Iwona B.

Iwona B. Operation Director
GI Group, training
division

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

zaraz zaraz, ale pytanie dotyczyło typologii pracy trenerskiej, nie przypisuj mi podważania zasadności stosowania jakichkolwiek narzędzi
Andrzej Trutkowski

Andrzej Trutkowski Nowe Motywacje,
‎Dyrektor
Merytoryczny, Senior
Trener

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Janusz K.:
A możesz tu przystępnie przybliżyć to, co uważasz za typologię Blancharda?

przystępnie nie. przybliżyć tak

pisałeś wcześniej o stylach menadżerskich - na co przywołałem style zarzadzania wg Blancharda.
W modelu SL II masz 4 style adekwatne do różnych poziomów gotowości pracowników.

Dzięki prostej metodyce daje to menadżerom poszerzenie możliwości reagowania w rożnych sytuacjach zawodowych zwiększając ich elastyczność i efektywność.

Znam osobiscie wielu szefów których praca bardzo skorzystała na poznaniu tej prostej metodyki klasyfikującej działania pracowników i adekwatne do nich style działania menadzerów
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Ale u Blancharda to nie są style menedżerskie, a style zachowania się menedżera.
Nieporozumienie wynika z różnej zawartości treści obu pojęć.
W takim ujęciu, jak u Blancharda, typologia stylu pracy szkoleniowców jest możliwa - a nawet może być, dla wielu trenerów, przydatna.
W tym sensie, tak jak i u Blancharda, najbardziej pożądanymi cechami u szkoleniowca należy - moim zdaniem - wymienić wysokie zdolności komunikacyjne, umiejętność szybkiego i trafnego diagnozowania poziomu grupy, elastyczność.

Bardzo jestem ciekaw, co z tego wyjdzie.. :-))
Roman Warkocz

Roman Warkocz Zarządzanie kadrami,
szkolenia, rozwój,
rekrutacja.

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Drogi Patryku,
Jest tylko jedna możliwość... zgól głowę, porzuć wszystkie dobra materialne, przede wszystkim pisanie pracy magisterskiej i na boso pełen pokory i zrozumienia swego stanu wielkiej niewiedzy zapukaj do drzwi MISTRZA. Może będzie łaskaw i Cię przyjmie. Jeden jego post, ups przepraszam... jedno słowo warte po tysiąckroć więcej niż wiedza ze wszystkich bibliotek, profesorów na Twojej uczelni... To jest jedyna droga ku oświeceniu!

konto usunięte

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Andrzej Trutkowski:
taaak.

i właśnie dlatego że niewiele wnosi to ExtendedDISC lub Insights® Discovery lub MBTI lub SL II Blancharda wdrożyło u siebie i skutecznie używa kilkadziesiąt organizacji w Polsce i pewnie kilka tysięcy w świecie. A Blanchard zbił miliony na wciskaniu ludziom ciemnoty którą kupują rok po roku, aby się menadżerowie dobrze bawili na szkoleniach
:-)

Tu się zgadzam. Blanchard zbił miliony. Po prostu umial sprzedać coś, czego sam do końca nie wymyślił.
Patryk Podleśny

Patryk Podleśny Badacz i projektant
gier edukacyjnych

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Cześć wszystkim. Dzięki Wam za wzięcie udziału w dyskusji. O to właśnie mi chodziło, o przemyślenia fachowców, które niewątpliwie dadzą mi do myślenia nad ogólnym charakterem mojej pracy. A teraz po kolei…
Agnieszko, zgadzam się z Tobą. Stworzenie typologii jest tylko tezą pracy, zobaczymy co powiedzą wyniki badań. Nie mam zamiaru na siłę upierać się przy stworzeniu konkretnej klasyfikacji. Ze względu na charakter pracy magisterskiej muszę postawić konkretną tezę, a co z tego wyjdzie… Zobaczymy. Przez drogowskazy rozumiałem właśnie pomoc w określeniu miejsca na drodze rozwoju, w którym trener się w tym momencie znajduje i w jakim kierunku powinien się rozwijać.

