Dorota
Owczarska
konsultant, Training
Projects
Temat: Dobre praktyki opracowywania symulacji biznesowych
Układanie gier dydaktycznych do projektu szkoleniowego bywa niezwykle trudne oraz bazuje na sporych zasobach odpowiednich kompetencji. Całe życie chcemy się zajmować przyjemnościami, śmiać i doświadczać oryginalnych zjawisk. Gry menedżerskie to naukę przez zabawę. Gry i symulacje można stosować w dużych wydarzeniach edukacyjnych razem z prezentacją w PP i warsztatem.W tym poście pokażę reguły zaprojektowania dobrej fabuły biznesowej. Każdy projekt rozwojowy wzbogaci się o niezastąpiony blok merytoryczny. Wszyscy opowiadają o tym, że trudno jest napisać strukturę takiej gry szkoleniowej. Symulacja biznesowa powinna mieć pewne etapy. Przypomniało mi się o nich, wtedy gdy wszedłem na taki poradnik: Zespołowe Gry Menedżerskie
Wtedy gdy 2 miesiące temu planowałem sesje szkoleniowe używając symulację biznesową, postanowiłem opracować książkę w tym zakresie. Niżej prezentuję zestaw dobrych praktyk z tematu wymyślania gier szkoleniowych.
Zupełnie na początku zastanów się, jaki zakres merytoryczny musi być omówiony w ramach symulacji dydaktycznej. Istnieją tematy, które uważam za bardzo intrygujące: metody menedżerskie, rozwijanie talentów, łańcuchy logistyczne, zarządzanie produkcją, gospodarowanie kapitałem ludzkim.
Następnie idź do marketu dla dzieci i przypomnij sobie gry z epoki wczesnego dzieciństwa. W centrum dla dzieci koniecznie rozważ to, aby zakupić: Lego, układanki, misie, modele pojazdów oraz inne drobne gadżety dla dzieci. Wymienione wyżej zabawki będą przydatne do opracowania harmonogramu symulacji szkoleniowej.
Potem opracuj reguły symulacji biznesowej. Zapisz ją na dużym flipcharcie używając kolorów oraz skonsultuj z rodziną. Pierwsi uczestnicy powiedzą ci, jak zrobić poprawki.
Trzeba też w grze szkoleniowej umieścić nieprzewidziane zwroty akcji, bonusy czy też efekty specjalne.
W następnym poście na blogu przedstawię skrót fabuły symulacji szkoleniowej.
Marcin Olbrychski
Redaktor tej notatki jest absolwentem wydziału farmakologii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego i studiów podyplomowych z dziedziny rachunkowości. Posiada tytuł Eksperta Rozwoju Osobistego OLF. Mieszka w Chorzowie. Od siedmiu lat szkoli i opracowuje badania odnoszące się do motywowania w branży „turystyka i rekreacja”.
TEMATY BOGA:
Gry Sprzedażowe
Warsztaty interpersonalne
Gry tworzone na miarę
Zarządzanie
Lean games
Negocjacje
Kursy trenerskie
Narzędzia Instrukcje dla coachów