jako osoby potencjalnie mogące taką ankietę wypełniać - zamieszczenie ankiety na serwerach tego typu w internecie nie wydawałoby się Wam mało poważne? A może zupełnie niepotrzebnie obawiamy się chęci pozostawania przy jej wypełnianiu osobą anonimową?Krzysztof W. edytował(a) ten post dnia 13.07.11 o godzinie 10:05
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Konsorcjum zamawiających ?

Ad. 1.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy Pzp każdy Zamawiający może zlecić przygotowanie i przeprowadzenie zamówienia innemu podmiotowi - i ten podmiot przejmuje na siebie całą organizację postępowania. Czy nazwie się liderem, pośrednikiem czy inaczej nie ma znaczenia, pełnomocnictwa nie potrzeba, bo w tym momencie zlecenie (powiedzmy umowa zlecenia) określa co i jak ma wykonać podmiot, któremu zlecono przeprowadzenie postępowania.
Inną opcją jest art. 16 ust. 1 ustawy pzp, ale tutaj przynajmniej jeden podmiot musi być zamawiającym. Ostatecznie kilku zamawiających może wyznaczyć zgodnie z tym art. zamawiającego, który jest upoważniony do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia w ich imieniu i na ich rzecz, a ten zamawiający zgodne z art. 15 ust. 2 może wyznaczyć do realizacji postępowania Państwa. (o ile w upoważnieniu inni zamawiający na to zezwolą)

Ad. 2.
a) wartość szacunkowa dotyczy wartości zamówienia (całego zamówienia w danym postępowaniu, nie ma tu znaczenia dla ilu podmiotów świadczona będzie następnie usługa: przykład - Jednostka Wojskowa, Oddział Zaopatrywania, posiadający na zaopatrzeniu 100 instytucji - robiąc przetarg na materiały biurowe sumuje wartość materiałów jakie zamierza zakupić na rzecz wszystkich 100 instytucji) - więc ja bym sumował wartość zamówień w jedną wspólną wartość zamówienia
b) zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający zamieszcza ogłoszenie na "stronie internetowej", nie ma tu wskazania, że to ma być własna strona internetowa. Co więcej, jeżeli Zamawiający zlecił innemu podmiotowi realizację postępowania, to ten podmiot odpowiada za prawidłowe przeprowadzenie postępowanie i sam Zamawiający nic nie ma do roboty w tym zakresie.
c) j.w. (na stronie podmiotu, który odpowiada za realizację postępowania)

Ad. 3.
Nie mam zdania.
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: Konsorcjum zamawiających ?

Łukasz P.:
Dzięki, ale...
b) zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający zamieszcza ogłoszenie na "stronie internetowej", nie ma tu wskazania, że to ma być własna strona internetowa.
Art. 4a. 1. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość nie przekracza [...]
2. W przypadku zamówienia, o którym mowa w ust. 1, ogłoszenie o wszczęciu postępowania oraz o zawarciu umowy zamawiający zamieszcza na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych oraz na własnej stronie internetowej, a jeżeli takiej nie posiada...


Czyli ja interpretuję to tak (nie wiem tylko, na ile się ze mną zgodzicie): na własnej stronie zamawiającego powinno się znaleźć ogłoszenie o wszczęciu postępowania oraz informacja o stronie, na której znajduje się SIWZ i załączniki, a w przyszłości również ewentualne odpowiedzi dla wykonawców i ogłoszenie o wyniku postępowania. Po zakończeniu działań zamieszcza znów na swojej stronie ogłoszenie o udzieleniu zamówienia.Krzysztof W. edytował(a) ten post dnia 13.07.11 o godzinie 19:40
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Konsorcjum zamawiających ?

Tu pojawia się kwestia kogo określasz jako "Zamawiającego"?
Jeżeli jeden zamawiający lub kilku zamawiających zleca komuś przeprowadzenie postępowania tym samym "pozbywa się" wszelkich problemów i obowiązków związanych z prowadzeniem postępowaniem.
Np.: jeżeli Zamawiający X zleca przeprowadzenie postępowania Zamawiającemu Z, to cały "zakres czynności" związanych z postępowaniem (w tym wszystkie ogłoszenia) leży w gestii Zamawiającego Z.
Dlatego, moim zdaniem, po zleceniu innemu podmiotowi przeprowadzenie postępowania Zamawiający nie ma żadnych obowiązków wynikających z ustawy Pzp, ale obowiązki te przechodzą na ten "inny podmiot".
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: Konsorcjum zamawiających ?

Łukasz P.:
Tu pojawia się kwestia kogo określasz jako "Zamawiającego"?
Czyli rozumiem, że (skoro nie zachodzi przypadek opisany w art. 16 ust. 1) sugerujesz takie rozwiązanie, w którym zamawiający udzielają pełnomocnictwa do organizowania postępowania w ich imieniu. Wygląda to całkiem sensownie, zwłaszcza, że jest porównywalna z funkcją tzw. inwestora zastępczego (dobra charakterystyka jest tutaj - http://www.lexpress.pl/index.php?action=view_article&i...

Wprawdzie taka konstrukcja jest zwykle stosowana w budownictwie (choć nie ma ścisłej definicji), ale nie widzę przeciwwskazań do jej zastosowania przez analogię. Czyli (za innym źródłem - http://www.bzg.pl/baza-artykulow/507-organizacja-proce... :

* Inwestor zastępczy działa na rzecz, rachunek i w imieniu zamawiającego.
* Umowy o wykonanie prac i robót w fazie przedprojektowej, projektowej, budowlanej lub z dostawcami podpisuje zamawiający.
* Inwestor zastępczy jest pełnomocnikiem/ przedstawicielem zamawiającego z upoważnieniami określonymi w zawartej z zamawiającym umowie.
* Inwestor zastępczy ponosi wobec zamawiającego odpowiedzialność za wyrządzenie szkody będącej normalnym następstwem nienależytego wykonania obowiązków nałożonych na niego w zawartej z zamawiającym umowie, ocenianą w granicach starannego działania. Nie ponosi natomiast odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań dostawców, wykonawców, usługodawców, chyba że było ono wynikiem jego nienależytego działania.
* Zamawiający sam dysponuje środkami finansowymi nie przekazując ich inwestorowi zastępczemu.
* Inwestor zastępczy ma ograniczoną swobodę powierzania innym jednostkom wykonania czynności objętych umową zawartą z zamawiającym.


Rozumiem, że mielibyśmy w takim przypadku przejąć rolę "zamawiającego zastępczego". Wygląda to nieźle, bo wychodzi na to, że moglibyśmy ulżyć zamawiającemu nie tylko co do samej roboty do wykonania, ale i odpowiedzialności z tym związanej.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Konsorcjum zamawiających ?

Pozostaje tylko kwestia wyboru - podobnie jak wybór inwestora zastępczego, wybór Zamawiającego zastępczego (jeśli za pośrednictwo chce kasy) następuje w oparciu o Pzp. Pzdr. ML

Następna dyskusja:

konsorcjum w zamowieniach p...




Wyślij zaproszenie do