Romo- Pewnie, że każdy pracownik powinien być przede wszystkim skuteczny, ale po pierwsze co dokładnie oznacza skuteczność w danym zawodzie, sytuacji…? Szczególnie w zawodzie trenera cele szkoleń mogą być bardzo różne, za czym idzie skuteczność także może być różnie charakteryzowana. Poza tym, Twoja wypowiedź neguje senes jakiegokolwiek nauczania, ponieważ nauczanie opiera się na wiedzy a wiedza powstaje z klasyfikacji zjawisk (tak upraszczając).

Andrzeju, dzięki za wskazanie modelu zarządzania Blancharda. Przyznaję się, że go nie znam, ale zaraz postaram się z nim zaznajomić i może uda mi się coś wykorzystać.

Anno, przede wszystkim dziękuję za dobre słowo. Co rozumiem za drogowskaz? Rzecz wskazującą kierunek ;) W tym przypadku chodzi mi o kierunek rozwoju, rozpoznanie słabych i mocnych stron i ułatwienie wyboru rozwoju zawodowego wedle nich. Osobiście uważam, że rozwój nie powinien się skupiać na rozwijaniu słabszych cech i pozostawieniu tych lepszych na zadowalającym poziomie. Uważam wręcz na odwrót. Słabsze strony trzeba „okiełznać” do tego stopnia żeby nie przeszkadzały a skupić się na rozwoju mocniejszych. Paganini poza tym, ze był genialny skrzypkiem grał także na wielu innych instrumentach, jednak nie starał się rozwinąć w grze na każdym z nich w tym samym stopniu, ale poświęcił się jednemu dzięki czemu osiągnął sukces.

Januszu… Na ogół przede wszystkim nie zamierzam nikogo nakłaniać ani przekonywać do zasadności mojej pracy, nie uważam, że jakakolwiek klasyfikacja jest niezbędna do samopoznania. Podkreślałem to już parokrotnie, może być przydatna, nie niezbędna. A propos obiektywnego zbadania, oczywiście, ze uważam, ze mi się to uda, ponieważ zamierzam korzystać z testów psychologicznych cieszących się jedną z największych rzetelności, ze wszystkich testów dostępnych na polskim rynku (NEO- FFI, FCZ- KT). Dalej, och gdyby doszło do tego że musielibyśmy pozmieniać wizytówki pewnie stał bym się milionerem , dzięki za tak miłe życzenia, ale ja jestem po prostu zbyt skromny ;). Raz jeszcze, obiecuję zapoznać się z Blanchardem, skoro twierdzisz, ze w takim rozumieniu typologia mogłaby być przydatna. Dzięki.

Drogi Romanie. Dzięki za radę. Teraz pozwól, ze i ja Ci jednej udzielę. Obejrzyj jeszcze jeden sezon dr Housa a na pewno staniesz się mistrzem ciętego języka. Powodzenia...
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Mam nieodparte wrażenie, że moje obiekcje nie zostały zrozumiane..
Poczekam, aż przeczytasz Blancharda - zobaczymy, czy myślałeś o czymś podobnym do jego ujęcia, czy raczej o takiej typologii:

· misjonarz
· kompromista
· dezerter
· autokrata

albo takiej:

· rozwojowiec
· administrator
· biurokrata
· życzliwy autokrata

czy innych podobnych...
Agnieszka G.

Agnieszka G. Z-ca Dyrektora ds.
Personalnych,
Szkoleń i
Administracji,...

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

"Tematem mojej pracy magisterskiej jest wpływ temperamentu i osobowości na kształtowanie się stylu pracy szkoleniowca."

