Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Błędny termin wadium

Jeśli Wykonawca wraz z ofertą składa wadium w formie gwarancji, w której określony termin jest krótszy niż wymagany w SIWZ (krótszy niż termin związania ofertą) - to czy wykluczam wykonawcę na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2) czy odrzucam na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ?

konto usunięte

Temat: Błędny termin wadium

Na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4. Pzp

Komentarz do art.45 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U.07.223.1655), [w:] M. Stachowiak, J. Jerzykowski, W. Dzierżanowski, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LEX, 2007, wyd. III.

Wadium powinno być wniesione na cały okres związania ofertą - przedstawienie gwarancji lub poręczenia na okres krótszy niż wskazany przez zamawiającego termin związania ofertą będzie skutkował wykluczeniem z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 Pzp
Tomek Srokosz

Tomek Srokosz Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Błędny termin wadium

Może ten wyrok KIO z dnia 15 kwietnia 2010 r. KIO/UZP 492/10
się przyda:

,,Podnoszona przez odwołującego argumentacja, iż jego oferta była w sposób ciągły zabezpieczona jest bezpodstawna, albowiem żaden przepis ustawy Prawo zamówień publicznych nie dawał podstaw odwołującemu do przyjęcia, iż może on w każdej chwili, w przypadku wniesienia wadium, na krótszy okres niż termin zawiązania ofertą, uzupełnić wadium na dalszy okres. Istotą wadium jest to, by zabezpieczała ona interesy zamawiającego do dnia zawarcia umowy w przypadku wygrania przetargu w terminie ważności oferty. Przepisy Pzp bezwzględnie wymagają, aby oferta była zabezpieczona wadium przez cały okres związania ofertą. Udział w postępowaniu wykonawców, których oferty nie są zabezpieczone wadium przez cały okres związania ofertą jest niezgodny z ustawą Pzp. Z uwagi na szczegółowe uregulowanie instytucji wadium w przepisach Pzp w ocenie Izby nie będą tu miały zastosowania przepisy kc. Z tych względów Izba w całości podzieliła stanowisko zamawiającego, iż odwołujący podlegał wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, ponadto Izba nie stwierdziła naruszenia przez zamawiającego przepisów wskazanych w odwołaniu. W związku z powyższym Izba orzekła jak w sentencji"

Ale zastanawia mnie podstawa art. 24 ust. 2 pkt 4 a nie 2 bo przecież wadium nie jest dokumentem potwierdzającym warunki udziału w postępowaniu. Więc czy nie racjonalnym by było przyjęcie, że wniesienie wadium na okres krótszy nie jest skutecznym wniesieniem wadium a w zw. z tym należy zastosować art. 24 ust.2 pkt 2. Komentarze i wyroki zdają się mówić coś innego.Tomek Srokosz edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 14:35

konto usunięte

Temat: Błędny termin wadium

O rety, mój błąd. Chodzi oczywiście o dyspozycję art.24 ust.2 pkt 2 ustawy PZP czyli,że z postępowania wyklucza się wykonawcę który nie wniósł wadium do upływu terminu składania ofert...itd.
Przed nowelizacją był to art.24 ust 2 pkt 4.

Następna dyskusja:

Czy termin zwrotu wadium mo...




Wyślij zaproszenie do