Marek Pluciński

Marek Pluciński zamówienia publiczne

Temat: Grupa kapitałowa a zmowa cenowa

Bardzo proszę o podpowiedzi specjalistów.
Piszę jako ew. wykonawca.
Sytuacja w miarę prosta: przetarg na dostawy, są 4 oferty, najniższa i pośrednia od dwóch firm.
Najniższa oferta- spółka i współwłaścicielką pani X i jej mąż, pośrednia oferta to firma tej samej pani X.
Dodatkowo nawet obie te firmy mają ten sam adres.
(jest "oczywistą oczywistością", że to zmowa i jawne naruszenie zasad konkurencji - jak dla mnie. Wiadomo, że spółka z najniższą ofertą nie zechce np podpisać umowy).
Pytanie brzmi: jak to możliwe, ze takie bezczelności przechodzą?
Zamawiający stwierdził, że nic się nie dzieje i że poprosi o wyjaśnienia, ale zamówienie będzie raczej udzielone pani X, jest zgodne z prawem.
Jako wisienka na torcie dodatkowe info - państwo X dostarczali towar temuż zamawiającemu w ostatnim roku (umowa na rok, dostawy co miesiąc)..

konto usunięte

Temat: Grupa kapitałowa a zmowa cenowa

Jeżeli podpisali oświadczenie o grupie kapitałowej nie wykazując współzależności, to ja wykluczyłabym taką firmę z art. 24 ust 2 pkt 3 - złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik postępowania.
Małgorzata Pętela

Małgorzata Pętela Specjalista ds.
Prawa Zamówień
Publicznych

Temat: Grupa kapitałowa a zmowa cenowa

Jeżeli Pani X i jej mąż tworzą spółkę cywilną to według mnie jest to naruszenie przepisów ustawy.
Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego nie jest podmiotem praw i obowiązków odrębnych od wspólników, a jedynie wielostronnym stosunkiem zobowiązaniowym łączącym wspólników. W związku z tym wspólników spółki cywilnej należy traktować jak wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Udział tego
samego podmiotu w wielu ofertach składanych wraz z innymi podmiotami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia publicznego, tj. jako uczestnik konsorcjum i jako wspólnik spółki cywilnej lub jako samodzielnego podmiotu należy rozumieć jako złożenie dwóch ofert w tym samym postępowaniu. (to z orzeczenia sygn. akt: KIO 1542/12 z dnia 2 sierpnia 2012 r.).
Za równoznaczną ze złożeniem dwóch lub więcej oferty przez tego samego wykonawcę należy zatem uznać sytuację, w której ten sam podmiot występuje w dwóch lub więcej ofertach składanych wspólnie albo jest samodzielnym oferentem, a jednocześnie jest uczestnikiem oferty wspólnej. W takim przypadku zamawiajacy powinien odrzucić oferty jako niezgodne z przepisami ustawy (podstawa prawna odrzucenia: art. 89 ust 1 pkt 1 w zw. z art 82 ust. 1 ustawy.



Wyślij zaproszenie do