Temat: art 93
Ależ nie. Tu postępowanie nie podlega unieważnieniu. Oczywiscie ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, bo art 94 ustep 3 mówi tylko o tym że możesz wybrać następnego, a nie ma przepisu co robic jak następnego nie ma.
Mimo to uważam, że przyczyny unieważnienia wskazane w art 93 są katalogiem zamkniętym. Możesz jedynie stwierdzić protokołem iz wykonawca uchylił sie od zawarcia umowy i rozpocząć nowe postępowanie, albo skorzystać z tego, że
masz roszczenie o zawarcie umowy wobec wybranego wykonawcy (art. 70 ze znaczkiem 2 § 3 k.c.). Co do zasady od decyzji zamawiającego będzie zależało jedynie, czy będzie się on domagać zawarcia umowy od wykonawcy, którego oferta została wybrana, czy też skorzysta z uprawnienia do wyboru kolejnej najkorzystniejszej oferty. Skoro nie ma kolejnych ofert, mozesz żądać sądowo zawarcia umowy.
Patrz też KIO 279/2011 wyrok KIO 2011-02-21
LEX nr 772882
1. Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza przysługuje roszczenie o zawarcie umowy.
2. Wszystkie warunki wymagania i okoliczności, które stanowią istotne dla wykonawców informacje, mające znaczenie dla złożenia oferty, winny zostać z góry podane w postanowieniach ogłoszenia oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wykonawca nie jest zobowiązany domniemywać, iż istnieją jeszcze inne warunki, o których zamawiający nie powiadomił uczestników przetargu. Podstawą decyzji wykonawcy do zgłoszenia uczestnictwa w przetargu jest bowiem treść ogłoszenia oraz postanowienia SIWZ.
3. Postępowanie winno być tak przeprowadzone aby po wyborze najkorzystniejszej oferty, bez zwłoki możliwe było zawarcie umowy, która nie byłaby nieważna z mocy prawa ani też nie podlegałby unieważnieniu.
W mojej ocenie wyrok ten działa w obie strony