konto usunięte

Temat: CZY ZYSKI z zastosowania technologii LED mogą osięgnąć...

Oferta technologii LED dedykowana jest głównie do firm, zakładów produkcyjnych, przedsiębiorców, przemysłu, jednostek administracji państwowej, samorządowej, galerii handlowych, hurtowni jak i wszelkich podmiotów zużywających znaczne ilości energii elektrycznej.

Jako analityk zajmujący się korzyściami płynącymi z zastosowania nowej technologii oraz osoba współpracująca z biznesem w tym zakresie z szacunkiem i uznaniem muszę stwierdzić, że TAK zyski z zastosowania oświetlenia LED potrafią w niektórych przypadkach sięgnąć 95 % oszczędności zużywanej dotychczas energii elektrycznej przeznaczonej do oświetlenia a inwestycja zwraca się z reguły w okresie 12 - 18 miesięcy.

Wpływa na to kilka elementów - po pierwsze odpowiedniki oświetlenia ledowego emitują identyczną ilość oświetlenia przy zużyciu znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej. Dla przykładu tradycyjna żarówka 100W zastępowana jest ledową o mocy 18 W, pomiar oświetlenia czy też ilości światła obydwu żarówek wyrażony na aparaturze pomiarowej w Lumenach jest identyczny. Ponadto żywotność żarówki led wynosi 50 000 godzin świetlnych, czyli przy standardowej eksploatacji to okres około 20 lat.

W przypadku świetlówek oszczędność sięga 60% - 75%. Przykładowo świetlówkę o mocy 36 W zastępujemy świetlówką LED o mocy 18W, więc oszczędność wynosi już 50 % należy jednak pamiętać, że tradycyjne świetlówki posiadają aparaty zapłonowe podgrzewające gaz, efektem, czego jest dodatkowy pobór 20% mocy tejże świetlówki. Czyli tradycyjna świetlówka o mocy 36W zużywa około 46W energii elektrycznej tą wartość zastępujemy 18W odpowiednikiem LED a to już 60% oszczędności.
Większość z nas wie, że teflon jest szkodliwy i patelni teflonowej nie należy skrobać widelcem, podobne przekonanie a raczej powszechny pogląd dotyczy tradycyjnych świetlówek, nie należy ich często gasić i włączać, ponieważ zwiększa się zużycie energii potrzebnej do ponownego rozgrzania gazu a ich żywotność się skraca dlatego też z reguły świecą bez przerwy. Z tego też powodu, ale i w wyniku powolnego ogrzewania się gazu i powolnego rozświetlania świetlówki tradycyjnej nie stosuje się przy nich automatyki czasowej czy fotokomórek uruchamiających oświetlenie na ruch. W przypadku zastosowania świetlówek LED czy też oświetlenia halowego LED taki problem nie występuje światło włącza się natychmiast pełną mocą a częste uruchamianie i gaszenie nie wpływa na żywotność oświetlenia.

Powyższy przykład pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, że zastosowanie automatyki w halach korytarzach i innych miejsca naszych obiektów pozwoli na znaczne oszczędności energii elektrycznej i właśnie w tym przypadku oszczędności mogą wynieść 95%.

Należy w tym miejscu, również przypomnieć o istnieniu Normy PN-EN12464-1, która określa wymagania ilościowe i jakościowe oświetlenia pomieszczeń i stanowisk pracy i wobec której według PIP (Państwowej Inspekcji Pracy) niewłaściwy poziom oświetlenia jest elementem szkodliwym.

Mając na względzie przytoczoną normę uważam, że warto przeprowadzić AUDYT oświetlenia w swojej firmie. Osobiście współpracuje z firmami wykonującymi GRATIS projekt energetyczny/ oświetleniowy przedsiębiorstwa według Normy PN-EN12464-1. Ponadto w oparciu o technologię LED jednocześnie szacowane są koszty i zyski wynikające z zastosowania oświetlenia LED. Oczywiście powyższe firmy dysponują pełnym asortymentem produktów oświetlenia ledowego i oferują je do sprzedażny.

Mam nadzieję, że zainteresowałem Państwa, choć trochę tematyką.

Kolejny artykuł poświecę wartości dodanej, jaką dla naszego Biznesu wnosi technologia LED
oraz.
NORMIE oświetleniowej PN-EN12464-1 - jakie wymagania dla stanowiska pracy.

Przedstawię również kalkulację zysków i okres zwrotu inwestycji.

Autor
Michał Cieślak.
leddeal@inyrtia.pl

http://www.goldenline.pl/forum/3098966/czy-zyski-z-zas...