Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Dobre instrukcje symulacji biznesowej

Gry decyzyjne oraz case study dla menedżerów powinni zostać wyposażone w zapisane zasady dla uczestników. Trenerzy piszą w swoich poradnikach, jak trudno jest napisać dobrą historię do symulacji dla menedżerów. Wymagane bywa duże doświadczenie oraz umiejętność analitycznego myślenia.
Dobrze napisane instrukcje do gry muszą być sformułowane prostym językiem i łatwe do zapamiętania. Poniżej prezentuję przypadek dobrze sformułowanych zestawów reguł gier menedżerskich. Początek ma taki: celem uczestników będzie zmontowanie drogowego przejazdu, po którym na drugą stronę rzeki przeprawi się ciężarówka z ładunkiem. Dowiedziałem się tego, gdy znalazłem tenże serwis internetowy: Gry Menedżerskie - Ranking
Niżej dalsze przedstawienie poprawnie napisanego zestawu reguł do symulacji biznesowej:
1. Przeprawę można konstruować tylko z przyniesionego przez prowadzącego budulca.
2. Most nie może wykorzystywać dostępnych stałych przedmiotów (na przykład tablicy, drzwi i tak dalej). Budowla nie może być także podwieszony albo podtrzymywany od góry np. linką albo członka grupy. Ma stać całkiem bez dodatkowej pomocy na podłodze.
3. Samochód ma zostać przewieziony poprzez popychanie. W momencie przejeżdżania przez most musi przesuwać się wszystkimi kołami po budowli.
4. Samochód będzie przetransportowany po jezdni w taki sposób, aby zawsze był co najmniej 30 cm nad ziemią.
5. Zabawkowy TIR musi być przetransportowany po jezdni przez dokładnie jedną osobę w grupie szkoleniowej. Przejazd zaczyna się od postawienia zabawkowego TIRa przed znakiem postawionym przez prowadzącego. Transport kończy się po przejechaniu znaku STOP. Następnie samochód powinien jeszcze stać bez pomocy graczy na moście kolejne dwadzieścia sekund.
6. Gdy struktura mostu będzie zmieniona, jednakże samochód będzie przemieszczany na moście tak, aby w każdym momencie przejazdu znajdował się min. 50 centymetrów nad ziemią, zabawa jest ukończona pomyślnie.
W innym poście na tym blogu pokażę zbiór zasad innej gry decyzyjnej.
Karol Patrycki
Twórca tego wpisu jest absolwentem kierunku politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i studiów podyplomowych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Posiada tytuł Instruktora Konkurencyjności TRT. Prowadzi firmę szkoleniową w Wrocławiu. Od dwudziestu sezonów wykłada i pisze gry dotykające tematyki zarządzania projektami w sektorze „medycyna i zdrowie”.

NAJWAŻNIEJSZE TEMATY BLOGA:
Gry Zespołowe
Treningi dla pracowników
Gry planszowe
Lider i menedżer
Gry produkcyjne
Rozwiązywanie konfliktów
Certyfikacja trenerów
Licencje dla asesorów AC/DC