Filip Gaczorek

Filip Gaczorek Prezes Zarządu,
Kierownik Robót
Sanitarnych

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Witam,

Proszę o pomoc w odzyskaniu wadium.
Zamawiający wymagał:
"Dokumenty potwierdzające niepodleganie wykluczeniu na postawie art. 24 ust. 1 ustawy Prawo
zamówień publicznych:
aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca
nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie,
odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji
właściwego organu – wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania
ofert;
d) aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy
Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem
składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane
prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości
wykonania decyzji właściwego organu – wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem
terminu składania ofert."


Startowała do przetargu Spółka Cywilna (dwóch wspólników). Przedstawiliśmy jak zwykle dokumenty o niezaleganiu przez obu wspólników. Natomiast Zamawiający zażądał zaświadczeń wystawionych na spółkę. Nie posiadamy takich zaświadczeń. Co odpisać Zamawiającemu na wezwanie, aby nie utracić wadium?

Bardzo dziękuję za radę.

z poważaniem
Filip GaczorekFilip Gaczorek edytował(a) ten post dnia 25.02.12 o godzinie 20:52
Małgorzata Pętela

Małgorzata Pętela Specjalista ds.
Prawa Zamówień
Publicznych

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Witam
Można napisać do zamawiającego pismo uzasadniające brak dokumentu. Poniżej przedstawiam orzecznictwo na Waszą korzyść.
Spółka cywilna jest stosunkiem prawno - zobowiązaniowym (działającym na podstawie kodeksu cywilnego), którego istotą jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego (art. 860 Kodeksu cywilnego). Wspólnikami spółki cywilnej mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz handlowe spółki osobowe. Z treści przepisu art. 23 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych wynika, że w sytuacji złożenia oferty przez spółkę cywilną należy postępować tak jak z wykonawcami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia. A zatem wspólnicy spółki są wykonawcami wobec których zamawiający żąda określonego rodzaju dokumentów.
Można powołać się na orzecznictwo w tym zakresie (ale zaznaczam że istnieją również orzeczenia odmiennie interpretujące problem).

Wyrok z 1 sierpnia 2008 r. KIO/UZP 737/08 „…W świetle kodeksu cywilnego spółka cywilna jest stosunkiem umownym, uczestnikami obrotu gospodarczego są wspólnicy - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To właśnie oni są przedsiębiorcami, a nie spółka, która nie istnieje jako podmiot. Mówienie o "spółce cywilnej" jest pewnym uproszczeniem (jak w treści niniejszego uzasadnienia); są to wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia.
Równocześnie nie można zaprzeczyć, że prawo podatkowe przyznaje spółce cywilnej pewną podmiotowość, w celu powiększenia kręgu podmiotów zdolnych do uiszczania pewnych podatków. Jednak nie ma podstaw, aby stosowanie przepisów prawa podatkowego (czy prawa pracy) rozszerzać, i traktować spółkę cywilną jako podmiot również na gruncie ustawy prawo zamówień publicznych..."

Podobnie Wyrok z 15 lutego 2008 r (KIO UZP 106/08) ”… Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa. Podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej. To wspólnicy nie spółka, prowadzą przedsiębiorstwo, które podlega rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej. Wspólnicy występują na wszystkich dokumentach handlowych w obrocie gospodarczym, podając nazwę, określenie „s.c.” oraz swoje imiona i nazwiska. Natomiast w ewidencji działalności gospodarczej występują wspólnicy odrębnie z własną działalnością w ewidencji działalności gospodarczej. Nazwa spółki cywilnej nie jest więc nazwą tożsamą – jak błędnie wywodzi Odwołujący – z nazwą działalności prowadzonej przez poszczególnych wspólników spółki cywilnej. W przedmiotowym postępowaniu Wykonawca przedłożył umowę spółki cywilnej o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorcy Sławomira Szulawy „HYDROSERVICE Przedsiębiorstwo Robót technicznych” oraz z dnia 17 września 2007r. o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorcy Stanisława Kamińskiego „HYDROSERVICE Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych. Zaświadczenia te są aktualne, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a więc zgodne z wymogami SIWZ oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawców, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2006r., Nr 87, poz. 605). Nadto należy dodać, iż w przypadku spółki cywilnej brak jest konieczności zgłaszania umowy spółki i jej zmian do organu rejestrowego, gdyż przepisy nie nakładają obowiązku rejestracji umowy spółki cywilnej w określonym rejestrze bądź też ewidencji działalności gospodarczej. Tak więc umowa spółki cywilnej przedłożona przez Wykonawcę jest umową ważną. Zarzut braku zaświadczenia z Urzędu Skarbowego wystawionego na spółkę nie znajduje uzasadnienia. Wspólnicy spółki cywilnej rozliczają się bowiem indywidualnie i stosowne zaświadczenia zostały przez nich załączone do złożonej oferty.

I jeszcze jedno- orzeczenie z dnia 29 stycznia 2010 r. sygn. akt: KIO/UZP 1789/09 „… BRAK KONSEKWENCJI USTAWODAWCY w stosunku do określenia bytu prawnego spółki cywilnej nie
może rodzić negatywnych skutków prawnych dla przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Na tej podstawie, Izba uznała, iż wystarczającym dla potwierdzenia nie zalegania z podatkami wykonawcy, było zaświadczenie załączone do oferty…” Tutaj należy bezwzgędnie zaznaczyć iż zatrzymanie wadium może nastąpić tylko w sytuacji gdy brak uzupełnienia będzie wynikał wyłącznie z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (wina wykonawcy).

