Anna Pieczyk początkująca
Temat: Poradnictwo żywieniowe.
Witam serdecznie!Zwracam się do Was z pytaniem, na które istnieje w sieci wiele rozbieżnych odpowiedzi.
Kto może założyć i prowadzić punkt poradnictwa żywieniowego?
(UWAGA - nie mam na myśli dietetyka - ten termin jest zastrzeżony dla ludzi po odpowiednich studiach i nie o to tutaj pytam.)
W szkole prowadzącej kursy dietetyczne (nie na dietetyka ale dietetyczne właśnie) powiedzieli, że wydają zaświadczenie na druku MEN i TYLKO z nim mogę założyć taką działalność, bo "potwierdza moje kwalifikacje zawodowe".
W innej szkole powiedzieli, że założyć mogę bez kursu, ale żeby udzielać porad, muszę zatrudnić kogoś z uprawnieniami, na przykład dietetyka albo osobę, która ukończyła ich kurs.
Na jednym z for napisali, że "dietetykiem" nie mogę się nazywać bez odpowiedniego wykształcenia (co oczywiste), ale firmę założyć i porad udzielać może każdy, tak jak każdy może otworzyć punkt ksero i nie musi w tym celu studiować papiernictwa i poligrafii.
No więc jak to w końcu jest?
Wypełniając wniosek CEIDG-1 mogę wskazać PKD 2007 nr 56.29.Z (pozostała usługowa działalność gastronomiczna) i nie widzę nigdzie, by było to obłożone jakimiś obostrzeniami - nie będę się nazywać ani lekarzem, ani dentystą, psychologiem, radcą prawnym etc. Chcę tylko udzielać porad żywieniowych. Mam doświadczenie i wiedzę. Widzę tu podobieństwo np. do fotografów, którzy wykonują działalność usługową, choć większość nie posiada kierunkowego wykształcenia wyższego.
Wydaje mi się, że mogę założyć i prowadzić taką działalność (o ile nie nazwę się dietetyczką) ale wolałabym mieć pewność niż później odpowiadać za nieznajomość jakiegoś przepisu.
W szkołach, oferujących kursy, nie potrafili mi powiedzieć, co konkretnie daje taki druk i dlaczego muszę (?) go mieć, by założyć działalność gospodarczą.
Wdzięczna będę za każdą odpowiedź.