Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Witam serdecznie,

Mam taki problem. W postępowaniu ofertę złozyło konsorcjum. Nie przedłozyło pełnomocnictwa dla podpisującego ofertę. Zostało wezwane do uzupełninia braku ale nie uzupełniło w terminie.

Jest to powód do wykluczenia czy odrzucenia. Jaka jest podstawa prawna.

Dzięki z góry. Pzdr
Katarzyna S.

Katarzyna S. Specjalista ds
zamówień publicznych

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

wykluczenie z atr. 24 ust. 2 pkt 4
z jednoczesnym odrzuceniem art. 24 ust. 4 i art. 89 ust. 1 pkt 5

konto usunięte

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

wykluczenie art. 24 ust 2 pkt 4 i dalej ust 4 - ofertę wykonawcy wykluczonego uznaje się za odrzuconą
Piotr Wiśniewski

Piotr Wiśniewski Szkoleniowiec, autor
publikacji, praktyk

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Nie zgadzam się z przedmówczyniami. Za brak pełnomonictwa wykonawca nie podlega wykluczeniu. Nie znajduję w art. 24 usatwy Pzp podstawy prawnej do wykluczenia go za to.

konto usunięte

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Jak powinieneś się zachować, gdy wykonawca nie uzupełnił wymaganego dokumentu?

W celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu wykonawca zobowiązany jest przedstawić wszystkie dokumenty i oświadczenia, których wymagałeś w ogłoszeniu lub siwz.
Jeśli żądasz uzupełnienia brakujących lub wadliwych dokumentów (oświadczeń lub pełnomocnictw), a wykonawca w określonym terminie nie dostarczył ich lub dostarczył je, ale w dalszym ciągu nie potwierdzają one spełnienia warunków udziału w postępowaniu, wówczas działając w oparciu o art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp, zobowiązany jesteś wykluczyć takiego wykonawcę z postępowania o zamówienie publiczne.

http://portalzp.pl
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Popieram Piotra - ja przynajmniej bym odrzucił, chyba na podstawie art. 89.1.8 Pzp w zw. z art. 104 Kc. Pzdr. ML
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Magdalena D.:
w dalszym ciągu nie potwierdzają one spełnienia warunków udziału w postępowaniu, wówczas działając w oparciu o art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp, zobowiązany jesteś wykluczyć takiego wykonawcę z postępowania o zamówienie publiczne.
Wszystko pięknie ale pełnomocnictwo nie potwierdza spełniania warunków, czyż nie?
Piotr Wiśniewski

Piotr Wiśniewski Szkoleniowiec, autor
publikacji, praktyk

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Oczywiście Marcinie, subtelna i czasem niedostrzegana różnica tkwi w tym, że pełnomocnictwo nie jest dokumentem potwierdzającym spełanianie warunków udziału w postępowaniu (choć zgodnie z art 26.3 podlega uzupełnieniu) i w art 24 Pzp nie znajdziemy podsatwy do wykluczenia z tego powodu. Podobnie ma się sprawa z potwierdzaniem spełniania przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Odrzucenie oferty - tak, wykluczenie wykoanwcy - nie.

konto usunięte

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Rozumiem, że pełnomocnictwo nie potwierdza spełnienia warunków.

(Człowiek całe życie się uczy)Magdalena D. edytował(a) ten post dnia 22.06.10 o godzinie 15:08
Konrad Majewski

Konrad Majewski Uniwersytet
Warszawski

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Odrzucenie na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 8 potwierdza orzeczenie KIO/UZP 298/09
Iwona G.

Iwona G. Główny specjalista w
Wydziale Zamówień
Publicznych

Temat: Brak pełnomocnictwa jest powodem do...

Jak słusznie wskazali Piotr, Konrad i Marcin - Pełnomocnictwo nie jest dokumentem na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Ponadto chciałabym dodać, że art. 25 ust. 1 mówi NIE TYLKO o dokumentach których Zamawiający żąda na postwierdzenie spełniania warunków udziału w potępowaniu. A zatem Zamawiający może zgodnie z art. 26 ust. 3 wezwać do uzupełnienia wszystkich dokumentów o których mowa w art. 25 ust. 1 a nie tylko tych na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Jak wskazuje jednak art. 26 ust. 3 uzupełnić można także pełnomocnictwo. Katalog dokumentów których Zamawiający może żądać od wykonawcy na potwierdzenie spełniania warunków udzialu w postępowaniu, oraz katalog dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z postępwoania o udzielenie zamówienia publicznego stanowi jak wszyscy wiemy Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów(...).
Pełnomocnictwo nie jest dokumentem ujętym w tym Rozporządzeniu - lecz jak wiemy podlega uzupełnieniu.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 i 2 Pzp wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamowienia publicznego ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu.
Zgodnie z K.C. Aby Pełnomocnik mógł skutecznie reprezentować kogoś np. Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia musi legitymować się Pełnomocnictwem do tej czynności. Z treści art. 99 § 1 k.c. bowiem wynika, iż jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Natomiast zgodnie z treścią art. 78 § 1 k.c. dla zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczającym jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Skoro, więc dla oferty jest wymagana forma szczególna, to składane pełnomocnictwo również powinno być udzielone w wymaganej dla oferty formie. Dlatego też pełnomocnictwo poza określoną treścią, a więc wymogiem złożenia oświadczenia woli, którego treścią jest upoważnienie określonego podmiotu do dokonania, w imieniu i ze skutkiem dla mocodawcy, określonej czynności prawnej, powinno zawierać własnoręczny podpis mocodawcy.
Powyższe oznacza, iż pełnomocnictwo do podpisania oferty powinno być złożone w formie oryginału lub kopii potwierdzonej notarialnie. Potwierdza to powszechnie przyjęta linia (wyrok SO w Warszawie z dnia 31 stycznia 2007 r., wyrok SO w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2007 r.), zgodnie, z którą, wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia powinni dołączyć do oferty oryginał pełnomocnictwa lub kopię poświadczoną notarialnie.

A zatem zgadzam się ze stwierdzeniem, że brak pełnomocnictwa skutkuje ODRZUCENIEM oferty z postępowania na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 8 jako oferty nieważnej na podstawie odrębnych przepisów.

Pozdrawiam:)Iwona G. edytował(a) ten post dnia 24.06.10 o godzinie 15:04

Następna dyskusja:

brak pełnomocnictwa




Wyślij zaproszenie do