Zaznaczam że istnieje pogląd odmienny i z tym należy się niestety liczyć.
Odmienna interpretacja: „…Krajowa Izba Odwoławcza w przytoczonym wyroku oparła się na orzeczeniu wydanym przez NSA z dnia 28 września 2005 r. sygn. akt: I FSK 412/02, w którym wskazano, że "na gruncie podatku od towarów i usług podmiotowość prawno- podatkową przyznaje się spółce osobowej jako organizacji wspólników, a nie samym wspólnikom, tym samym wszelkie obowiązki i uprawnienia podatników wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym odnoszą się do tych spółek, a nie bezpośrednio do ich wspólników…” .

pozdrawiam
Filip Gaczorek

Filip Gaczorek Prezes Zarządu,
Kierownik Robót
Sanitarnych

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Jeżeli napisze pismo wyjaśniające do zamawiającego iż wystąpiłem przed rozpoczęciem przetargu do urzędu aby wydał mi zaświadczenie a zaświadczenie do dnia dzisiejszego do nas nie dotarło to to nie wystarczy? Wina osoby trzeciej.
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Filip Gaczorek:
Jeżeli napisze pismo wyjaśniające do zamawiającego iż wystąpiłem przed rozpoczęciem przetargu do urzędu aby wydał mi zaświadczenie a zaświadczenie do dnia dzisiejszego do nas nie dotarło to to nie wystarczy? Wina osoby trzeciej.

A to zależy kiedy wystąpiliście do urzędu i jaki był termin składania ofert.
Jeżeli np.: termin składania ofert był 40+ dni od dnia wszczęcia postępowania, a Wykonawca, wystąpił do urzędu po zaświadczenie na tydzień przed upływem składania ofert, to raczej wina Wykonawcy, że zwlekał tak długo.
Ale jeżeli termin składania był 7 dni od dnia ogłoszenia, to zdecydowanie Wykonawca miał prawo nie uzyskać dokumentu w terminie, gdyż urzędy nie zawsze tak szybko są w stanie wydać wymagany/potrzebny dokument.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem spółka cywilna składa zaświadczenia z US dla wspólników i spółki (VAT) oraz ZUS dla wspólników a jeśli spółka zatrudnia pracowników (spółka jest pracodawcą - nie wspólnicy), to zaświadczenie na wspólników i spółkę. Jeśli nie zatrudnia to ZUS tylko na wspólników. Pzdr. ML
Małgorzata Pętela

Małgorzata Pętela Specjalista ds.
Prawa Zamówień
Publicznych

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Filip Gaczorek:
Jeżeli napisze pismo wyjaśniające do zamawiającego iż wystąpiłem przed rozpoczęciem przetargu do urzędu aby wydał mi zaświadczenie a zaświadczenie do dnia dzisiejszego do nas nie dotarło to to nie wystarczy? Wina osoby trzeciej.

Jeżeli dokument został już wydany - tylko jest błędny (wystawiony/ poświadczający brak zaległości po dacie otwarcia ofert) można go przedłożyć zamawiającemu. Wtedy zostaniecie co prawda wykluczeni z postępowania ale wadium zostanie zwrócone.

(wyrok KIO z 26 stycznia 2010 r., sygn. akt KIO/UZP 1749 /09: Przepis art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych ma charakter restrykcyjny, określa bowiem sankcją wobec wykonawcy w postaci zatrzymania wadium. Ten charakter omawianej normy prawnej nie pozwala na wykładnią rozszerzającą przesłanek zatrzymania wadium. Z uwagi na powyższe, stosując wykładnią językową, przesłankę zatrzymania wadium stanowi jedynie nie złożenie wymaganych dokumentów. Złożenie dokumentów, które nie potwierdzają spełniania warunków udziału w postępowaniu lub zawierają blady nie wyczerpuje zatem ustawowej przesłanki zatrzymania wadium wraz z odsetkami na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych).
Orzecznictwo jest w tym zakresie dość bogate.
Filip Gaczorek

Filip Gaczorek Prezes Zarządu,
Kierownik Robót
Sanitarnych

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Dziękuję za wyjaśnienia.

Zaświadczenie z ZUS udało mi się załatwić.
Natomiast zaświadczenie z Urzędu Skarbowego mam o treści "nie ujawniono zaległości na dzień 13.02.2012 r.", data wystawienia 27.02.2012 r.; Natomiast złożenie ofert było dnia 15.02.2012 r..

Jak teraz zachowa się Zamawiający?
Uzna moje zaświadczenia? Czy mnie wykluczy? Co z wadium?
Piotr Z.

Piotr Z. Zarządzanie
sprzedażą B2B

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

jest OK. Liczy data opisująca stan faktyczny a nie data wystawiania.
Filip Gaczorek

Filip Gaczorek Prezes Zarządu,
Kierownik Robót
Sanitarnych

Temat: Brak dokumentu o niezaleganie w podatkach.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Praca do napisania- brak we...




Wyślij zaproszenie do