Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Porozumiewanie się to cecha zgranego zespołu

W dzisiejszym wpisie zamierzam pokazać mój ulubiony wskaźnik dobrze zbudowanego zbioru pracowników w firmie. Uważam, że jest to otwarta procedura komunikacyjna. Skoncentrujemy się dziś na miejscu rozpowszechnianiu wiedzy w tym procesie. Naukowcy twierdzą, że na wymianę informacji z pozostałymi członkami grupy, w której jesteśmy przeznaczamy ponad 90% naszej aktywności. W tym trzydzieści pięć procent stanowi mówienie, a dwie trzecie słuchanie. Komunikowanie się jest tak samo istotne w dziale w przedsiębiorstwie, jak i w zupełnie odmiennych grupach, dla przykładu pomiędzy członkami rodziny, w orkiestrze, w drużynie piłkarskiej. Dodatkowe opisy takich sytuacji możesz przeczytać w internecie: Zamknięte Szkolenia Team Building
Zupełnie abstrahując od miejsca w organizacji oraz zawodu, porozumienie się okazuje się dominującą czynnością w pracy. Delegujemy zadania, snujemy plany, słuchamy skargi klientów, wskazujemy, czego chcemy od naszego pracownika i uzgadniamy strategiczne zamierzenia ze współpracownikami. Czasami jest tak, że stopień natężenia komunikacji jest niezwykle nieuporządkowany. Wtedy nasi partnerzy biznesowi muszą polegać tylko na wyuczonej wiedzy lub usłyszanych plotkach.
Dla zwykłego człowieka komunikacja to na pierwszym miejscu ustna wymiana informacji. Ale to objaw zbytniego uproszczenia tego zjawiska. Mowa wykorzystuje język, aczkolwiek jest to jedynie szczególny kanał komunikowania się. Jest to komunikacja ustna. Warto jeszcze dodać, iż wyłącznie gatunek ludzki ma kompetencję porozumiewania się za pomocą języka.
W badaniach nad językiem określono inne metody komunikacji międzyludzkiej, jednak napiszę na ten temat w innym wpisie, który zostanie opublikowany 16 kwietnia.
Na tą chwilę to tyle haerowych inspiracji.
Opracowanie: Grzegorz Domański
I DODATKOWO JAK ZAWSZE ODROBINA INTERESUJĄCYCH ANALIZ ODNOŚNIE INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Najchętniej zamawiana forma aktywności : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najwyżej wycenione w ankietach po wyjeździe zadania – oceny uczestników: scenariusze muzyczne
- Przeciętna liczebność grupy szkoleniowej: dwadzieścia uczestników.
- Preferowane dni tygodnia na zajęcia: końcówka tygodnia.
- Najczęściej zamawiana destynacja: Kraków

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od kilku lat wykonujemy zlecenia w branży imprez firmowych pod marką Training Projects.
Jesteśmy świadomi, że pozytywnie odebrane szkolenie lub wyjazd to także sympatyczny obiekt szkoleniowy. Na sprawdzonej i stale weryfiowanej liście mamy ponad sto przepięknych lokalizacji górskich, mazurskich, nadmorskich, w środkowej Polsce i innych. Rekomendujemy sprawdzone imprezy integracyjne jak również team building.Najczęściej działamy w Karkonoszach, w środkowej Polsce a także na Mazurach. Cenimy lokalizacje daleko od głównych dróg . W słoneczne dni pracujemy w plenerze, a jeżeli aura nie sprzyja – w salach konferencyjnych.