Temat: Gwaracja wadialna w formie kopii
Tomek Srokosz:
Ja skłaniam się do tego co napisał Piotr (....)
Marcin Ludziejewski:
Agata Kaczyńska:
Gwarancja ubezpieczeniowa jest złożona właściwie tylko wówczas kiedy jest złożona w oryginale. Ten dokument to prawie taki dokument jak weksel, nie daje się kopii bo to nonsens.
Jeżeli Wykonawca złożył kopię tzn. że nie złożył prawidłowo wadium do dnia składania ofert.
Takiego Wykonawcę należy wykluczyć z postępowania.
!!!A z czego to wynika??? Prawie robi wielką różnicę!!!
Szanowny Panie Tomaszu,
Szanowny Panie Marcinie,
Gwarancja (nie ważne, czy bankowa czy ubezpieczeniowa) z samej zasady jest wystawiana na rzecz Zamawiającego, zatem to do niego powinien trafić oryginał.
Dlaczego Wykonawca sobie zostawia oryginał de facto nie swojej gwarancji? Ja nie wiem, ale może Ty Marcinie mi to wyjaśnisz. Udzielanie gwarancji ubezpieczeniowej stanowi pisemną formę oświadczenia gwaranta skierowaną do Zamawiającego, a nie Wykonawcy!
Jednak nonsens nie jest podstawą wykluczenia,
zatem przejdę do analizy prawnej.
Biorąc pod uwagę to, co napisałam powyżej wiele regulaminów, gwarancji i umów jest pisanych uwzględniając w odpowiednich postanowieniach właśnie to, ze to Zamawiający ma oryginał gwarancji w swoich rękach dokonując takich zapisów jak m.in. że zmian w umowie można dokonywać, po wydaniu gwarancji, konieczność wydania gwarancji po zakończeniu itp.
Jeżeli Panowie dobrze zrozumieją to, co napisałam tj. IDEĘ gwarancji i jej zbliżona konstrukcja do weksla, zrozumieją nonsens przedstawiania kserokopii dokumentu za zgodność z oryginałem.
"Weryfikacja czy oferta została zabezpieczona wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej opierać się może wyłącznie na złożonych dokumentach (...) i rzeczywiście jedyną podstawą oceny, czy oferta wybranego wykonawcy została zabezpieczona wadium jest dokument gwarancji ubezpieczeniowej w oryginale." (Wyrok KIO 1457/11) Należy tutaj zaznaczyć, że w SIWZ było bardzo wyraźnie zaznaczenie, że gwarancja ma być wniesiona w oryginale, co nie zmienia faktu, że uzasadnienie sporządzone dla tego przypadku nie traci sensu i w innych przypadkach, cyt. "wymóg gwarancji ubezpieczeniowej w oryginale ma znaczenie dla zagwarantowania skutecznego wniesienia wadium, bowiem firmy ubezpieczeniowe mogą uwarunkować skorzystanie przez beneficjenta z uprawnień wynikających z gwarancji ubezpieczeniowej koniecznością przedstawienia oryginału gwarancji, czego na etapie przygotowania SIWZ nie sposób przewidzieć." (KIO 1457/11)
W tym miejscu pewnie niektórzy zarzucą mi manipulację, jednak proszę o jeszcze chwilkę cierpliwości.
Kiedy możemy mówić, że wadium jest wniesione prawidłowo?
Wtedy, gdy Zamawiający może dochodzić roszczeń z wadium i to bez udziału wykonawcy np. zatrzymanie wpłaconej gotówki, zwrócenie się bezpośrednio do gwaranta. Ponadto należy mieć na uwadze, że "Zamawiający nie może domniemywać, czy wadium wniesiono czy też nie - fakt wniesienia wadium musi być niewątpliwy i wynikać wprost z czynności wykonawcy, który składa ofertę" (KIO 150/12)
Jeżeli zgodzimy się z powyższym?
1. Jeżeli tak, to czy niewątpliwym jest wniesione wadium w formie kopii, kiedy wykonawca może podnosić nieprawdziwość tego dokumentu i skutecznie ingerować w realizację uprawnień Zamawiającego?
2. Jaką pewność ma Zamawiający, że Wykonawca nie może z gwarancji zrezygnować oddając oryginał gwarantowi?
3. Dlaczego oświadczenie gwaranta skierowane do Zamawiającego w postaci gwarancji jest poświadczane przez Wykonawcę? Czy to nie wpływa na bezpieczeństwo udzielonego wadium a w konsekwencji na prawidłowość jego wniesienia?
Znam orzecznictwo KIO i wiem, że są przypadki kiedy wyroki są korzystne dla Wykonawców tj. KIO uznał, że kopia poświadczona z oryginałem stanowi prawidłowe wniesienie wadium.
Jednak ja, jako cywilistka i interesująca się prawem zamówień publicznych nie podzielam tych stanowisk i uzasadnień. Kłócą się one z ideą i formą wystawianej gwarancji NA RZECZ ZAMAWIAJĄCEGO, a nie Wykonawcy.
Pozdrawiam
Aga
Agata Kaczyńska edytował(a) ten post dnia 24.08.12 o godzinie 17:16