Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...
Jak słusznie wskazali Piotr, Konrad i Marcin - Pełnomocnictwo nie jest dokumentem na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Ponadto chciałabym dodać, że art. 25 ust. 1 mówi NIE TYLKO o dokumentach których Zamawiający żąda na postwierdzenie spełniania warunków udziału w potępowaniu. A zatem Zamawiający może zgodnie z art. 26 ust. 3 wezwać do uzupełnienia wszystkich dokumentów o których mowa w art. 25 ust. 1 a nie tylko tych na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Jak wskazuje jednak art. 26 ust. 3 uzupełnić można także pełnomocnictwo. Katalog dokumentów których Zamawiający może żądać od wykonawcy na potwierdzenie spełniania warunków udzialu w postępowaniu, oraz katalog dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z postępwoania o udzielenie zamówienia publicznego stanowi jak wszyscy wiemy Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów(...).
Pełnomocnictwo nie jest dokumentem ujętym w tym Rozporządzeniu - lecz jak wiemy podlega uzupełnieniu.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 i 2 Pzp wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamowienia publicznego ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu.
Zgodnie z K.C. Aby Pełnomocnik mógł skutecznie reprezentować kogoś np. Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia musi legitymować się Pełnomocnictwem do tej czynności. Z treści art. 99 § 1 k.c. bowiem wynika, iż jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Natomiast zgodnie z treścią art. 78 § 1 k.c. dla zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczającym jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Skoro, więc dla oferty jest wymagana forma szczególna, to składane pełnomocnictwo również powinno być udzielone w wymaganej dla oferty formie. Dlatego też pełnomocnictwo poza określoną treścią, a więc wymogiem złożenia oświadczenia woli, którego treścią jest upoważnienie określonego podmiotu do dokonania, w imieniu i ze skutkiem dla mocodawcy, określonej czynności prawnej, powinno zawierać własnoręczny podpis mocodawcy.
Powyższe oznacza, iż pełnomocnictwo do podpisania oferty powinno być złożone w formie oryginału lub kopii potwierdzonej notarialnie. Potwierdza to powszechnie przyjęta linia (wyrok SO w Warszawie z dnia 31 stycznia 2007 r., wyrok SO w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2007 r.), zgodnie, z którą, wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia powinni dołączyć do oferty oryginał pełnomocnictwa lub kopię poświadczoną notarialnie.
A zatem zgadzam się ze stwierdzeniem, że brak pełnomocnictwa skutkuje ODRZUCENIEM oferty z postępowania na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 8 jako oferty nieważnej na podstawie odrębnych przepisów.
Pozdrawiam:)
Iwona G. edytował(a) ten post dnia 24.06.10 o godzinie 15:04