konto usunięte

Temat: Portal turystyczny - czy warto wejść w ten biznes?

Troszkę odgrzebuję temat i jest to jednocześnie moj pierwszy post na GL.

Portale turystyczne to mój żywioł więc z przyjemnością podzielę się swoimi uwagami, opiniami i pomysłami a jednocześnie jestem otwarty opinie i uwagi innych związanych z tematem.

Otóż, portale turystyczne tworze od ponad 10 lat. Zaczynałem kupując skrypt na allegro za 60zł:)
Od tego czasu stworzyłem, prowadzę lub pracowałem / kilkanaście projektów.
Obecnie prowadzę np. nocuje.net ( nieco archaiczny ale rozpoznawalny serwis typu baza noclegowa ) oraz tworze nowy globalny portal traviboo.com na który serdecznie zapraszam ( strona gotowa w 70% )

Odpowiadając na zasadnicze pytanie; czy warto tworzyć portal turystyczny? odpowiadam:
TAK, warto ALE:
- musi być to produkt wysokobudżetowy,
- należy zadbać o budowę mocnej i rozpoznawalnej MARKI, tworzenie klonów z allegro o domenach typu wakacyjnenoclegi.coś, wczasykwatery.coś w oparciu o gotowy skrypt skazuje Cię na porażkę,
- należy inwestować w SEO oraz reklamę poza internetem,
- należy poświecić ogromną ilość czasu i zaangażowania na kontakty i pozyskanie partnerów,
- wreszcie należny stworzyć projekt unikalny, wyróżniający się fikcjonalnościami, treścią i jakością,
- strona bezwzględnie musi mieć wersję mobilną, aplikację i wsparcie

Skoro napisałem już kilak banałów które śmiało można by podpiąć pod jakikolwiek startup innego typu to wróce do korzeni:

Strony turystyczne na dobrą sprawę dzielimy na 3 typy:

1. Serwis typu BAZA NOCLEGOWA - to strona oparta na własnym skrypcie ( tu pojawia się temat rzeka setek nt. klonów z allegro będącymi serwisami widmo których właściciele obiektów mają już serdecznie dość i nie są skłonni dodawać swoje oferty jeżeli serwisy te nie są na pierwszych stronach google w ich miejscowości ). Serwisy te lepsze lub gorsze umożliwiają dodanie obiektów bezpośrednio przez własne formularze i pobierają zazwyczaj opłaty abonamentowe ( jednak oczywiście źródeł zarobku jest może być znacznie więcej - to kolejny temat rzeka z którym moge się podzielić ). W praktyce w Polsce spośród ok 1000 takich stron prawdziwie liczących naliczyłem 12. Nie tworząc zbyt dużej analizy SWAT napisze tylko, że 3 największe wyzwania takich serwisów to: pozyskanie obiektu, pozyskanie osób które odwiedzą stronę w celu znalezienia noclegi ( a nikt tego nie zrobi jeśli nasza baza będzie liczyła 100 ofert ), oraz uzyskanie dochodu z pasywnego albo aktywnego źródła. W latach 2000-2012 takie strony były źródłem wysokich i szybkich zysków. Obecnie jest całkowicie inaczej...

2. Serwisy oparte na PROGRAMACH PARTNERSKICH, które udostępniają swoją bazę na naszej stronie w zamian za prowizję od sprzedaży ( lub inne źródła dochodów ) do takich stron nalezą np. idosell, momondo, booking, expedia. Dla przykładu z Expedii korzysta popularny kilka lat temu turez.pl który jak wiadomo pozwalał swoim właścicielom na spore zyski. Plusem takiego rozwiązania jest gotowa baza wielu obiektów, łatwa implementacja i określony zysk adekwatny do intensywności naszych działań. Minusem - dzielenie się zyskiem, brak autorskiego projektu czy często mała liczba podstron ( tematyka SEO )

3. Serwisy oparte na systemach typu MERLINX ( skupia wycieczki ) i innych jak Merigo, hotelbeds ( hurtownicy którzy często udostępniają bazy na zasadzie PP ).
Skupię się na MERLINX - to największy mechanizm umożliwiający prezentowanie i sprzedaż wycieczek zagranicznych przez naszą stronę ( i np. biuro podróży ). Serwis pozwala na własny branding i umożliwia sporą edycję oferty. Z tego systemu korzysta większość biur podróży a nawet najwięksi gracze typu wakacje.pl/easygo.pl Za używanie systemu płaci się miesięczny abonament.
System ma ogromną ilość plusów. Jeżeli nasz serwis jest budżetowy to unikniemy konieczności płacenia wysokich opłat dodając nasza stronę do PP jakiegoś biura które ma merlinX i własny API np FosterTravel. Podobnie działa np Sart w którym pracowałem.

Reasumując, mając determinację, czas, pomysły i kapitał możesz odnieść sukces jak ludzie z qtravel którzy odeszli z wakacje.pl. Jeżeli chcesz powielać schematy to znajdź inny temat bo turystyka nie jest niszowa ( ba!, jest to druga po erotyce najbardziej ,,zapchana'' gałąź internetu :))

przy okazji zapraszam na moje http://traviboo.com oraz http://nocuje.net