Maria
S.
Civis totius
mundi...
Temat: Konferencja "Stanisław Wyspiański w labiryncie świata,...
Twórczości literackiej i artystycznej Stanisława Wyspiańskiego poświęcona jest czterodniowa konferencja naukowa "Stanisław Wyspiański w labiryncie świata, myśli i sztuki", która w środę rozpoczęła się w Krakowie.To jedno z wydarzeń Festiwalu Wyspiański 2007 zorganizowanego w 100. rocznicę śmierci artysty.
Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny Festiwalu Wyspiański 2007, dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Jacek Popiel sesja naukowa ma ukazać wielostronność twórczość Wyspiańskiego. Do soboty specjaliści nie tylko z Polski mówić będą o dziełach literackich Wyspiańskiego, teatralnych inscenizacjach jego dramatów, o malarstwie i sztuce witrażowej i o odwołaniach do jego twórczości m.in. u Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego.
"Geniuszu Wyspiańskiego nie da się zamknąć w jakichś ustalonych formułach. To, co mnie najbardziej fascynuje, że jest to swoisty splot przeciwieństw. Przeciwieństw najlepiej widocznych w relacji tradycja-współczesność. Tradycja jest niezbędna, ale od razu zakłada konieczność buntu. Wyspiański ma w sobie najpełniejsza z możliwych form niezgody na to, aby cokolwiek ograniczało prawdziwego artystę" - mówił PAP prof. Popiel.
Zdaniem prof. Franciszka Ziejki Wyspiański to artysta, który odstawał od swojego pokolenia, miał odwagę mówić sobie współczesnym wiele gorzkich słów, artysta fenomen i jednocześnie zagadka. "To człowiek, którego myśmy wciąż chyba nie rozpoznali" - uważa prof. Ziejka. "Można go czytać jako pisarza i myśliciela przełomu XIX i XX w., ale kiedy sięga się po jego dzieła dzisiaj, to właściwie znajduję, że jest to człowiek bardzo współczesny. Można by nieustająco cytować fragmenty z 'Wyzwolenia', 'Kazimierza Wielkiego', czy 'Daniela' i okaże się, że to teksty, które dzisiaj mogą przemawiać do ludzi".
Zdaniem prof. Ziejki na twórczość Wyspiańskiego wpływ miała choroba i świadomość nieuchronnej śmierci. "Prawdopodobnie to sprawiło, że zwielokrotnił swoje moce twórcze. Wiedział, że nadejdzie moment, w którym nie będzie mógł się wypowiedzieć pędzlem i piórem" - mówił Ziejka.
Organizatorami konferencji naukowej są: Wydział Polonistyki UJ, Polska Akademia Umiejętności i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. W czwartek obrady toczyć się będą w auli PAU, w piątek w ASP, a w sobotę ponownie na UJ.
Stanisław Wyspiański zmarł mając zaledwie 38 lat. Został pochowany w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce. 28 listopada w 100-lecie śmierci artysty w kościele oo. paulinów odprawiona zostanie msza św., a wieczorem w Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się galowy spektakl quot;Zaduszki-Wyspiański", którego scenariusz powstał na podstawie listów, utworów poetyckich, wspomnień i inspiracji dramatami Wyspiańskiego.
W ramach Festiwalu Wyspiański 2007, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe w listopadzie i grudniu zaplanowano m.in. warsztaty dla młodych twórców europejskiego teatru poświecone interpretacji dzieł Wyspiańskiego, w Muzeum Narodowym wystawę "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny" oraz ekspozycję pamiątek z pogrzebu artysty zatytułowaną "Sami złożycie stos". (PAP)