Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

Fragment wyjaśnienia MF (ze stron MF)

Informacja ws. opodatkowania podatkiem VAT świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej 2011.06.01 10:39

(...) Oznacza to, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, bądź jego brak, w przypadku usług prawnych świadczonych nieodpłatnie (pro bono) przez prawników (kancelarie prawnicze) na rzecz osób potrzebujących porady prawnej, jest każdorazowo uzależnione od oceny występujących w danej sprawie okoliczności faktycznych. Jeżeli celem prowadzonych nieodpłatnie działań jest budowanie pozytywnego wizerunku kancelarii, co w efekcie prowadzi do pozyskania nowych klientów, a działania te znajdują odzwierciedlenie np. w podejmowanych przez podatnika akcjach informacyjnych, należy uznać, iż czynności te mieszczą się w celu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej , w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji włączenie się w działalność pro bono celem uzyskania z tego tytułu korzyści dla kancelarii odsuwa w świetle przepisów o podatku od towarów i usług na dalszy plan analizę korzyści, które w ramach tego działania odnosi podmiot uzyskujący nieodpłatną poradę prawną. (...)

Zaznaczony fragment wydaje mi się dość istotny.
Mam wprawdzie wątpliwości, czy jest do końca zgodne z celem regulacji, ale zapewne (być może) taka wykładnia powinna się ukształtować.
Inna sprawa, że każde działanie nieodpłatne można wykorzystać "pijarowsko", co oznaczałoby brak opodatkowania (chyba, że wykaże się nadużycie).Adam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 04.06.11 o godzinie 18:12
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

No i się zacznie z koszulka z logo czy bez. MF naciągnęło się w związku z nagonką prasową i wychodzi jak zawsze. Cel ustawodawcy.... ozostawiam domysłom, a prawnikom należałoby zwrócić uwagę właśnie na element informujący "kto" udziela darmowych porad. Jednak czy to nie krok do zakazanej reklamy? Nasuwa się jeszcze pytanie: Czy adwokat działający w ramach zespołu poinformuje, że porad udziela pan/pani X, powoduje, że budowany jest wizerunek kancelarii. Nie wspomnę już o spółkach itp. Wydaje się celowym używanie nazw spółek i zespołów, z ostrożności procesowej (tu fiskalnej). Tylko jak daleko można posunąć się z tym budowaniem pozytywnego wizerunku, przekładając na szalkę korzyści. W mojej opinii najistotniejszy fragment pisma to "W takiej sytuacji włączenie się w działalność pro bono celem uzyskania z tego tytułu korzyści dla kancelarii odsuwa w świetle przepisów o podatku od towarów i usług na dalszy plan analizę korzyści, które w ramach tego działania odnosi podmiot uzyskujący nieodpłatną poradę prawną. (...)" Bo kiedy odsunąć, a kiedy nie?
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

Heh...czy komentarze w gazetach np. interpretacji sądów w sprawach podatkowych sygnowanej nazwą firmy to też nie element ukrytej reklamy? :]
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

Chyba ktoś się trochę zagalopował. Poszukiwanie możliwości nieobciążania VAT-em darmowych porad to idea bardzo słuszna, ale chyba nie tędy droga.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

Ja tylko zacytowałem.

Aczkolwiek oczywiście teraz każde działanie nieodpłatne będzie piarowskie.

Danielu - jeżyki też budują pozytywny wizerunek firmy :-D [a`propos innego starego wątku]
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

Obecny! ;)
Bardzo szanuję autora ww. pisma, szczególnie za projekt pewnych regulacji dotyczących informacji finansowej, jednak w tym piśmie do NRA chyba rzeczywiście ktoś zbytnio puścił wodzie fantazji.
Szczególnie, że idea akcji adwokatów/radców ba prokuratorów pro bono ma na celu pomoc jednostkom, które raczej nie stanowią targetu marketingowego kancelarii, przynajmniej nie u nas na Zachodzie, prawda Adamie? :DDD
Choć z drugiej strony, to chyba rp prowadzi jakieś rankingi kancelarii/adwokatów pro bono, więc klops gotowy.
Tak rozumiana działalność pro bono jest - moim skromnym zdaniem - zbyt blisko kazusu lekarki fałszującej recepty dla bezdomnych, więc w sferze sacrum dla łap fiskusa :DDD się zrobiło łacińsko ;)
PS o ile dobrze pamiętam, na seminarium organizowanym m. in. przez waszą kancelarię Adamie, nie było jeżyków, tylko delicje... Kompletnie różny stan faktyczny :DDaniel Więckowski edytował(a) ten post dnia 06.06.11 o godzinie 06:18
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: Działanie pro bono (i w ogóle nieodpłatne) a PR -...

Proszę o opinie. Stan faktyczny: urząd skarbowy wraz z kancelarią doradców i szkołą wyższą organizuje bezpłatne szkolenie dla podatników. US umówił się z kancelarią, że pokryje w 50% kosztów cateringu, szkoła dostarcza lokal bezpłatnie. Zastanawiam się, czy będzie różnica jeśli catering będzie najpierw w całości zafarturowany na US, następnie obciążana będzie kancelaria. Czy będzie zafakturowana kancelaria i refaktura na US (50% kosztów). Czy zmieni to opodatkowanie VAT? Teoretycznie US nie prowadzi DG w rozumieniu art. 15. Czy sposób rozliczenia zmieni sposób opodatkowania. W myśl pisemka MF kancelaria świadczy nieodpłatne usługi związane z DG, a jednocześnie zgodnie z wydawanymi interpretacjami powinno to być traktowane razem, jako nieodpłatna usługa związana z DG.
W mojej opinii sposób rozliczenia nie wpłynie na opodatkowaie, lecz brak opodatkowania będzie wynikał z innych podstaw prawnyc. Temat tak przy okazji organizowania spotkania dla podatników.



Wyślij zaproszenie do