Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: Zmiana danych nabywcy a nota korygująca – I SA/Po 15/13
Wczoraj WSA w Poznaniu wydał wyrok, w którym podzielił stanowisko DIS, że notą korygującą nie można zmienić wszystkich danych nabywcy. Inaczej mówiąc, nie można skutecznie skorygować notą korygującą faktury, która zawierała – jako dane nabywcy – dane innego podmiotu, niż rzeczywisty nabywca. Chodzi oczywiście o sytuację, gdy A sprzedaje faktycznie na rzecz B, jednak dostarcza mu fakturę, która zawiera dane C. B wystawia notę korygującą, którą poprawia dane nabywcy w ten sposób, że wskazuje swoje dane.To temat chyba odwieczny, konsekwentnie (acz z wyjątkami) wałkowany przez organy, ze trzeba jednak wystawiać fakturę korygującą.
Moim zdaniem wyrok nie jest prawidłowy.
Skoro przepisy rozporządzenia wskazują, że notą korygującą można skorygować wszystkie dane, jedynie poza pozycjami wyraźnie wskazanymi, to przecież korekta poszczególnych pozycji faktury dotyczących: nazwy, NIP, adresu itd. jest niczym innym jak właśnie korektą danych wiążących się z nabywcą, która nie wyczerpuje negatywnych przesłanek wystawienia noty.
Inaczej dojdziemy do wniosków contra legem, że jednak pewne dane nie mogą być zmienione notą. Bo jeżeli mam np. błąd w NIP (czyli inny NIP, bo nawet czeski błąd w numerze jest podaniem innego numeru), to może być nota. Jak mam błąd w adresie (czyli inny adres w tym adres nieistniejący), to może być nota. Jak mam błąd w nazwie, to …???
No właśnie, jaki błąd w nazwie może być skorygowany notą? Czy tylko taki błąd, który nie wpływa na identyfikację nabywcy (np. zamiast PPH Jan Kowalski, wskażemy tylko Jan Kowalski, albo w „Kowalski” zrobimy literówkę)?
Czy też pomyłka polegająca na wskazaniu jako nabywcy innego podmiotu, nawet przy prawidłowych pozostałych danych (w tym NIPu), wyklucza skuteczną korektę takiej pomyłki notą?
Jeżeli wyklucza, to by oznaczało, że jest jeszcze niewymieniona w rozporządzeniu jako wyjątek pozycja faktury, dotycząca nazwy nabywcy, co jest niczym innym niż wykładnią contra legem.
Jeżeli nie wyklucza, to - zakładając prawidłowość tezy WSA - tylko przy założeniu, że da się zidentyfikować nabywcę za pomocą pozostałych danych. Oczywiście za pomocą samego adresu taka identyfikacja jest w zasadzie niemożliwa. Wiec może wystarczy tylko sam prawidłowy NIP. Ale to by oznaczało, że dla korekty notą konieczne jest przynajmniej wskazanie:
a) albo prawidłowego NIP
b) albo prawidłowej nazwy.
I znowu jak dla mnie docieramy do przesłanek negatywnych wystawienia noty, których nie ma w przepisie.