Dariusz Sobala

Dariusz Sobala Black House sp. z
o.o.

Temat: Działanie funkcji pola dodatkowe - pole wyliczane i...

Witam

wersja programu 7.80.6

Szukałem możliwości wyświetlenia dodatkowych danych na liście artykułów oraz liście pozycji zamówienia. Zdefiniowałem pola dodatkowe „pole wyliczane i zwracane przez funkcję SQL” W definicji pól nie zaznaczam opcji „Brak możliwości edycji na formularzu”

Po konfiguracji kolumn, aby pole było widoczne na liście wartość nie jest brana z funkcji lecz z tabeli, czy tak ma być ?

Edytując artykuł, formularz „Pola dodatkowe” pokazuje wartość wyliczoną z funkcji, jednak nie mogę edytować, co jest niezgodne z brakiem ustawienia „Brak możliwości edycji na formularzu”. Rozumiem, że to wynik z funkcji i edycja jest dziwna, ale dalej wartość ta i tak zapisywana jest w odpowiednie pole1..10 tabeli, więc dlaczego nie jest do edycji ?

Idąc dalej pomimo braku możliwości edycji mam możliwość kasowania pola zarówno przyciskiem przy polu jak i wybierając opcję „Czyść pola” co jest już niekonsekwencją.

Dalej, przy edycji dowolnego innego pola wartość zwrócona przez funkcję nadpisze pole w tabeli niezależnie od ustawienia „Brak możliwości edycji na formularzu” a więc w konsekwencji zmieni się wartość wyświetlana na liście.

Przy zmianie nazwy pola, zmianie zezwolenia na edycję, dodaniu lub edycji nawet innego pola informacja o konfiguracji wyświetlenia oraz położeniu pól dodatkowych na liście zerują się

Czy tylko ja mam odczucie, że panuje tu delikatny chaos ?
Adam Polech

Adam Polech Główny Architekt
Oprogramowania,
Asseco Business
Solution...

Temat: Działanie funkcji pola dodatkowe - pole wyliczane i...

Skoro dotarł Pan do definicji pola dodatkowego jako funkcji sql to tematy programistyczne nie są Panu obce. Funkcja zwraca wartość i tyle. Nie ma pojęcia modyfikacji wartości zwracanej. Funkcja uruchamia się automatycznie na formularzu i zwraca wartość do pola.
W liści nie uruchamiamy jej tylko pokazujemy pola z tabeli tylko i wyłącznie ze względów wydajnościowych. Co by było gdyby ktoś zdefiniował 10 pol dodatkowych jako funkcje i wszystkie pola dodatkowe pokazał na liście dokumentów których jest np. 100 tys.?
Dariusz Sobala

Dariusz Sobala Black House sp. z
o.o.

Temat: Działanie funkcji pola dodatkowe - pole wyliczane i...

Witam ponownie

Funkcjonalności takie jak funkcje dodatkowe, gniazda, tabele dodatkowe, pozwalają dopasować program do indywidualnych potrzeb, co jest niezmiernie istotne przy tak szerokim polu zastosowań.

Zgadzam się, że „modyfikacja wartości zwracanej” jest nienaturalna, jednak na co zwróciłem uwagę, kasowanie pola przed zapisem jest możliwe i wartość ta nadpisuje pole przy modyfikacji dowolnego innego pomimo istnienia dla pól tego typu opcji „Brak możliwości edycji na formularzu „

W przypadku możliwości wyboru, czy wartość ma nadpisać pole można by tą funkcjonalność użyć np. do podpowiedzi, sugerowania wartości.

Rozumiem, względy wydajnościowe, choć w pierwszej chwili bardzo spodobała mi się wizja możliwości wyświetlenia wartości z funkcji na liście :) 

Pozwolę sobie zaproponować rozwiązanie, które kiedyś wykonałem dla innego programu. W najprostszej wersji: edycja zapytania pobierającego dane do przeglądania. Zapytanie musiałoby zwrócić pola niezbędne do pracy browsera: id_artykulu, zaznaczenie, semafor... Reszta, byłaby inwencją wdrożeniowca, użytkownika.
Lista musiałaby odpowiednio formatować pola w zależności od ich typu (string, decimal, bool itd..)

Jeśli do edycji zapytania pozwolić skorzystać, ze zmiennych np.: id_uzytkownika powstanie dość mocne narzędzie. Korzystając ze zmiennych „zapytanie browsera” mogłoby być różne, w zależności od kontekstu wywołania, tj. inne pola w przypadku przeglądania produktów, inne podczas dodawania pozycji do zamówienia.

Myślę, że coś podobnego dobrze korelowało by np. z tabelami dodatkowymi i zapewniłoby możliwość wyświetlenia rzeczy, które są w danym przypadku najpotrzebniejsze.

Przykłady:
- użytkownik „Jan Grafik” wyświetlając listę produktów miałby informację o dacie wprowadzenia produktu, informację czy produkt posiada zdjęcie, czy jest dodany do wyświetlania w sklepie internetowym
- użytkownik „Jan Magazyn” miałby info o lokalizacji towaru na magazynie jego rotowalności i np. lokalizacji kartonów z nadwyżkami
- użytkownik „Magda Logistyka” widziałaby: stan, termin planowanej dostawy, okres na ile dni starczy towaru itd

Mam nadzieję, że nie przesadziłem :) Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do