hm... faktem jest, ze temperament i osobowość maja wplyw na styl pracy jakiekolwiek, styl jakiegokolwiek dzialania, pozostaje pytanie jaki w konkretnym przypadku
natomiast wiadomo (choc najczesciej jest to wiedza poparta badanimi opartymi na obserwacji), jakie cechy osobowosci czy tez jakie cechy temperamentalne prognozuja o powodzeniu czy tez sukcesie w danym zawodzie
nie sadze, zebysmy dzieki narzedziu badajacemu styl pracy trenera dowiedzieli sie czegos wiecej niz wiemy teraz, musialbys zbadac naprawde duza ilosciowo i rozna jakosciowo grupe, zeby roznice w stylach i roznice temperamentalne wyszly wyrazne - mysle, ze moglyby sie pojawic wowczas, gdybys badal trenerow specjalizujacych sie poczawszy od treningow outdoorowych a skonczywszy na kursach kadrowo-placowych, no i oczywiscie specjalistow NLP (zbadanie tych ostatnich testami psychologicznymi wydaje mi sie bardzo ciekawe ;)
natomiast nie wydaje mi sie, zeby tak rozne specjalizacje mozna bylo porownywac i w oparciu o ich badanie tworzyc jakis jeden model
obawiam sie tez, ze badajac duza grupe ludzi, ktorzy nazywaja sie trenerami biznesu, objawilaby sie inna typologia... trener udolny lub nieudolny, lub inaczej... trener, ktory posiada podstawowe kompetencji do tego, zeby byc trenerem, i taki ktory powinien sobie odpuscic

kolejna watpliwosc - co oznacza to ksztaltowanie stylu - bo gdyby to odebrac doslownie to trzeba by badac wplyw w jakiejs perspektywie czasowej, kilku lat na pewno

i jeszcze jedno - na czym polegaloby badanie sie tym narzedziem, w odstepach czasowych, aby sprawdzic czy wszystko gra i czy moze cos zmienic, w ktoryms kierunku sie rozwinac?Agnieszka G. edytował(a) ten post dnia 04.03.10 o godzinie 12:12
Jacek Sypniewski

Jacek Sypniewski trener, Piekny Umysł

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Myślę, że to ciekawy pomysł Patryku. Może nawet uda Ci sie przebadać wszystkich trenerów jakiejś firmy szkoleniowej, albo trenerów wewnętrznych firmy z dowolnej branży.
Niezależnie od tego jak wiele krytyki taka praca ściągnie na siebie będziesz miał okazje spotkać się z dużą grupą przedstawicieli tego zawodu (to wystarczy aby się przekonać jakim trenerem chcesz być a jakim na pewno nie :-)
A gwałtowna reakcja na typologię jest dość zrozumiała - znajomość człowieka i doświadczenie życiowe uczą, że nie ma co sie opierać na typologiach - one mogą wskazać pewien kierunek, dać do myślenia albo zasugerować związki, które i tak potem trzeba sprawdzić. A trenerzy często spotykają się z oczekiwaniem, że typologia wyjaśni wszystko (a są przecież i trenerzy, którzy typologią porządkują cały świat)
Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Zainspirowala mnie wypowiedz Jacka.
Taka typologia (zakladam, ze rzetelnie sporzadzona) moglaby wskazac trenerom w jakie pulapki schematow wpadaja.
Kiedys na jednym ze szkolen uslyszalam, ze dobry trener laczy style. Czy zgdzacie sie z tym? A moze to idee fix, bo przeciez kazdy w koncu jest JAKIS i to, ze JAKIS jest ewidentnie CZEMUS sluzy.

Mam natomiast watpliwosci co do kryterium osobowosci. To tak rozlegly obszar... No chyba, ze sie go zawezi do jednej teorii.
Tomasz S.

Tomasz S. Digital Marketing/
Recruitment/
Management,
www.staskiewi...

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Oto wstępna typologia trenerów. W wolnej chwili może coś jeszcze dopiszemy ;)

Trener-onanista - rozkoszy dostarcza mu obcowanie z samym sobą, podczas zajęć słucha uważnie swego głosu, rozpływa się nad swym warsztatem, doświadczeniem i mądrością.

Trener-fetyszysta - kocha gadżety. Przyjeżdża odpowiednim autem (patrz wątek "Samochód trenera"), pije whisky, pali cygara... Garnitury, zegarki, buty, komórka - tylko najmodniejszych marek.

Trener-masochista - po szkoleniu ledwo żyje. Pracuje całym sobą, wystawia się na strzały. Uwielbia sytuacje trudne. Pracuje na pełnym poświęceniu. Z sali wychodzi w strzępach.

Trener-sadysta – właściwie dlaczego na szkolenie nie można wziąć pejczyka? Przydałoby się niektórym bumelantom pogonienie do roboty. Bo tylko siedzą i nic nie robią. A wszystkie ćwiczenia zrobimy „choćby skały srały”!

