Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Nomadic, Fixed or Mobile?

Chciałbym się dowiedzieć jak prognozujecie rozwój tej technologii. Wszyscy oczekują cały czas na standard mobilny, jednak niewiele osób wie że drastycznie skróci on zasięg technologii. Urządzenia kliencie nie będą posiadać tak silnych anten jak te obecne, no i będzie bezwględnie wymagane przenikanie sygnału przez mury. To wszystko wymusi inną architekturę w planowaniu i budowie stacji bazowych.
Sam z niecierpliwością czekam na certyfikowany "e", jednak uważam że obecny układ istniejący dzisiaj nie zniknie. Jest jeszcze duża ilość miejsc szczególnie na przedmieściach i na wioskach gdzie szerokopasmowy Internet to marzenie. W takich właśnie miejscach widzę przyszłość standardu 802.16d. Biorąc pod uwagę, że dużą część pasma 3,5GHz posiadają obecni regionalni ISPs (moje domniemania, bo tak naprawde nikt poza UKE tego nie wie) to w momencie gdy spadną ceny sprzętu, wymienią oni pewnie cudowne 802.11 na 802.16 i tam WiMAX zostanie wykorzystany jako statyczne medium do przesyłania syganału do gospodarstw domowych, firm i instytucji.

Za mobilnością natomiast poza gęsto rozstawionymi stacjami, idzie silne zaplecze informatyczne (nie tylko ludzie, ale głównie sprzęt) do obsługi tego typu sieci. Więc po primo, jeżeli mobliny WiMAX to tylko w większych miastach, gdzie taki model biznesowy będzie się opłacał, oraz na wybudowanie tego typu sieci pozwolą sobie tylko operatorzy z silnym zapleczem finansowym.

Większość czeka na mobilność nie ze względu na broadband w kieszeni, ale na VoIPa w PDA. Na drodze może powstać jeszcze jeden problem, wszystko będzie kolorowe, o ile UKE nie zblokuje 3,5 przed wykorzystaniem ich do usług głosowych. Tego typu sytaucja panuje w Korei Południowej gdzie działa WiBRO (cos co SAMSUNG nazywa mobilnym WIMAXem) jednak rzad zakazał prowadzenia za pomocą tego typu technologii transmisji głosu w czasie rzeczywistym, a więc VoIP odpada. Jedyne co można tam robić to biegać z PDA po mieście i korzystać z innych usług, ale nie głosu.

Ciekaw jestem co sądzicie o takiej przyszłości?

konto usunięte

Temat: Nomadic, Fixed or Mobile?

Ja również zgadzam się z tezą że mobilność WiMax ma małe szanse. Notabene jeżeli nie powstanie ogólnopolska sieć telefoniczna WiMax to w samych miastach sobie nie poradzi - np. w Warszawie będzie już konkurować z 4 sieciami UMTS/HSDPA (właśnie testuję P4 i nieźle śmiga, Ery blueconnect też jest na poziomie).

Nomadyczność to spory plus ale np. w sieci TP neostradę też coraz łatwiej przenieść. Oczywiście nie jest to porównywalne 1 do 1 ale jednak oba rozwiązania będą ze sobą konkurować.

Mnie zastanawia najbardziej fakt że w WiMax Forum na początku uczestniczyła Nokia a następnie wycofała się z prac. Widać mobilność WiMax to wcale nie taka żyła złota - ale to tylko moje przypuszczenia. W końcu taki potenat jak Nokia nie mógłby tak łatwo zrezygnować z technologii która ma świetlaną przyszłość - ale może się mylę.

No i kwestia regulacji - chyba rzeczywiście jedna z najważniejszych. Czy UKE dopuści możliwość rozmów VoIP w mobilnym WiMax? Tu akurat obstawiam że w Polsce w tym temacie nie powinno być problemów.


Mateusz Aleksander Górecki edytował(a) ten post dnia 18.01.07 o godzinie 11:43

konto usunięte

Temat: Nomadic, Fixed or Mobile?

