Arkadiusz Mariusz
S.
Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu
Temat: Obniżenie taksy notarialnej
Gazeta Prawna pisze:Za dziesięć dni zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra sprawiedli- wości obniżające o połowę wysokość taksy notarialnej. Poniżej publikujemy przykłady konkretnych wyliczeń i odpowiedzi na najczęściej powtarzane pytania czytelników.
Zmienione rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 27 września 2007 r. zmieniające przepisy o maksymalnych stawkach notarialnych, obniżyło wysokość maksymalnej taksy notarialnej pobieranej w przypadku obrotu nieruchomościami w przedziale wartości od 60 tys. zł do jednego miliona złotych. Chodzi tu o wszystkie kategorie spraw związanych z przeniesieniem własności nieruchomości. Nowa stawka będzie wynosiła 1010 złotych + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Przed nowelizacją było to 0,5 proc. od tej nadwyżki. Podpisując akt notarialny, należy także pamiętać o jeszcze jednej żelaznej zasadzie: rozporządzenie ministra sprawiedliwości wprowadza stawki maksymalne, które klienci biur notarialnych mogą negocjować. Do wyliczonych opłat zainteresowani muszą jeszcze doliczyć podatek VAT.
Przeniesienie własności lokalu
Czy niższa taksa będzie obowiązywała przy sprzedaży zawieranej na podstawie umowy zobowiązującej do wybudowania budynku i przeniesienia własności powstałych w ten sposób lokali?
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. nr 80 poz. 903 ze zm.) odrębna własność lokalu może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę. Do ważności takiej umowy niezbędne jest, aby strona podejmująca się budowy była właścicielem gruntu, na którym dom ma być wzniesiony, oraz aby uzyskała pozwolenie na budowę, a roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i o przeniesienie tego prawa zostało ujawnione w księdze wieczystej. Przy sporządzeniu takiej umowy zapłacimy połowę wyliczonej taksy.
Sprzedaż mieszkania
Ile wyniosą opłaty notarialne przy umowie sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego?
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 2 ustawy o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku. W przypadku tego typu nieruchomości zapłacimy połowę obowiązującej taksy notarialnej.
PRZYKŁAD
- Nabywając mieszkanie na rynku wtórnym, na przykład w bloku wybudowanym w 1960 roku na warszawskiej Saskiej Kępie, o wartości 400 tys. złotych, obecnie za sporządzenie aktu notarialnego zapłacimy 2710 złotych, zaś po wejściu w życie rozporządzenia - 1185 złotych.
- Kupując segment w Łodzi o wartości 750 tys. złotych, obecnie jeszcze zapłacimy u notariusza 4460 złotych, zaś za dziesięć dni - 1885 złotych.
Działki budowlane
Jak wysoką opłatę notarialną zapłacę przy umowie sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną?
Przez działkę budowlaną art. 2 pkt 12 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 z późn. zm.) rozumie nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych. Chodzi więc o działkę, na której można wybudować dom mieszkalny. Notariusz za taki akt policzy o połowę mniej.
PRZYKŁAD
Nabywając działkę budowlaną pod Wrocławiem o wartości 900 tys. złotych, obecnie zapłacimy u rejenta 5210 złotych, po wejściu w życie rozporządzenia - 2185 złotych.Arkadiusz Mariusz Stoliński edytował(a) ten post dnia 18.10.07 o godzinie 19:48