Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Sposoby doskonalenia się dorosłych

Dla mnie istotnym z grupy argumentów, że warto planować w swoich szkolenia i warsztatach różnego rodzaju symulacje menedżerskie, jest pewien określony zbiór technik zdobywania nowych kompetencji przez osoby będące wiele lat po maturze. Inaczej, jest to technikę nabywania nowych kompetencji poprzez mechanizmy percepcji informacji pożądaną przez daną jednostkę. David Kolb w swoim obrazie cyklu uczenia się opisał podstawowe sposoby uczenia się: zdywersyfikowany, asymilacyjny, konwergencyjny, akomodacyjny. W oparciu o te style Adam McFord oraz John Honey 28 lat temu wymyślili formularz ankietowy, który pozwala na samodzielne zbadanie własnego strategii uczenia się. Znajdziesz go w portalu firmy szkoleniowej: Mądre Symulacje Szkoleniowe Dla Trenerów
Twórcy kwestionariusza jeszcze w innych materiałach wskazują na pewne role, jakie przybierają członkowie grupy na warsztatach dydaktycznych:
Archetypista, który preferuje nowatorskie sytuacje. Bywa ożywiony i gadatliwy, odczuwa pragnienie niekończącego się doskonalenia, jest optymistycznie usposobiony i lubiący innych ludzi. Bez zastanowienia coś zrobi, dopiero potem myśli. Uwielbia wszystko sam doświadczyć - czy na pewno dane zjawisko istnieje.
Diagnostyk – można go nazwać też: obserwator. Diagnozuje w sposób metodyczny wszelkie możliwe warianty wykorzystując tylko najlepsze z nich. Tego typu uczestnicy szkoleń nie potrafią działać w skomplikowanych warunkach, wszystkie swoje wybory i działania chcą przetestować na osobności.
Wielbiciel teorii – dla mnie jest to ponad wszystko ”dziwak” żyjący we własnej głowie. Jego pytania bywają nadwyraz uporządkowane, a działania nazbyt nieefektywne, aczkolwiek efektowne. W miarę sprawnie rozumie uogólnienia, sam najczęściej przekształca wszystko na chronologiczne modele.
Umiejętność rozpoznawania wyżej wymienionych sposobów uczenia się jest bardzo użyteczna w czasie przygotowania warsztatów. Ułatwia osobie prowadzącej szkolenie zaprojektować agendę szkolenia odpowiednią do ról odgrywanych przez ludzi biorących udział w szkoleniu. Jestem przekonany, że proces edukowania dorosłych to także wiedza z zakresu psychologii społecznej, nie tylko metod budowania drabiny kwalifikacji.
Zygmunt Jaskóła
Redaktor tej notatki jest absolwentem kierunku geografii Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z dziedziny mediacji rodzinnych. Posiada certyfikat Coacha Wizerunku Osobistego JPX. Buduje swoją karierę w Sandomierzu. Od czterech sezonów koordynuje warsztaty i projektuje badania odnoszące się do efektywności osobistej w sektorze „AGD RTV”.

SŁOWA KLUCZOWE:
Symulacje Integracyjne
Szkolenia menedżerskie
Gry planszowe
Mentoring
Gry dla przemysłu
Kierowanie
Kursy trenerskie
Podręczniki dla asesorów AC/DC