konto usunięte

Temat: Kłopotliwe w BTE w NSFIZ

Cześć,
zastanawiam się jak sobie radzicie z windykacją sekurytyzowanych wierzytelności bankowych, w których prowadzone było postępowanie egz. na podstawie tyt. wyk. wydanego na BTE.
Otóż:
"Wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego powoduje sytuację analogiczną do tej, którą co do przerwania biegu przedawnienia wywołuje wniesienie pozwu o zapłatę. Tak samo jak pozew bankowy, tytuł egzekucyjny stanowi uregulowaną prawem formę zgłoszenia powództwa. Brak w tym przypadku organu sądowego jest konsekwencją programowego ominięcia drogi sądowego postępowania rozpoznawczego. Na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności może być prowadzona egzekucja tylko na rzecz banku, a nie na rzecz innej osoby. Niedopuszczalne jest nadanie na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. klauzuli wykonalności na rzecz niebędącego bankiem nabywcy wierzytelności objętej bankowym tytułem egzekucyjnym, także po zaopatrzeniu go w sądową klauzulę wykonalności.
Wyrażono pogląd, że wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego nie przerywa biegu przedawnienia roszczeń ujętych w takim tytule, nie jest bowiem czynnością przedsięwziętą przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju. Nie należy także utożsamiać z uznaniem roszczenia oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji, o którym mowa w art. 97 pr. bank., nawet gdy oświadczenie to zostało złożone przez dłużnika znacznie później po dniu powstania zobowiązania z tytułu czynności bankowej dokonanej przez dłużnika bezpośrednio z bankiem.
Postępowanie klauzulowe ma jedynie na celu sprawdzenie formalnych przesłanek nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, a nie jego merytoryczne badanie. Nadając klauzulę wykonalności, sąd stwierdza, że wystawiony przez bank tytuł nadaje się do realizacji w drodze egzekucji. Badanie prowadzone przez sąd nie tylko następuje w zakresie istnienia przesłanek wymienionych w kodeksie postępowania cywilnego, ale również obejmuje sprawdzenie, czy dokument przedłożony przez bank spełnia wynikające z przepisów prawa bankowego przesłanki ważności i skuteczności bankowego tytułu egzekucyjnego, a ponadto inne wymogi, które dotyczą każdego tytułu egzekucyjnego.
Ograniczony jest zakres sądowej kontroli bankowych tytułów egzekucyjnych dokonywanej w postępowaniu klauzulowym, ponieważ sąd nie może eliminować wszystkich wadliwości tych tytułów. Uznano, że nadając bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności, sąd powinien co do zasady ograniczyć się do zbadania treści trzech dokumentów: wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, tytułu egzekucyjnego oraz oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji. Sąd nie powinien natomiast w postępowaniu klauzulowym żądać tekstu umowy, z której bank - wystawca bankowego tytułu egzekucyjnego wywodzi roszczenie kwalifikujące się do dochodzenia w sposób uproszczony. Niedopuszczalne jest również żądanie przez sąd, aby bank udokumentował określone postanowienia umowy łączącej go z dłużnikiem, przeciwko któremu został wystawiony bankowy tytuł egzekucyjny. Ustalenie bowiem, czy dochodzona przez bank należność rzeczywiście istnieje i czy została wskazana w bankowym tytule egzekucyjnym we właściwej wysokości, wykracza poza zakres kognicji sądu przy nadawaniu klauzuli wykonalności. Sąd w postępowaniu klauzulowym nie jest również powołany do oceny ważności postanowień umowy zawartej przez bank z jego klientem."
Zatem... jeżeli jeżeli wierzytelność jest stwierdzona BTE to NSFIZ nie przysługuje uprawnienie korzystania z jego dobrodziejstw (przysługuje natomiast syndykom upadłych banków - uchwała SN z 28 lutego 2002 r). Ażeby dochodzić sekurytyzowanej wierzytelności NSFIZ musi wystąpić na drogę sądową o wydanie tytułu egzekucyjnego, tradycyjną droga. Jednakże w tym przypadku w związku z biegnącym terminem przedawnienia musi liczyć się z ryzykiem podniesienia zarzutu przedawnienia i upadku postępowania. Pomimo tego, że już postępowanie egzekucyjne (a więc postępowanie przed organem uprawnionym, które w świetle KC powinno przerywać bieg przedawnienia), było już prowadzone.
Zmieniał się trochę struktura BTE po ostatnich wyrokach, podobno ustawodawca pracuje nad jakimś rozwiązaniem, które ma być zgodne z ustawą zasadniczą. Ktoś z Was zna jakieś szczegóły?
Jak prowadzicie postępowania w sprawach sekurytyzowanych w których: a) trwa postępowanie egzekucyjne, b) postepowanie egzekucyjne zostało umorzone? Słyszałem skądinąd, że jeżeli postępowanie jest w trakcie NSFIZ ma możliwość przepisać klauzulę wykonalności na siebie, bez konieczności uzyskiwania kolejnego tytułu egzekucyjnego, a niektórym komornikom wystarczy samo oświadczenie banku o przeniesieniu wierzytelności na inny podmiot oraz wskazanie tego podmiotu, co byłoby bardzo dziwną praktyką lol.
Robert R.

Robert R. Prywatny detektyw;
trener windykacji,
doktorant n.
prawnych.

Temat: Kłopotliwe w BTE w NSFIZ

Prowadzę wiele takich spraw - co potrzebujesz wiedzieć?

SN wypowiedziałó się, że nie jest mozliwe uzyskanie klauzuli na nabywcę w przypadku BTE. Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.11.13 o godzinie 10:20

Następna dyskusja:

Zakres BTE przeciwko kilku ...




Wyślij zaproszenie do