Nie chcę się tutaj wypowiadać w gdzie i w jakim zakresie wykorzystywany będzie WiMAX, gdyż możliwych scenariuszy jest kilka i tak naprawdę każdy z nich jest jednakowo prawdopodobny.
Chciałbym natomiast napisać na temat przewidywanych kierunków rozwoju urządzeń.

Autentykacja terminala to sprawa bardziej zarządzania niż sprzętu, choć nieodzowne jest jej wsparcie na poziomie warstwy MAC, dlatego też nomadyczność oraz dostęp stały mogą być świadczone w oparciu o MAC standardu 802.16d z wykorzystaniem PHY OFDMA. Taka konfiguracja zapewnia parametry łącza fizycznego wystarczające dla nomadyczności. Jest jednak jedno "ale": Wszystkie "małe", w sensie poboru mocy i gabarytów, urządzenia prezentowane przez producentów, pracują w standardzie "e". Dlatego, do pewnego stopnia, to dostępność terminali podyktuje jakie usługi będą mogły być świadczone.

Zaryzykuję stwierdzenie, iż w pewnym momencie rynek stacji bazowych przybierze następujący kształt:

- Urządzenia oparte SoC "w krzemie", zapewniające dostęp stały w ramach standardu 802.16d w oparciu o PHY OFDM/OFDMA, odpowiadać będą obecnym urządzeniom 802.11a.

- Urządzenia 802.16d&e obsługujące PHY OFDM/sOFDMA, oparte na układach DSP, z możliwością upgrade'u oprogramowania do dowolnej przyszłej wersji standardu.

Pozostaje kwestia terminali abonenckich. Na pewno ich ceny spadną, ale na ich spadek do poziomu urządzeń WiFi będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Być może to ceny terminali 802.16e spadną szybciej, gdyż liczba elementów i poziom skomplikowania konstrukcji dla dostawców OEM, jest znacząco mniejsza. Choć z drugiej strony ograniczona moc i przepustowość ograniczy ich zastosowanie.

Oczywiście to tylko moje przypuszczenia, ale patrząc na nowości na tym rynku, w tym kierunku wszystko zmierza.

Podstawową przeszkodą stojącą na drodze wdrożeniu usług mobilnych z wykorzystaniem 802.16e, poza wspominanym przez Mateusza problemem z regulacją kwestii mobilnego VoIP'a, jest brak dostępności pasma odpowiedniego do świadczenia takich usług. 3.5GHz to pasmo stanowczo zbyt wysokie by mówić o mobilności. By zapewnić odpowiednią propagację sygnału konieczna byłaby budowa sieci w paśmie maksymalnie 2.5GHz, a to pasmo jest w tej chwili niedostępne w Polsce, choć chodzą słuchy że coś ma się zdarzyć w tym zakresie.


Piotr C. edytował(a) ten post dnia 18.01.07 o godzinie 18:25
Krzysztof K.

Krzysztof K. kierownik, branża
IT, Intel

Temat: Nomadic, Fixed or Mobile?

Minął rok. Temat ciągle jest gorący. Co sądzicie teraz o szansach mobilnego WiMAX-a?

Kilka rzeczy się zmieniło.
ITU-T włączyła 802.16 do swoich standardów.
W pierwszej połowie tego roku pojawią się w sprzedaży laptopy z wbudowanym modułem MiniCard 'EchoPeak' od Intela (funkcjonalność klienta WiFi + WiMAX 16e). Z góry przepraszam za reklamę ;)
http://www.intel.com/technology/wimax/products.htm
W USA, pomimo pewnych perturbacji, zdaje się, że operatorzy właśnie budują ogólnokrajowe sieci WiMAX.

Jaka jest sytuacja w Polsce? Nie wiem...

Następna dyskusja:

FCT - Fixed Cellular Terminal




Wyślij zaproszenie do