Trener-ocieracz – szkolenie jest pretekstem do kompensowania sobie braków w obszarze damsko-męskim. Flirtuje, uwodzi, seksualizuje zachowania.

...
Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Tomasz S.:
Oto wstępna typologia trenerów.

O matko, odnalazlam sie...;)
Cyprian Szyszka

Cyprian Szyszka trener freelancer

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Tomek, rewelacja ;)) nic tylko pisać doktorat/habilitację ;))
Joanna Grabska

Joanna Grabska Trener Biznes z
sercem

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

No to jeszcze jeden trener w typologii, ale najpierw branżowy kawał, dla tych co jeszcze go nie znają.

" na szkolenie idzie dwóch trenerów. Jeden z nich, DOŚWIADCZONY TRENER z 15 letnim stażem, idzie sobie luźno, ręce w kieszeni, papierosek.
Za nim podąża młody adept sztuki trenerskiej , niesie segregatory, skrypty, cwiczenia, mazaczki, naklejki, bajerki, itd.
I pyta Doświadczonego trenera : ' A Ty, gdzie masz swoje materiały szkoleniowe?"

Doświadczony trener na to - " W dupie".

to jest trener kombatant :)Joanna Grabska edytował(a) ten post dnia 05.03.10 o godzinie 11:16
Magdalena Hanna Nagrodzka

Magdalena Hanna Nagrodzka PSYCHOLOG KLINICZNY,
PSYCHOTERAPEUTA,
COACH, POLITOLOG

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Ha, ha, ha...! ;0) ;0) ;0)

Nie no SU-PER...!!! :))
Aneta K.

Aneta K. trener, manager,
psycholog

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

ExtendedDISC lub Insights® Discovery lub MBTI lub SL II Blancharda wdrożyło u siebie i skutecznie używa kilkadziesiąt organizacji w Polsce

a skąd tutaj "skutecznie"? Czy możesz poprzeć to jakimiś danymi?
Bo jak dla mnie to nie jest jednoznaczne, ze jak ktoś kupił i użył to automatycznie uważa to za skuteczne narzędzie...

może po prostu sprzedający jest świetnym handlowcem :)
Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski starszy inspektor
bhp

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Tomasz S.:
Oto wstępna typologia trenerów. W wolnej chwili może coś jeszcze dopiszemy ;)
Trener-onanista
Trener-fetyszysta
Trener-masochista
Trener-sadysta
Trener-ocieracz

Aneta Solowiej
"Kiedys na jednym ze szkolen uslyszalam, ze dobry trener laczy style."

;)
Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Bogusław Kowalski:
Aneta Solowiej
"Kiedys na jednym ze szkolen uslyszalam, ze dobry trener laczy style."

;)

Ok. - postaram sie wyciagnac wspolny mianownik - dobry trener = niezly zboczeniec
;)
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Trener-zboczeniec to taki gaduła, dla którego co słowo, to okazja do dygresji - zanim więc dojdzie do sedna, zdąży uśpić słuchaczy pogawędkami na tematy oboczne. W stosunkach damsko-męskich podobno nie do zniesienia.
Andrzej Trutkowski

Andrzej Trutkowski Nowe Motywacje,
‎Dyrektor
Merytoryczny, Senior
Trener

Temat: Typologia stylów pracy szkoleniowców!

Aneta K.:
ExtendedDISC lub Insights® Discovery lub MBTI lub SL II Blancharda wdrożyło u siebie i skutecznie używa kilkadziesiąt organizacji w Polsce

a skąd tutaj "skutecznie"? Czy możesz poprzeć to jakimiś danymi?

nie. mogę to poprzeć swymi obserwacjami i informacjami od osób zarządzających i używających tych modeli i narzędzi. Mógłbym to poprzeć też swym doświadczeniem menadżerskim i swoim doświadczeniem pracowniczym.

mógłbym, tylko po co?

ja niczego ci nie sprzedaje, i nie sądzę abym musiał ci cokolwiek udowadniać. śmiało zostań przy swoim zdaniu



Wyślij zaproszenie do